Polska sztuka na zagranicznych aukcjach: 19 listopada 2024
Aukcja w Niemczech to olbrzymia szansa na zakup dzieła nieosiągalnego przez lata dla bardzo wielu kolekcjonerów – autoportretu Sotera Jaxy-Małachowskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 12 listopada 2024
Dwie, jakże różne, ale wyjątkowe prace „Księcia Montparnassu”, czyli Mojżesza Kislinga, do wylicytowania w najbliższym czasie w Nowym Jorku i Tajwanie.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 5 listopada 2024
W tym tygodniu piszemy o pracy Ewy Juszkiewicz na aukcji w Hong Kongu, ostrzegamy natomiast przed falsyfikatem pracy Aliny Szapocznikow i Jerzego Kossaka.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 29 października 2024
Dziś polecamy prace Teresy Pągowskiej i licytację barokowego, gdańskiego kufla z herbem, a opisujemy także temat „Panoramy siedmiogrodzkiej” i jej losów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 22 października 2024
Oprócz prac Adama Styki i Henryka Lewensztadta opisujemy sprzedaże prac Alfreda Wierusza Kowalskiego i Wojciecha Kossaka z tego tygodnia.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 15 października 2024
Polecamy prace Mojżesza Kislinga oraz Alfreda Wolmarka. Ostrzegamy przed falsyfikatem Alicji Halickiej oraz zabawną pomyłką w hiszpańskm domu aukcyjnym.>
czytaj dalej„Rijksmuseum w Amsterdamie”
W kolekcji Muzeum jest ponad milion obiektów, na ekspozycjach można ich obejrzeć 8 tysięcy, a na stronach albumu znalazło się ponad 500 reprodukcji obrazów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 8 października 2024
Gwiazda Mojżesza Kislinga z każdym rokiem świeci coraz mocniej, a na rynku sztuki widoczny jest niesłabnący popyt, ale także podaż.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 1 października 2024
W dzisiejszym wpisie ciekawa praca, której autorem jest Zbysław Maciejewski oraz trzy propozycje od hrabiego i malarza Andrzeja Mniszcha.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 24 września 2024
Polecamy martwą naturę autorstwa Zygmunta Menkesa oraz szkic Wlastimila Hofmana, ostrzegamy o falsyfikatach prac Jerzego Kossaka i Jana Stanisławskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 17 września 2024
Kolejna praca autorstwa Maurycego Gottlieba o pewnym pochodzeniu pojawi się na aukcji już w przyszłym tygodniu w Londynie.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 10 września 2024
Dziś nieco sztuki najnowszej, czyli praca Paulicy Ołowskiej oraz klasyka XIX wieku w postaci dzieła ucznia Jana Matejki – Maurycego Gottlieba.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 3 września 2024
Jesień na zagranicznych aukcjach rozpocznie się od aukcji w Londynie, na której wytropiliśmy znakomite prace Władysława Czachórskiego i Maurycego Gottlieba.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 27 sierpnia 2024
Prezentujemy prace malarskie Romana Kochanowskiego i Allana Rzepki oraz plakat autorstwa Stefana Norblina. Ostrzegamy przez falsyfikatem Rafała Olbińskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 20 sierpnia 2024
Pod koniec wakacji zaczynają się pojawiać na zagranicznych aukcjach coraz ciekawsze obiekty – w tym tygodniu prezentujemy pracę m.in. Bolesława Biegasa.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 13 sierpnia 2024
Polecamy prace ucznia szkoły Jana Matejki – Karola Witkowskiego oraz grafikę Jana Lebensteina. Piszemy o falsyfikatach prac Schulza i Wyczółkowskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 6 sierpnia 2024
Powoli wykwitają coraz ciekawsze polonica na zagranicznych aukcjach – dziś na tapecie sztuka współczesna, czyli Jacerk Yerka i Wiesław Wałkuski.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 30 lipca 2024
W środku wakacji polecamy uwadze drobne obiekty z kategorii ciekawych poloników – grafikę z pracą Ewy Juszkiewicz i warszawskie platery.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 23 lipca 2024
W środku wakacyjnej posuchy aukcyjnej znalezienie nawet drobnych i mało znaczących poloników na zachodnich rynkach traktujemy jako mały sukces!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 16 lipca 2024
Podczas wakacji, kiedy aukcje sztuki ubożeją, tropimy także niecodzienne obiekty z innych kategorii – dziś prezentujemy prawdziwy szkielet dinozaura!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 9 lipca 2024
Rozpoczął się już czas wakacyjnej posuchy aukcyjnej, więc w tym tygodniu udało się nam wyszperać raptem kilka drobiazgów z zakresu polskiej sztuki.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 2 lipca 2024
Pomimo upalnego lata nie przestajemy tropić poloników na zachodnich aukcjach – w tym tygodniu elementy najsłynniejszego serwisu porcelanowego z Miśni!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 25 czerwca 2024
W tym tygodniu Państwa uwadze polecamy znakomitą malarsko martwą naturę Andrzeja Mniszcha z 1876 roku oraz unikatową parę obrazów autorstwa Tamary Łempickiej.
czytaj dalej„Van Eyck. Zbliżenia”
Tym razem w serii „Zbliżenia” przenosimy się w czasie do XV-wiecznych Niderlandów by przyjrzeć się z bliska twórczości Jana van Eycka.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 18 czerwca 2024
Hit, przebijający rangą inne polonika oferowane w sezonie letnim na zagranicznych aukcjach – potężna, wielopostaciowa kompozycja Józefa Chełmońskiego.
czytaj dalej„Być jak Caravaggio”
W światku sztuki i w kręgach internetowych dość głośno było o tej książce będącej zapisem wspomnień amerykańskiego fałszerza dzieł sztuki – Tony’ego Tetro.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 11 czerwca 2024
Twórczość Józefa Czapskiego ma ciągle duży potencjał do bycia jeszcze szerzej rozpropagowaną i wyżej docenianą na rynku sztuki.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 4 czerwca 2024
W tym tygodniu polecamy prace Mojżesza Kislinga i Oskara Laske, piszemy również o rekordzie aukcyjnym pracy Jana Peszke.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 maja 2024
Na aukcji w Niemczech sporej rangi ciekawostka dla wszystkich miłośników malarstwa Meli Muter – praca będąca portretem własnym artystki.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 maja 2024
Na majowych aukcjach parę ciekawostek od polskich arystów, m.in. monumentalna praca pędzla Jana Chełmińskiego przedstawiająca londyńskie popołudnie wyższych klas.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 maja 2024
W dzisiejszym wpisie polecamy dwie bardzo ciekawe prace choć autorstwa mniej znanych artystów – Jakuba Mącznika i Marcina Kołpanowicza.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 maja 2024
W tym tygodniu ostrzegamy aż przed trzema falsyfikatami! Wśród nich prace Jana Stanisławskiego, Edwarda Dwurnika i Juliana Fałata. Rekomendujemy natomiast ciekawe dzieła Marii Jaremy i Zdzisława Beksińskiego. Zapraszamy do lektury!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 30 kwietnia 2024
W tym tygodniu polecamy wybitne dzieła Edwarda Krasińskiego i Stanisława Chlebowskiego. Piszemy również o falsyfikacie pracy Feliksa Michała Wygrzywalskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 23 kwietnia 2024
Dziś na zachodnich aukcjach co najmniej trzy licytacje zawierające wybitne dzieła polskich artystów – Olgi Boznańskiej, Meli Muter i Tadeusza Styki.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 16 kwietnia 2024
Na najbliższych aukcjach m.in. ciekawa, ale ponadrynkowo wyceniona praca Stanisława Chlebowskiego oraz rzeźba przypisywana warsztatowi Wita Stwosza.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 9 kwietnia 2024
W tym tygodniu polecamy unikatową litografię autorstwa Leona Wyczółkowskiego, portret pędzla Jakuba Zuckera oraz przyglądamy się rzekomo polskiemu dziełu na aukcji aż w Meksyku!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 2 kwietnia 2024
Dorobek fotograficzny Witkacego jest ceniony wyżej na zagranicznych rynkach niż w Polsce? Lepiej zainwestować w rysunek Tamary Łempickiej czy serigrafię? Odpowiadamy!
czytaj dalej5 ciekawostek o… Henryku Uziemble
Henryk Uziembło, artysta znany na rynku antykwarycznym głównie jako twórca scen rodzajowych utrzymanych w nurcie młodopolskiego zainteresowania kulturą ludową, był przede wszystkim grafikiem, plakacistą, twórcą witraży i polichromii oraz architektem wnętrz.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 26 marca 2024
W najbliższym czasie do wylicytowania bardzo udane kompozycje spod pędzla Antoniego Piotrowskiego i Artura Markowicza oraz powrót pracy Wlastimila Hofmana.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 19 marca 2024
Na zachodnich aukcjach wytropiliśmy prace Zdzisława Beksińskiego oraz Piotra Potworowskiego, ostrzegamy przed falsyfikatami prac Wojciecha Kossaka i Tadeusza Kantora.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 12 marca 2024
W tym tygodniu polecamy uwadze kompozycje Jerzego Kossaka i Mojżesza Kislinga, piszemy również o falsyfikacie pracy Jana Stanisławskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 5 marca 2024
Najgłośniejsze nazwisko ostatniego czasu, czyli Ewa Juszkiewicz na aukcji w Londynie z ceną startową znacznie niższą niż jej prace oferowane są w Polsce.
czytaj dalejMalarz wiedźm i czarownic
Kim był tajemniczy Marian Wawrzeniecki? Człowiekiem, który posiadł wiedzę tajemną? A może właśnie jego posiadły demony?
czytaj dalej„Malczewski. Zbliżenia”
Symboliczne malarstwo Malczewskiego aż się prosi o dokładną analizę i „rozbieranie” alegorii i znaków by dojść do sedna ich prawdziwego znaczenia.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 27 lutego 2024
W dzisiejszym wpisie do porównania autentyczna praca Alfreda Wierusza-Kowalskiego z marnej jakości naśladownictwem. Zachęcamy do gry w „znajdź różnice”.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Ignacym Pieńkowskim
Tworzył kompozycje oddziałujące dużą skalą barw, a krytycy wielokrotnie podkreślali rolę koloru w malarstwie Pieńkowskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 20 lutego 2024
Edward Mesjasz, Aleksander Roszkowski i Erno Erb – to nasze polecenia na ten tydzień, ale piszemy też o falsyfikatach Hofmana i Makowskiego.
czytaj dalejCzy w muzeach są falsyfikaty?
Falsyfikaty w muzeum? Owszem, zdarzają się. Dzięki nim możemy ćwiczyć się w ocenie autentyczności dzieł sztuki w warunkach bezpiecznych nie ryzykując własnych pieniędzy.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 13 lutego 2024
Dzięki naszym poszukiwaniom możemy poznać nieznanych nam wcześniej twórców. Dziś zapoznaliśmy się artystą polskiego pochodzenia znanym jako Franz Laskoff.
czytaj dalejO malarstwie Rudolfa Priebe
W wielu pejzażach główną rolę odgrywa wiatr oraz daleka, nieograniczona przestrzeń. Patrząc na prace artysty ukazujące morze odczuwamy tęsknotę za wolnością i niekończącą się przestrzenią.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 6 lutego 2024
Literówka w nazwisku sprzymierzeńcem tropiącego polska sztukę na zagranicznych aukcjach? Przekonaj się dlaczego warto przeczesywać katalogi aukcyjne samodzielnie.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 30 stycznia 2024
Na początku lutego znów okazja do wylicytowania portretu Mojżesza Kislinga, a także (co już znacznie bardziej unikowatowe) malowanej pracy Jana Piotra Norblina.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 23 stycznia 2024
Nowy rok na aukcjach rozkręca się powoli; w tym tygodniu prezentujemy kwiaty pędzla Kislinga, ciekawą pracę Marka Sapetto i parę falsyfikatów Kossaków.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 16 stycznia 2024
W dzisiejszym wpisie garść prac, które już po raz kolejny powracają na rynek aukcyjny, niektóre z niższymi cenami, a inne z wyższymi niż poprzednio.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 9 stycznia 2024
W tym tygodniu na warsztat wzięliśmy aż trzy falsyfikaty mające być obrazami autorstwa Jerzego Kossaka oraz Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
czytaj dalejDwa arcydzieła Józefa Chełmońskiego
„W dziele Chełmońskiego powietrza ani słońca nie widzi się, a jednak widz staje przed nim w zadumie głębokiego sentymentu pól, pól pełnych powietrza i słońca i szumu skrzydeł.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach. Podsumowanie 2023 roku
Hilary
Wciągał widzów w świat swoich wizji, żywych, głębokich, przestrzennych, nie kryjąc, że namalowane kompozycje i narzucające się znaczenia wywodzą się w sensie formalnym z wycinków białego, rozmaicie oświetlanego papieru, z papieru zgniecionego ręką nerwusa lub niedoszłego samobójcy.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 19 grudnia 2023
Szczyt sezonu aukcyjnego już za nami, ale udało nam się jeszcze wytropić kilka ciekawych przykładów polskiej sztuki na zagranicznych aukcjach.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Juliuszu Joniaku
W ostatnich dekadach Joniak malował często impastami tworząc zestawienia barwne, które oddawały witalność oglądanego świata.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 12 grudnia 2023
W tym tygodniu para mniej znanych nazwisk – Jerzy Edmund Kaniewski i Seweryn Szrajer, akwarela Władysława Skoczylasa i falsyfikaty prac Fangora i Kossaka.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 5 grudnia 2023
Z początkiem grudnia polecamy Państwa uwadze znakomitą rzeźbę Igora Mitoraja oraz efektowną kompozycję Erny Rosentein. Przestrzegamy również przed dwoma falsyfikatami.>
czytaj dalejNie całkiem zapomniany Maurycy Trębacz
Doskonały rysunek i godna mistrza oszczędność środków malarskich to tylko część sposobów, którymi w tym realistycznym przedstawieniu rodzajowym młody artysta wydobył i nastrój, i psychologię.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 listopada 2023
W szczycie jesiennego okresu aukcyjnego polecamy wybitne prace Władysława Ślewińskiego, Romana Opałki oraz na wskroś krakowską pracę Marcina Maciejowskiego!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 listopada 2023
Do wylicytowania dobrej klasy relief Henryka Stażewskiego, rzeźba Wacława Szymanowskiego, obraz Kislinga i instalacja Magdaleny Abakanowicz.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Witoldzie Wojtkiewiczu
Choroba w połączeniu z nadwrażliwością, dramatycznymi wahaniami nastrojów i przeżywaniem rzeczywistości w dwójnasób bez wątpienia wykańczały delikatną konstrukcję artysty, jednak może właśnie te cechy pozwoliły wytworzyć sztukę absolutnie unikatową na tle współczesnych mu zjawisk?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 listopada 2023
W tym wpisie m.in. rzadki rysunek Zdzisława Beksińskiego, unikatowa rzeźba Lubomira Tomaszewskiego, a także prace Łempickiej i Hofmana z późnego okresu życia.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Józefie Rapackim
Malował widoki rozległych pól i łąk, a ulubionymi motywami stały się samotne brzozy w pejzażu i polany kwitnących wrzosów. Przez współczesnych sobie był zresztą określany jako „malarz brzóz i liliowych wrzosów”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 listopada 2023
W listopadzie póki co, więcej antyrekomendacji, ale omawiamy też niedawno sprzedany autoportret Jacka Malczewskiego i dwie ciekawe propozycje ze zbliżających się aukcji.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Piotrze Stachiewiczu
Kim była ulubiona modelka Stachiewicza, gdzie artysta mieszkał i pracował w Krakowie, dlaczego nie został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych? Zapraszamy do lektury!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 31 października 2023
Początek listopadowa obfituje w muzealnej klasy poloniki – w tym tygodniu piszemy o pracach Wierusza Kowalskiego, Łempickiej, Zaka i Stanisławskiego.
czytaj dalejW nurcie koloryzmu – Czesław Rzepiński (1905-1995)
Z wielkim pietyzmem dbał o równowagę między kolorem i formą. Zawsze te dwa uniwersalne elementy obrazu były podstawowym składnikiem konstrukcji płótna.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 24 października 2023
Na najbliższych aukcjach mocne, polskie nazwiska m.in. Tamara Łempicka, Magdalena Abakanowicz i Bolesław Biegas. Przestrzegamy też przed falsyfikatami.
czytaj dalejBarwne pergaminy Mojżesza Ryneckiego
„Bóg dał mi talent i w to nie sposób ingerować. Po prostu muszę robić to, co robię. Gdyby On nie chciał, żebym malował, nie miałbym potrzeby i tego ogromnego pragnienia uwiecznienia na papierze lub na płótnie tego, co widzę.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 17 października 2023
W tym tygodniu jest w czym wybierać na zagranicznych aukcjach: Tadeusz Brzozowski, Mojżesz Kisling, Wlastimil Hofman i Jan Antoni Biernacki.
czytaj dalejTadeusz Ajdukiewicz (1852-1916) – malarz dworów europejskich
„Gdy miał pracownię w Krakowie, gdy malował te obrazy i te manewra, które zwróciły nań najprzód uwagę cesarza, a potem Wiednia; gdy malował portret panny Reszke i swe prześliczne, najpiękniejsze według mnie obrazy wschodnie, to był już koniarzem i nadto gospodarzem rolnikiem w Bonarce.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 10 października 2023
Czwarty kwartał roku jest najistotniejszym i najgorętszym okresem handlowym na rynku aukcyjnym, więc ciekawych poloników pojawiło się sporo.
czytaj dalejMariana Trzebińskiego świadectwo niezależności
Nie wymagał od życia wiele, po perypetiach i perturbacjach losowych wymagał tylko, aby go szanowano. A z całą resztą sobie radził.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 3 października 2023
W tym tygodniu piszemy o niezwykle istotnym obrazie w twórczości Stanisława Kubickiego, efektownym pejzażu Meli Muter i kolejnej pracy Ewy Juszkiewicz.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 26 września 2023
W tym tygodniu polecamy Państwa uwadze znakomite prace Jana Lebensteina i Edwarda Grajnerta. Piszemy również o groteskowym falsyfikacie pracy Tadeusza Kantora.>
czytaj dalej5 ciekawostek o… Janie Wacławie Zawadowskim (1891-1982)
„Malarz zostawił Paryż z jego hałasem i zgiełkiem (…) Orcel stało się jego odosobnieniem z wyboru, gdzie wielkie osobistości tego świata składały mu wizyty. Tam stał się wieśniakiem, wykarczował stok wzgórza, gdzie posadził i uprawiał krzewy winorośli.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 19 września 2023
W dzisiejszym wpisie z cyklu NA TROPIE ciekawa, konceptualna sztuka Jerzego Rosołowicza oraz przykład pośmiertnej (!) twórczości Jerzego Kossaka.
czytaj dalejŁagodny mistyk – Jankiel Adler
„W reprodukcjach dawnych obrazów Adlera widać, jak gwałtem wyrywa się na pierwszy plan, przed malarza, to rwący się do głosu poeta, to muzyk, to znów filozof (…)”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 12 września 2023
W tym tygodniu polecamy Państwa uwadze 2 wybitne dzieła klasyków polskiej współczesności – Brzozowskiego i Starowieyskiego. Piszemy również o dość osobliwym fałszerstwie rzemiosła artystycznego.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Władysławie Jarockim (1879-1965)
„Najbardziej malowniczymi byli Huculi w zimie czy wczesną wiosną, w całym przepychu swych wspaniałych, barwnych strojów przy cerkwiach, czy przy święceniu wody w „Jordana”. Gorący koloryt, czerwienie, mogły urzekać.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 5 września 2023
Nasz artysta z dalekiego świata
„Zawsze przed przystąpieniem do malowania portretu starał się poznać charakterystyczne cechy osobowości modela oraz jego zewnętrznego wyglądu, jego zwyczaje, sposób poruszania się, reakcje. W tym celu seanse malarskie poprzedzał spotkaniami, rozmową, spacerem.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 29 sierpnia 2023
W tym tygodniu polecamy akwarelę Franciszka Smuglewicza o rzetelnym pochodzeniu, która spokojnie mogłaby wzbogacić kolekcję któregoś z polskich muzeów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 22 sierpnia 2023
W tym tygodniu polecamy prace Wojciecha Kossaka oraz Stefana Pajączkowskiego, odradzamy natomiast zakup prac Fangora, Juliusza Kossaka i Chmielińskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 8 sierpnia 2023
W tym tygodniu na zachodnich aukcjach wielkie nazwiska polskiej sztuki – Kisling, Łempicka, Kantor i Hayden – niestety tylko jedna z prac jest autentyczna…
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 1 sierpnia 2023
Rekomendujemy rzeźby Stanisława Gettera i Igora Mitoraja oraz dzielimy się swoimi wątpliwościami na temat prac Kazimierza Zielenkiewicza i Kazimierza Alchimowicza.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 25 lipca 2023
Sięgamy poza rynek malarstwa, opisując unikatowy numizmat, a także wspominamy bardzo ciekawą aukcję ilustracji Jana Marcina Szancera.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 18 lipca 2023
Polecamy ciekawe prace lwowskiego malarza Erno Erba, orientalisty Adama Styki oraz z przymróżeniem oka, rzeźbę przedstawiającą Adama Gołotę.
czytaj dalejJadwiga Mehofferowa (1871-1956) – malarka i muza
Jadwiga i Józef pobierają się w 1899 roku. Odtąd na blisko pół wieku Jadwiga stała się muzą artysty, który uwieczniał żonę w niezliczonej ilości obrazów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 11 lipca 2023
We wpisie polecamy wyborne malarsko prace Adama Styki oraz Mojżesza Kislinga. Wytropiliśmy również falsyfikat pracy Jerzego Kossaka. Zapraszamy do lektury!
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: remont wieży Mariackiej
Wieża Mariacka była szczelnie opatulona drewnianymi rusztowaniami, które jej wygląd zbliżały bardziej do buddyjskiej pagody niż katolickiej świątyni.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Arturze Nachcie-Samborskim
„Sztuka Samborskiego jest oszczędna w środkach, wyrafinowana w formie i konstrukcji, śmiała w rozwiązaniach kolorystycznych, a przy tym dziwnie bezpośrednia w oddziaływaniu. Ta bezpośredniość jest wynikiem pełnej dojrzałości artysty.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 4 lipca 2023
Mimo wakacyjnego okresu na zagranicznych aukcjach wciąż pojawiają się perełki takie jak obraz Józefa Brandta na lipcowej aukcji w Londynie.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 27 czerwca 2023
W tym tygodniu piszemy o wyjątkowej kompozycji autorstwa Mojżesza Kislinga oraz o ciekawej kolekcji prac Anny Karpowicz Westner dostępnej do zakupu na aukcji w Niemczech. Jak zwykle nie zabraknie również wytropionych falsyfikatów!
czytaj dalejJan Rubczak i przeklęta wojna
Nagradzany medalami, członek dyrekcji krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, wytworny grafik i odważny malarz, ale wciąż młodopolski cygan, nie bywał na odpowiednich salonach i przeto za życia nie znalazł należnego miejsca na mapie artystycznej Polski.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 20 czerwca 2023
Bieżący tydzień stawiamy pod znakiem Tamary Łempickiej – opisujemy dwie autentyczne prace malarskie jej autorstwa oraz ostrzegamy o jednym falsyfikacie.
czytaj dalejMuza w cieniu pisarza. O Krystynie Herling-Grudzińskiej
Obrazy, które możemy podziwiać ukazują tylko część jej własnego świata – jasną część, podczas gdy mroczna, owiana na zawsze tajemnicą i niedopowiedzeniami, doprowadziła ją do przedwczesnej śmierci.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 13 czerwca 2023
Polecamy prace Meli Muter dostępne do zakupu na aukcji we Francji oraz znakomitą akwarelę Artura Grottgera dostępną w Wiedniu. Przestrzegamy przed falsyfikatami prac Jana Stanisławskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 6 czerwca 2023
W tym tygodniu pragniemy zarekomendować ciekawą pracę Franciszka Zajchowskiego oraz ciekawostkę kolekcjonerską – sygnowaną paletę należącą do Meli Muter. Piszemy również o fałszywej grafice Leona Wyczółkowskiego sprzedanej w Izraelu.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Piotrze Potworowskim
W obrazach z okresu angielskiego artysta zerwał ostatecznie z filozofią kapistów, wypracował indywidualny styl bliski abstrakcji, oparty na czystym znaku malarskim.
czytaj dalejPoczet Łukaszowców. Jan Gotard
Kompozycje Gotarda, malowane jak gdyby kosmicznym pyłem, stawiały przed okiem widza znikomość ziemskiego bytowania, kruchość życia.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 30 maja 2023
Na najbliższych aukcjach ciekawa, wczesna praca pędzla Jerzego Kossaka, brąz Bolesława Starzyńskiego o tematyce myśliwskiej oraz parę ostrzeżeń.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Hannie Rudzkiej-Cybis
„Potrzebna nam była konfrontacja ze sobą i konfrontacja z wielką sztuką. Bo artysta rodzi się poprzez sztukę, poprzez nawarstwienie doświadczeń, przez myślenie i przeżycie innych malarzy.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 23 maja 2023
Dwie rzeźby klasyków współczesności – Magdaleny Abakanowicz oraz Igora Mitoraja, a także rekordowa sprzedaż wyróżniającej się pracy Jerzego Kossaka.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 16 maja 2023
Wśród najbliższych aukcji czekają m.in. klasyczna martwa natura Józefa Pankiewicza oraz olejny obraz Tamary Łempickiej, której popularność ani myśli spadać.
czytaj dalejPoczet Łukaszowców. Bolesław Cybis
Bolesław Cybis zatrzymał to, o czym zwykle zapomina się natychmiast po przebudzeniu – zatrzymał sen. Dał go na zawsze widzowi.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 9 maja 2023
W najbliższym czasie na zagranicznych aukcjach pojawi się kilka wyjątkowych prac klasyków współczesności – Zdzisława Beksińskiego i Igora Mitoraja.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 2 maja 2023
Popularność twórczości Zdzisława Beksińskiego wcale nie słabnie, a potwierdzają to także wyniki jakie osiągają jego prace nawet na zagranicznych aukcjach.
czytaj dalejNiepokorni. O Pomarańczowej Alternatywie
Tajną bronią Pomarańczowej alternatywy był śmiech, parodia, nieprzewidywalność, oryginalność i niezwykły urok happeningów. Major udowodnił przygnębionemu społeczeństwu, że „sytuacja jest zła, ale nie jest poważna”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 25 kwietnia 2023
Osiemnastowieczne szkice Kazimierza Wojniakowskiego, kompozycja Jankiela Adllera z czasów II wojny światowej i dość wczesna praca Edwarda Dwurnika.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 18 kwietnia 2023
W tym tygodniu rzeźba autorstwa Józefa Gardeckiego, uroczy portret holenderski autorstwa Mojżesza Kislinga oraz atrakcyjnie wyceniona praca Meli Muter.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Meli Muter
Dla twórczości Meli Muter od początku istotne znaczenie miała tematyka związana ze światem ludzi doświadczonych trudami życia. Takie też modele dobierała do swoich ulubionych kompozycji – przedstawień matki i dziecka.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 11 kwietnia 2023
W tym tygodniu prezentujemy aż dwie udane prace monachijczyka Jana Chełmińskiego oraz wyjątkowe portrety pędzla Tadeusza Styki i Andrzeja Mniszcha.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 4 kwietnia 2023
Polecamy wysokiej rangi dzieła sztuki współczesnej Magdaleny Abakanowicz i Juliana Stańczaka. Piszemy też o wybitnym portrecie pędzla Andrzeja Jerzego Mniszcha.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Janie Cybisie
Jan Cybis, główny teoretyk grupy artystów tworzących w latach 20. we Francji, nazywany był żartobliwie przez kolegów Janem Kapistą.
czytaj dalejDo cna młodopolski Kamocki
Malowane z talentem, świetne warsztatowo, ale nie efekciarskie, raczej solidne płótna Kamockiego rychło poczną wypierać ze ścian salonów niewielkie pejzażowe precjoza pędzla jego mistrza.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 marca 2023
Wysokiej klasy polonik ukazujący epizod z historii narodowej, kiedy Tadeusz Kościuszko został uwolniony z więzienia przez cesarza Pawła I w 1796 roku.
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Spotkanie” Władysława Podkowińskiego
Jest to dzieło znakomite – pejzaż ukazany w porze zmierzchu jak i jednocześnie zbiorowy portret przedstawiony w plenerze. I wystarczy aby się zachwycić.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 marca 2023
Teodor Axentowicz, Mojżesz Kisling, Otto Pippel, Albin Łubniewicz, Zofia Stryjeńska, Eugeniusz Eibisch – piszemy o polskich dziełach na zagranicznych aukcjach.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 marca 2023
Zaczyna się duży ruch na aukcjach! Dziś opisujemy ciekawą pracę Anny Güntner, portret Mojżesza Kislinga z Japonii oraz scenę polowania Wierusza-Kowalskiego.
czytaj dalejPigmalion czy sybaryta – znaczy Władysław Czachórski
„Jak się człowiek zamaluje – pisał – kpi sobie z całego świata. Za nic nie oddałbym malarstwa za inną jaką karierę.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 marca 2023
W najbliższych dniach na zagranicznych aukcjach m.in. kompozycja Alfreda Wierusza-Kowalskiego, praca Zofii Stryjeńskiej i pastel Feliksa Wygrzywalskiego.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Julianie Fałacie
„Odświeżenie krwi artystycznej przez powołanie najznakomitszych artystów rozproszonych po świecie i zgromadzenie ich w Krakowie, było moim celem i najgorętszym pragnieniem.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 lutego 2023
Polecamy znakomite dzieła jakie pojawią się na marcowej aukcji w Stuttgarcie, piszemy również o fałszywej pracy Zofii Stryjeńskiej z aukcji w Danii.
czytaj dalejLudowe wizerunki Chrystusa Salvatora Mundi i „współcześni partacze”
Chrystus Salvator Mundi to inaczej Zbawiciel Świata. Wizerunek ten pojawił się w sztuce pod koniec XV wieku w epoce renesansu.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 lutego 2023
Obraz Łempickiej z pewnością mogłaby znaleźć miejsce na wystawie artystki w krakowskim Muzeum Narodowym, jak i jako depozyt w większości polskich muzeów.
czytaj dalejO dwóch obrazach Władysława Podkowińskiego z początków jego drogi malarskiej
„W obrazie „Wróżba” oranżowo-karminowa poświata, wypełniająca wnętrze zamkowej komnaty zaciera kontury i rysy twarzy skupionych na magicznym akcie postaci w zapożyczonych z piętnastego wieku strojach.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 lutego 2023
Prace Mojżesza Kislinga zajmują zaszczytne miejsca w wielu istotnych światowych kolekcjach, a niebawem kolejna okazja do wzbogacenia swoich zbiorów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 lutego 2023
W najbliższym czasie uwagę na zagraniczych aukcjach zwraca przede wszystkim udana kompozycja polskiego orientalisty – Adama Styki.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Karolu Kossaku
„Wojciech życzliwie obserwował postępy bratanka, a Karol wiele skorzystał z nauk stryja, nigdy jednak nie przekonał się do malarstwa olejnego, nad wszystkie techniki przekładając akwarele i ołówek.”
czytaj dalejMonument bez patosu – Felicjan Szczęsny Kowarski
Inteligencja plastyczna, umiejętność scalania obrazu, matematyka w oku i mózgu, całe to połączenie wystarczało aż nadto do stworzenia dzieł, którym dodatkowo sprzyjał znakomity warsztat malarski, rezultat studiów petersburskich u Dmitrija Kardowskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 31 stycznia 2023
Lutowe aukcje nie obfitują na razie w wybitne polonika – piszemy zatem głównie o falsyfikatach polskiej sztuki oraz o dziełach sprzedanych w styczniu.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Carlotcie Bologna
„Zostałam skierowana do Akademii Sztuk Pięknych – jak do klasztoru. To, co opisuję, może wydać się dziwne, nawet nieprawdziwe, ale gdy reżyserzy zaczynali rozmowy przy moim mężu, on uśmiechnięty potakiwał.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 24 stycznia 2023
W kręgu naszych zainteresowań czołowe miejsce zajmuje malarstwo, ale nie możemy nie wspomnieć o tak wybitnym obiekcie jak oferowany niebawem zegar kaflowy.
czytaj dalejPRZEDWOJENNE ANTYKWARIATY: Salon „Ars”
5 lat działania Salonu „Ars” może wydawać się niedługim czasem, ale w historii polskiego antykwarstwa był to czas bardzo dobrze wykorzystany.
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów pędzla: „Kuropatwy” Józefa Chełmońskiego
„Oj, nie wiedziałem ja z jakiemi to wyjazd z kraju powiązany jest kolejami; tu całe moje życie wyrywa się ku wschodowi słońca (ku Polsce). Kuropatwy swojem odezwaniem się o zmroku raz za miastem obudziły we mnie całą moc tych pragnień, kiedy wrócić będzie można do kraju?”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 17 stycznia 2023
W tym tygodniu przede wszystkim wyjątkowa praca Romana Kramsztyka, a także ogromny wysyp falsyfikatów, o których piszemy dziś nieco więcej.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Aneri – Irenie Weissowej
„Poszłam pod wskazany adres na ulicę Kanoniczą, nie wiedząc, nie przeczuwając nawet, że to tam właśnie dawno powinnam była iść. Tak zostałam uczennicą Weissa, zostałam jego żoną, szliśmy razem przez życie – do końca jego dni” – mówiła Aneri w jednym z wywiadów.
czytaj dalejJak na szkle malowane. Malarstwo podhalańskie.
Najciekawszą cechą malowania na tylnej stronie szkła jest odwrotna kolejność malowania: od szczegółu do ogółu. Zaczyna się od konturów i szczegółów, następnie maluje się większe płaszczyzny, a na końcu tło.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 10 stycznia 2023
Praca Alfreda Wierusza będąca najgorętszym punktem w notesach wszystkich kolekcjonerów poszukujących polskiej sztuki poza granicami naszego kraju.
czytaj dalejRozczarowany czarodziej. Los i dzieło Aleksandra Kotsisa
Nie bez kozery nazywano go polskim Rembrandtem. Malował, kogo chciał i kiedy miał na to ochotę, niezależny finansowo w odróżnieniu od grupy krakowskich kolegów, uciekających spod Wawelu.
czytaj dalejWojciech Kossak pod piramidami
Artysta zaplanował najpierw podróż do Kairu, aby poznać realia krajobrazu i sporządzić na miejscu szkice terenowe. We wrześniu 1900 roku w wyprawie do Egiptu towarzyszył mu znów Wywiórski.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 3 stycznia 2023
Z początkiem roku piszemy o pierwszych polskich obiektach jakie pojawiają się na zagranicznych aukcjach – m.in. pracy Nikifora w Nowym Jorku. Wspominamy również o sensacyjnym rapierze mającym pochodzić z kolekcji polskiego króla.
czytaj dalejSłońce na usługach Gersona
Wojciech Gerson był poważnym, uczciwym malarzem. Dziś wszyscy żałujemy, że nie rozwijał wielkiego talentu pejzażysty; pozostałby najpewniej w historii jako najwybitniejszy piewca polskich Tatr.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 27 grudnia 2022
Podglądamy co się wydarzy na zagranicznych aukcjach na początku 2023 roku, a tam m.in. obraz Marcina Kitza, moneta z Piłudskim i brązowy odlew z Siedlec.
czytaj dalejMalarze ukraińscy w krakowskiej ASP – Roman Sielski (1903-1990)
Roman Sielski „był uosobieniem artysty ze swoją wąską „elgrekowską” głową o ogromnych ciemnych oczach w zbyt szczupłej twarzy”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 20 grudnia 2022
Z końcem roku przyglądamy się także rynkowi numizmatycznemu, gdzie pojawia się na aukcji wybitna rzadkość – portugał Zygmunta III Wazy.
czytaj dalejJanuary Suchodolski z przodu i z boku
Nazywano go polskim Vernetem. I rzeczywiście, nieodrodny początkowo uczeń mistrza, Suchodolski niekiedy wręcz powtarzał motywy kompozycyjne francuskiego mistrza i pedagoga artystycznego Horacego Verneta.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 13 grudnia 2022
Katalogi aukcyjne nie obfitują już w tak dużą ilość poloników jak jeszcze przed kilkoma tygodniami – w tym tygodniu piszemy o znakomitych pracach Adama Styki i Olgi Boznańskiej. Wspominamy również postać wybitnego kolekcjonera – Karola Zolicha z Krakowa.
czytaj dalejArtyści polscy na wystawach w Pittsburghu w latach 1923-1938
Wystawy malarstwa organizowane w Carnegie Institute w Pittsburghu miały na celu prezentowanie i promowanie współczesnej sztuki światowej oraz budowę kolekcji muzeum określanej jako „old masters of tomorrow”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 6 grudnia 2022
W tym tygodniu, oprócz zwykłego TROPU, wyjątkowo komentujemy również bulwersującą sprzedaż akwareli Kandinskiego z polskich zbiorów muzealnych.
czytaj dalejAnielskie granie w polskim malarstwie ludowym
W tych radosnych obrazach słychać jak ludowe aniołki skocznie przygrywając na góralskich instrumentach towarzyszą Matce Bożej.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 29 listopada 2022
Kubistyczna martwa natura Henryka Haydena to nie lada gratka dla kolekcjonerów – dwie podobne kompozycje na polskim rynku przebiły kwotę miliona złotych.
czytaj dalejStanisław Masłowski – coraz mniej nieznany
„Był jednym z naszych najpierwszych ‘wrażeniowców’-realistów. Z akwarelowym blokiem, farbami i trochą wody zaszywał się w trawę, krzaki, w redliny kartofli lub bruzdy kapusty i tam z pasją i zupełnym przekonaniem oddawał świat widzialny.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Marii Jaremie
„Jej zetknięcie z teatrem można by nazwać po prostu czystym. Nie chciała tego stosunku skazić profesjonalnością i dlatego pozostał żywiołowy, pełen świeżego uroku wielkiej przygody i świetnej zabawy.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 22 listopada 2022
Świetny, wczesny portret pędzla Leopolda Gottlieba, reprezentacyjna praca Zdzisława Beksińskiego i analiza cen prac Ewy Juszkiewicz – zapraszamy do nowego wpisu!
czytaj dalejDziałalność ZPAP w okresie międzywojennym
„Artyści znają wartość swej sztuki i znają się pomiędzy sobą najlepiej – pragnęli więc stworzyć własną siedzibę – i być gospodarzami u siebie w domu.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 15 listopada 2022
W tym tygodniu polecamy uwadze wybitne i unikatowe prace autorstwa krakowskiej malarki Anny Güntner. Ponadto piszemy o barokowym, gdańskim kuflu ze srebra.
czytaj dalejWidma czarta, obrazy zarazy – znaczy Gierdziejewski
„Czy ja to życie, nawiązane w ogniu łez, szału i natchnień, zamieniłby na życie spokojne w zakreśleniu familijnym? O nie, nie, nigdy; dla mnie trzeba walk i goryczy jak ognia salamandrze.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 8 listopada 2022
Duże nazwiska sztuki polskiej na najbliższych zagranicznych aukacjach – Tamara Łempicka, Wojciech Fangor i Tadeusz Kantor, ten ostatni niestety fałszywy.
czytaj dalejZPAP w Krakowie – początki działalności
„W Krakowie nie było miejsca – oprócz Pałacu Sztuki – gdzie głowę mógłby przychylić malarz” – pisał malarz i grafik Leon Kowalski, jeden z pomysłodawców i współorganizator nowego stowarzyszenia.
czytaj dalejDecyzje Eugeniusza Gepperta
„Uwolniłem się od pewnej stylizacji (…), nastąpiło wyraźne wzbogacenie koloru – słowem, uzyskałem większą swobodę w realizowaniu mojej wizji.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 1 listopada 2022
Najgorętszy na rynku sztuki czwarty kwartał roku oraz echo głośnych rekordów cenowych za prace Zdzisława Beksińskiego daje efekt w postaci aż 4 obrazów na najbliższych aukcjach.
czytaj dalejMalarze ukraińscy w krakowskiej ASP – Iwan Trusz (1869-1941)
„Gdybym miał krótko scharakteryzować Iwana Trusza – nazwałbym go poetą słońca. Słońce z niewyczerpanym skarbem efektów światła dominuje w każdym jego obrazie…”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 25 października 2022
Na holenderskiej aukcji do nabycia najstarszy drukowany widok Lublina – panorama miasta ukazana od południa, od strony Bystrzycy. W bardzo okazyjnej cenie!
czytaj dalejWirtuoz fotografii – Henryk Mikolasch
Wszechstronnie wykształcony artysta fotografik, malarz, autor nowatorskich, naukowych opracowań i wpływowy dydaktyk – Henryk Mikolasch – za życia doceniony w wąskim kręgu ówczesnych fotografików, po śmierci został niemal całkowicie zapomniany.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 18 października 2022
Już za parę tygodni gratka muzealna, która może znaleźć miejsce w rękach prywatnych – jeden z czterech znanych konnych portretów pędzla Bernardo Belotto.
czytaj dalejGmerk z serduszkiem i krzyżem
Bronisław Kopczyński, artysta, który wszystkie swoje liczne prace opatrywał sygnaturą z gmerkiem w formie serduszka z krzyżem, wraz z wedutami z motywem zabytkowych kamienic (…) przekazywał widzowi swój świat wewnętrzny i swoje widzenie realnego świata, robiąc to w sposób – trudno o inne określenie – uroczy.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 11 października 2022
Tym afiszem Stanisław Wyspiański zapoczątkował nowoczesny plakat teatralny i jest uważany za prekursora tej sztuki w Polsce.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Rafale Malczewskim
Rafał rysował i malował od dziecka, wielokrotnie był też portretowany przez ojca. „Żyłem już w świecie malarskim. (…) dziwiłem się raczej, że ktoś na czym innym spędza czas niż na malowaniu” – pisał po latach.
czytaj dalejSpojrzenie Jacka Mierzejewskiego
„Malarstwo Mierzejewskiego jest przede wszystkim poszukiwaniem wielkiej, prostej, monumentalnej formy. W uproszczeniach tych dochodzi on do ostatnich niemal granic syntezy.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 4 października 2022
Stanisław Szukalski największe mistrzostwo osiągnął zdecydowanie w dziedzinie rzeźby, w kategorii tej warsztatowo był twórcą wybitnym i niedoścignionym.
czytaj dalejW paryskiej pracowni Konstantego Laszczki
Laszczka spędził w Paryżu ponad pięć lat. Studia paryskie przyniosły artyście doskonałe opanowanie warsztatu rzeźbiarskiego i znajomość dokonań rzeźby francuskiej.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 27 września 2022
Niebawem będzie okazja zakupienia ciekawej pracy malarza związanego z Sopotem, którego ceny na polskich aukcjach wielokrotnie przewyższają ofertę z Londynu.
czytaj dalejUrok Rajmunda Kanelby
Zachwyciły mnie (…) niewyobrażalnie oryginalne kompozycje figuralne Rajmunda Kanelby. Niby nic, portrety dzieci i młodych kobiet, jasne, świetliste, frenetyczne często zatrzymane w ruchu, w szkicu gestu.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Igorze Mitoraju
„Jak wcześniej w Meksyku, tak potem w Grecji i we Włoszech poczułem, tak bym to nazwał, oddech kamienia. Ktoś powiedział, że kamienie oddychają, i że ten ich oddech jest jak śpiew syren, bo wabi i uwodzi, żeby potem zgubić.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 20 września 2022
Zdecydowanie jeden z najciekawszych obiektów polskiej sztuki na zagranicznych aukcjach w tym roku – wczesny autoportret Edwarda Okunia.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: kamienice „na Barszczowem”
Między ulicą Sienną a Placem Mariackim stoją dziś przytulone do siebie dwa domy – Kamienica Czyncielów i Kamienica Bidermanowska.
czytaj dalejWłodzimierz Konieczny – zapomniany rzeźbiarz i grafik
Prac jego zachowało się niewiele – tworzył krótko, część gipsów została zapewne w Paryżu, gdyż „Konieczny znanym był w kole przyjaciół swych i kolegów z absolutnej niefrasobliwości w stosunku do już wykonanych przez siebie prac rzeźbiarskich i rysunków.”
czytaj dalejSiemiradzki, antyczne ciała i Polska
Niezbity to fakt, że Henryk Siemiradzki osiągnął szczyty maestrii malarskiej. Powierzchnia jego malowideł to szorstka faktura, budowana głównie z impastu.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 13 września 2022
Spośród wrześniowych aukcji wytropoliśmy ciekawy pastel Piotra Stachiewicza i dużą rzeźbę Igora Mitoraja w niskiej, jak na artystę, edycji 8 sztuk.
czytaj dalej„Klejnoty miasta Krakowa” – album z chromolitografiami Juliusza Kossaka i Stanisława Tondosa
Do pracy przy cyklu widoków miejskich przystąpili wspólnie dwaj wybitni artyści: Juliusz Kossak, niekwestionowany mistrz akwareli i malarz koni oraz Stanisław Tondos, krakowski „dokumentalista”.
czytaj dalej„Malarz z panów” – Henryk Rodakowski
Zachwyconemu a wstrząśniętemu Norwidowi obraz przywodził na myśl przeszłość, „co się rozdziera i kona”. Paryż bił brawa młodemu malarzowi, twórcy tyleż znakomitemu, ile inteligentnemu.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 6 września 2022
Praca Marcina Maciejowskiego z Grupy Ładnie oferowana na aukcji w wiedeńskim domu aukcyjnym może być korzystną okazją pod kątem inwestycyjnym.
czytaj dalejJan Raszka (1871-1945) – rzeźbiarz i pedagog
Jan Raszka – niegdyś bardzo ceniony rzeźbiarz i medalier – jest współcześnie twórcą niemal zapomnianym. Większość wybitnych realizacji rzeźbiarskich Raszki zniszczona została w latach wojennych.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 30 sierpnia 2022
Pojawiła się prawdziwa perła na rynku luksusowych nieruchomości, a zarazem zmysłowa uczta dla miłośników art deco – paryskie mieszkanie Tamary Łempickiej.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: Willa Rożnowskich pod Wawelem
Dziś opinie o Willi Rożnowskich są skrajne – od zachwytów nad romantycznym widokiem i wysmakowaną bryłą budynku, aż do głosów o oszpeceniu otoczenia Wawelu.
czytaj dalejGdzie Kozakiewicz, tam Streitt
Przedstawicielom kolonii polskiej w Monachium służyło wówczas spokojne miasto nad Izarą. Nazywano je po domowemu Mnichowem.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 23 sierpnia 2022
Muzealny wazon z kolekcji króla Augusta II Mocnego pojawi się niebawem na aukcji w Niemczech. Opisujemy też dwa falsyfikaty dzieł klasyków sztuki współczesnej.
czytaj dalejW krakowskiej pracowni Konstantego Laszczki
W pracowni Laszczki wykształciło się blisko dwustu uczniów, z których znaczna część po ukończeniu studiów zdobyła sławę i uznanie, wpisując się na stałe w historię polskiej rzeźby.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 16 sierpnia 2022
Naszym zdaniem znakomity malarsko widok Długiego Pobrzeża w Gdańsku autorstwa związanego przez całe życie z tym miastem malarza – Reinholda Bahla.
czytaj dalejPiłsudski, artyści, falstart Witkacego
Po roku 1926 Witkacy zakrzątnął się i uzyskał zgodę na portretowanie Józefa Piłsudskiego. Aż tak bardzo mu na tym zależało? No!…
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 9 sierpnia 2022
Nowości wciąż nie za wiele, ale wytropiliśmy ciekawą pracę Leopolda Gottlieba oraz obraz Karola Witkowskiego, w znacznie lepszej cenie niż rok temu.
czytaj dalejDlaczego warto zostać kolekcjonerem sztuki?
Nie musisz mieć dyplomu z historii sztuki, ani milionów złotych na koncie, żeby rozpocząć przygodę z kolekcjonerstwem i inwestowaniem.
czytaj dalejZbiory Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie
W zbiorach Muzeum ASP badacze współczesnej sztuki polskiej mogą poznać początki drogi twórczej i przyjrzeć się wczesnym działaniom wielu uznanych artystów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 2 sierpnia 2022
Jedna z pierwszych jaskółek zapowiadających jesienne katalogi aukcyjne – bez cienia wątpliwości autentyczna praca Jeana Peske.
czytaj dalejPankiewicz i mecenasi
Bardziej utalentowany, czy bardziej inteligentny? Oczytany, niełatwy do rozszyfrowania, zaskakiwał współczesnych artystycznymi woltami.
czytaj dalejMONACHIJCZYCY: Michał Gorstkin Wywiórski (1861-1926)
Czy był to surowy pejzaż górski we wczesnych kompozycjach o tematyce orientalnej, morze ze spienionymi falami, czy też rzeka wijąca się wśród nadnoteckich łąk – pejzaż zawsze ukazywał na płótnie z całą prawdą i realizmem, zachowując jednocześnie nastrój całej kompozycji.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 26 lipca 2022
Z braku nadchodzących aukcji za granicami kraju prezentujemy i opisujemy parę obiektów, które w ostatnich tygodniach znalazły nowych właścicieli.
czytaj dalejMistrz Matejki, przyjaciel wieszczów, czyli Wojciech Korneli Stattler
To Mickiewicz podsunął Stattlerowi temat ze Starego Testamentu… o zakamuflowanej tendencji patriotycznej. I tak to artysta postanowił zinterpretować fragment Pierwszej Księgi Machabejskiej.
czytaj dalej„Czarodziejska góra” w Kościelisku. O artystach i dawnym sanatorium Dłuskich.
Rafał Malczewski w swoich wspomnieniach z Zakopanego pisał: Porządny gruźlik z cenzusem jechał do sanatorium dr Dłuskich. Tam leczono się uczciwie.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 19 lipca 2022
Okres wakacyjny zwykle nie obfituje w gratki dla kolekcjonerów sztuki, ale udało nam się wytropić kilka prac wartych polecenia, a także parę ostrzeżeń.
czytaj dalejPięć słów Kazimierza Mikulskiego
Artysta, który odnalazł niepowtarzalna formę, przylegającą do jego duchowego wnętrza, korzysta z jej niuansów, dociera do miejsc, które znalazły się wewnątrz odlewu, są więc niedostępne dla niepowołanych, penetruje je, i w rezultacie czasami robi niespodziankę widzom.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Auguście Zamoyskim
„Ja bowiem – używam życia!!! Poza rzeźbą nie znam wyższej przyjemności, większej możliwości użycia życia, jak sport: cała rzeźba we własnym ruchu ciała.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 12 lipca 2022
W lipcowej posusze aukcyjnej prezentujemy ciekawą martwą naturę Mojżesza Kislinga oraz obraz błędnie przypisany przez sprzedawcę Józefowi Chełmońskiemu.
czytaj dalejWojciech Kossak w Ameryce
Wojciech Kossak snuł plany wyprawy za ocean wraz z synem Jerzym, ale nie udało mu się przekonać go do odbycia tak dalekiej podróży morskiej.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 5 lipca 2022
Na lipcowych aukcjach polecamy Państwu dwie wysokiej klasy prace autorstwa Mojżesza Kislinga oraz Chaima Goldberga. Piszemy również o nietypowej sytuacji na aukcji londyńskiego Christie’s.
czytaj dalej7 pytań, na które każdy kolekcjoner rzeźby powinien znać odpowiedź
Rzeźba daje wyjątkową możliwość obcowania z dziełem sztuki w trójwymiarowej przestrzeni i odbiór na bardziej pełnym i „plastycznym” poziomie.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 czerwca 2022
Kompozycja Alfreda Wierusza Kowalskiego, o której można napisać, że jest jedną z najciekawszych prac artysty, jaka pojawiła się w ostatnich latach na rynku.
czytaj dalejJonasz Stern. Cena życia
„Budzę się przed świtem i odczuwam ulgę, że to jest moje łóżko w Krakowie i nie muszę wstawać, żeby z getta iść przez trzy i pół godziny do pracy.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 czerwca 2022
Duża okazja na aukcji w niewielkim domu aukcyjnym na południowym wschodzie Anglii – praca autorstwa polskiego „monachijczyka” – Aleksandra Świeszewskiego.
czytaj dalejMalarze ukraińscy w krakowskiej ASP – Ołeksa Nowakiwski (1872-1935)
< p align="justify">Ognista żywiołowość artysty, który w ramach zaklął dziwy natury, żywotność piasku i kamienia, kołysanie kwiatu i trawy, drganie słońca na skale – to pejzaż Nowakowskiego.
czytaj dalejPojedynek malarzy i prawdziwa wojna
Kisling wkroczył tryumfalnie, zraniony i opatrzony, zauważył: – Sądząc po twoim wyglądzie wydaje się oczywiste, że Polska właśnie uległa czwartemu rozbiorowi!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 czerwca 2022
W najbliższym czasie na zagranicznych aukcjach m.in. wczesny pejzaż prowansalski Mojżesza Kislinga i dwie rzadkie grafiki Louisa Marcoussisa.
czytaj dalejTeka Melpomeny
Życie towarzyskie i artystyczne Krakowa przełomu wieków rozwijało się koncentrując się zarówno w salonach, jak i przy stolikach modnych kawiarni.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 czerwca 2022
Często podkreślamy by przy budowaniu kolekcji stawiać na obiekty unikatowe i niepowtarzalne i tak jest w przypadku rysunku Tamary Łempickiej.
czytaj dalejRzeźbiarze w Zakopanem
W wizji Stryjeńskiego: Szkoła powinna być terenem wiecznie żywych eksperymentów oraz polem do popisu dla wyobraźni plastycznej uczniów.
czytaj dalejWbrew przeciwnościom
Nie powinna więć dziwić także ogromna determinacja artystów i możliwość przełamywania wszelkich barier, żeby tę sztukę tworzyć.
czytaj dalejJ.B. Grabowski – romantyczny portrecista lwowski
Między Krakowem a Lwowem krążyła piosenka: „Daj mnie mężu malować, jeśliś jest bogaty, Grabowski twarz wykona, a Matejko szaty.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 31 maja 2022
W tym tygodniu już niemal tradycyjnie prezentujemy obraz Mojżesza Kislinga, a także rzadki, gipsowy odlew rzeźby autorstwa Bolesława Biegasa.
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów pędzla: Aleksander Gierymski „Powiśle”
Dzieje warszawskie Gierymskiego i Witkiewicza są jedną z najbardziej dramatycznych i żarliwych walk o malarstwo polskie i jego rangę społeczną.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 24 maja 2022
Doskonały przykład na to, że wysokiej klasy, unikatowe prace wystawione na sprzedaż w dowolnym miejscu na świecie nie przechodzą niezauważone.
czytaj dalejMONACHIJCZYCY: Marian Zarembski (1860-1918)
Marian Zarembski, artysta dzisiaj prawie nieznany, był w swoim czasie jednym ze znaczących przedstawicieli realizmu w malarstwie polskim.
czytaj dalejMistrz koloru – Szary Brat
Trzeba próbować, działać. To, co Adam Chmielowski namalował w latach 1873-1888, ustawiło go w pierwszym szeregu polskich artystów wszechczasów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 17 maja 2022
Zaryzykujemy stwierdzenie, że włoski rynek aukcyjny to najlepszy kierunek dla kolekcjonerów poszukujących unikatowych rzeźb Igora Mitoraja.
czytaj dalejMONACHIJCZYCY: Władysław Szerner (1836-1915)
Z pracownią Józefa Brandta sąsiadowała bezpośrednio pracownia Władysława Szernera, malarza, ilustratora i rysownika urodzonego w Warszawie w 1836 roku.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 10 maja 2022
Zainteresowanie pracami Tamary Łempickiej nie słabnie – w najbliższym czasie aż dwie ciekawe prace olejne pojawią się na aukcjach w Nowym Jorku.
czytaj dalejTrzeci start Chełmońskiego. Przyjaciele i uczennica
Józef Pankiewicz i Władysław Podkowiński malowali swoje rozświetlone pejzaże, mając w tle „Czwórkę” Chełmońskiego, która pozostała w paryskiej pracowni.
czytaj dalej10 obrazów, które musisz obejrzeć w Muzeum Narodowym we Wrocławiu
W 1946 roku przekazano ze zbiorów muzealnych Lwowa i Kijowa grupę dzieł i tak zaczęła powstawać kolekcja Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 3 maja 2022
Prace Zdzisława Beksińskiego i Alfreda Wierusza Kowalskiego będą naszym zdaniem hitami nadchodzących zagranicznych aukcji.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Magdalenie Abakanowicz
„Chciałam czym prędzej skończyć studia i uciec jak najdalej od tych wszystkich ustabilizowanych kierunków, od ludzi, którzy wydają recepty.”
czytaj dalejJerzy Potrzebowski. Powojenny Chełmoński
W przeciwieństwie do swoich kolegów tworzących awangardowe dzieła w Grupie Krakowskiej, Jerzy Potrzebowski wysoko cenił XIX-wieczne malarstwo.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 24 kwietnia 2022
W tym tygodniu polecamy prace Mirona Dudy, Jerzego Aschera i Zygmunta Menkesa, a przestrzegamy przed wątpliwymi dziełami Gottlieba i Żmurki.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Teodorze Grottcie
Pochodzący z Częstochowy artysta Teodor Grott już na początku studiów w krakowskiej Akademii stał się ulubieńcem profesora Leona Wyczółkowskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 19 kwietnia 2022
Państwa uwadze polecamy w aktualnym felietonie znakomitą rzeźbę Stanisława Jackowskiego oraz słoneczny pejzaż autorstwa Zygmunta Dobrzyckiego. Piszemy również o 2 falsyfikatach na zachodnich aukcjach.
czytaj dalejGry z przestrzenią. Katarzyna Kobro
Jej prace rzeźbiarskie – odważne i nowatorskie, jej teksty teoretyczne o sztuce, niejednokrotnie spotykały się z krytyką i niezrozumieniem współczesnych.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 12 kwietnia 2022
W tym tygodniu na zagranicznych aukcjach wytropiliśmy prace Feliksa Michała Wygrzywalskiego, Kazimierza Zielenkiewicza i falsyfikat pracy Kantora.
czytaj dalejTadeusz Gronowski. Mistrz polskiego plakatu
Tadeusz Gronowski – prawdziwy człowiek renesansu pracował bez wytchnienia nad kolejnymi zamówieniami, nie dzieląc ich na lepsze i gorsze.
czytaj dalejKolekcja malarstwa polskiego Ignacego Korwin-Milewskiego
Czy możemy wyobrazić sobie kolekcje muzealne malarstwa polskiego bez „Babiego lata” Józefa Chełmońskiego czy „Stańczyka” Jana Matejki?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 5 kwietnia 2022
Jeszcze jedna praca Stanisława Kubickiego ze spuścizny po artyście, portret Mojżesza Kislinga oraz ciekawy, srebrny komplet stołowy – na aukcjach w kwietniu.
czytaj dalejUczniowie i przyjaciele Jana Stanisławskiego
Choć każdy inny, ani jeden twórca z grupy nie wyzbędzie się tego dobrego, czym przeniknął w szkole pejzażu założonej przez Jana Stanisławskiego.
czytaj dalejLudowe wizerunki Matki Boskiej Kodeńskiej
Historia bywa przewrotna i ponad 50 lat przymusowego wygnania obrazu, podczas którego był na Jasnej Górze, spowodowała eksplozję zainteresowania dziełem.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 29 marca 2022
Wylicytowanie pracy Kubickiego daje szanse każdemu kolekcjonerowi na natychmiastowe wejście do absolutnej ekstraklasy polskiego ekspresjonizmu!
czytaj dalejŻycie to nie bajka. Jan Marcin Szancer
Czy należy zabić pamięć? Wrócić do zerowego punktu pogodnej, głupiej beztroski? Nagle zdaję sobie sprawę, że wcale bym nie pragnął takiego zapomnienia.
czytaj dalejKonrad Winkler. Najbardziej zagorzały polski formista
Żywe, czasem kontrastujące ze sobą barwy i dziecięcy sposób malowania pochłonął go nawet wtedy, gdy inni artyści zafascynowali się nowymi nurtami.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 22 marca 2022
Akty Kislinga niezmiennie cieszą się na aukcjach dużą popularnością, podobnie jak prace Zofii Stryjeńskiej, o których piszemy w tym felietonie.
czytaj dalejMONACHIJCZYCY: Jan Chełmiński (1851-1925)
„Ruch w nich, życie, wrzawa ogromna, a wszystko to razem jasne, świetne i z przedziwnym smakiem wykonane, ni zanadto, ni za mało.”
czytaj dalejPoeta malarstwa – Eugeniusz Zak
Zwiewne sylwetki ludzi o nieważnej płci, o twarzach albo uduchowionych, albo do cna zżartych nałogiem, w półmrocznych, oszczędnych dekoracjach.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 15 marca 2022
W dzisiejszym felietonie polecamy wyjątkową pracę Stanisława Szczepańskiego oraz unikatowy, odręczny szkic królowej art-deco, Tamary Łempickiej.
czytaj dalejWidoki Tatr Sotera Jaxy-Małachowskiego
Soter Jaxa-Małachowski wraz z żoną w latach 1907-1909 opuścił Kraków i zamieszkał w Zakopanem, wynajmując willę Pyszna przy Chramcówkach 22.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Wlastimilu Hofmanie
Początkowo artysta podpisywał się jeszcze jako Vlastimil, ale dość szybko zmienił pisownię swojego imienia na spolszczoną wersję – Wlastimil.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 8 marca 2022
W tym tygodniu polecamy przede wszystkim olejną scenę Tadeusza Ajdukiewicza z monachijskiego okresu twórczości oraz obrazy Maisnera, Bologni i Haydena.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 1 marca 2022
W tym tygodniu kilka ciekawych prac – projekt Tadeusza Kantora, obrazy Zygmunta Rozwadowskiego i Rafała Malczewskiego oraz Artura Kolnika.
czytaj dalejChełmoński wśród ptaków
„Nie było ptaka, którego by nie znał, (…) a obyczaj ptactwa wędrownego podniósł poetycznością do godności dzieła sztuki” – zanotował biograf artysty.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 22 lutego 2022
Z racji małej ilości polskiego malarstwa na aukcjach rozglądamy się także wśród innych rynków kolekcjonerskich – rzemiosła artystycznego i białej broni.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: “Dorożki pod wieżą ratuszową” Juliusza Czechowicza
Jaka jest historia krakowskich dorożek? Jakie pojazdy konne jeździły po Krakowie w latach trzydziestych i czym są landary?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 15 lutego 2022
Dziś nieco bardziej edukacyjnie – małe sprostowanie biogramu Jakuba Michała Kasprowicza oraz krótka historia firmy Norblin, Bracia Buch i Werner.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Józefa Mehoffera: Skarbiec Katedry na Wawelu
Mehoffer napracował się, przygotował wielki projekt i nie mógł w pełni go zrealizować. Dlaczego? Nie dowiemy się na pewno.
czytaj dalejPanorama Siedmiogrodzka
Jan Styka zamówienie przyjął, a jako temat przyszłej panoramy wybrał motyw bitwy pod Sybinem dowodzonej przez gen Bema w dniu 11 marca 1849 roku.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 8 lutego 2022
W tym tygodniu polecamy efektowne prace Mojżesza Kislinga i Adama Styki, przestrzegamy przez falsyfikatami prac Wojciecha Kossaka i Wlastimila Hofmana.
czytaj dalejPankiewicz w ciemnościach
„Całymi daniami przesiaduje w domu, mało pracuje, a jeżeli wychodzi, to w nocy, nocny pejzaż zaczyna go wtedy pociągać.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 1 lutego 2022
Klasyczny przykład realizmu z malarstwie w wykonaniu Tadeusza Rybkowskiego oraz bardzo ciekawy przykład polskiej szkoły plakatu z lat 60. XX wieku.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: “Wisła przy klasztorze Norbertanek w Krakowie” Ludwika Leszki
Jaki związek mają podkrakowscy flisacy z legendarnym Lajkonikiem? Co spławiali Wisłą i jakie znaczenie miało to dla miasta?
czytaj dalejLudowe wizerunki Chrystusa Raciborskiego
Na czym polegał fenomen kopii obrazów Chrystusa Raciborskiego, które jako jedyne zaistniały w polskim malarstwie ludowym?
czytaj dalejChełmoński – genialny barbarzyńca
Gdy zestawienia form i kolorów w malowanym obrazie wreszcie zgodziły się Chełmońskiemu z wizją, wykrzykiwał radośnie: Szoj!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 25 stycznia 2022
Dziś parę mniej znanych, lecz ciekawych nazwisk polskich artystów. Polecamy prace Franciszki Themerson, Marcina Kołpanowicza i Marcela Słodkiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: “Ulica wewnętrzna Kramów Bogatych” Michała Stachowicza
Niższe rodzeństwo Sukiennic sprzed stu pięćdziesięciu lat? Czyli czym były i jak wyglądały Kramy Bogate. Podpowiedzą nam dwa obrazy.
czytaj dalejFerdynand Ruszczyc „Z brzegów Wilejki”
„Szyszkin bardzo chwalił (…) pytał, czym się urodził na brzegu morza i czy lubię morze. Powiedziałem, że to mój ulubiony żywioł.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 18 stycznia 2022
Polecamy aukcję w Tokio, na której licytowana będzie praca Mojżesza Kislinga oraz unikatową broszurę autorstwa Henryka Berlewiego na aukcji w Niemczech.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Sotera Jaxy-Małachowskiego
Soter Jaxa-Małachowski, uznany marynista okresu międzywojennego, na miejsce stałego zamieszkania wybrał Kraków – miasto, w którym spędził ponad 50 lat życia.
czytaj dalej10 najpiękniejszych obrazów polskiego impresjonizmu
Wielu naszych twórców nie uważało się za impresjonistów, ale często tworzyło pod wpływem tego nurtu i czerpało z jego zdobyczy w niektórych swoich obrazach.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 11 stycznia 2022
Dziś prezentujemy prace kilku mniej znanych polskich artystów, a których twórczość warta jest jednak przybliżenia i zapoznania się z nią.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: „Stopka Królowej Jadwigi” Jana Matejki
Czy legenda, której znamy autora i czas powstania traci coś ze swojego uroku? Jeśli uważasz, że tak, to lepiej nie czytaj tego tekstu.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 4 stycznia 2022
Na początku roku wychodzimy nieco poza ramy malarstwa i zerkamy w kierunku rynku monet kolekcjonerskich, na którym pojawiła się niezwykła gratka – dukat Zygmunta III Wazy.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: „Kraków. Na Plantach” Władysława Zakrzewskiego
Jakie historie może opowiedzieć okolica uwieczniona na mrocznym nokturnie? Co kryje się za wysokimi drzewami i długimi cieniami?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 grudnia 2021
W ostatnim w tym roku wpisie z cyklu NA TROPIE prezentujemy dzieła takich artystów jak Jan Rosen. Jan Lenica i Stanisław Poraj Fabijański.
czytaj dalejWzloty i dylematy Andrzeja Wróblewskiego
Andrzej Wróblewski opisuje rysunki lakonicznie – ale już z myślą o zatrważających obrazach, które w jego pracowni powstaną parę lat później.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Józefa Mehoffera – ul. Szpitalna 15
Polecam odwiedzić czasem bank na Szpitalnej by zachwycić się sztuką Mehoffera i zadumać się nad niepopularną dzisiaj wartością oszczędności.
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Wieczór nad Sekwaną” Aleksandra Gierymskiego
Eugeniusz Delacroix, wybitny francuski malarz uważał, że nie ma wielkiego artysty bez arcydzieła, które definiuje jako dzieło najwyższej wartości.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 grudnia 2021
W tym wpisie kilka drobnych rekomendacji z naszej strony – Markowicz, Chmieliński, Szyk oraz analiza sprzedaży Juliana Fałata sprzed tygodnia.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jacka Malczewskiego – ul. Anczyca 7
Gdzie Jacek Malczewski mieszkał w ostatnich latach swojego życia? Czy dobrze mu się tam mieszkało, na czym spędzał swój czas?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 grudnia 2021
Dziś prezentujemy wyjątkową kompozycję Jerzego Kossaka oraz dzielimy się historią osobistej porażki aukcyjnej z ostatnich dni. Zapraszamy!
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jacka Malczewskiego – ul. Karmelicka 32
Jacek Malczewski bywał bardzo postępowy. Robił coś, co przez pokolenie przed nim było uważane za sprowadzanie dziewcząt na bezdroża.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 grudnia 2021
Z oferty grudniowych zagranicznych aukcji polecamy martwą naturę Mojżesza Kislinga oraz efektowną grafikę Igora Mitoraja. Przestrzegamy natomiast przed falsyfikatami prac Chełmońskiego oraz Wierusza-Kowalskiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: „Brama Floriańska” Leona Wyczółkowskiego
Ciemna, średniowieczna brama. Za nią z daleka majaczy Kościół Mariacki, do którego prowadzą tory tramwajowe. A co czai się na prawej stronie obrazu?
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Ule na Ukrainie” Stanisławskiego
Jan Stanisławski zwany był „wielkim malarzem małych obrazów”. Na początek jednak zajrzyjmy do „Wesela” pióra Stanisława Wyspiańskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 30 listopada 2021
Polecamy wybitną rzeźbę Wacława Szymanowskiego i jeden z elementów porelanowego serwisu Marii Leszczyńskiej. Odradzamy falsyfikaty prac Fałata i Trębacza.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 23 listopada 2021
W tym tygodniu polecamy szczególnej uwadze muzealnej klasy obraz Henryka Siemiradzkiego z dość ciekawą i kontrowersyjną historią.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 16 listopada 2021
Niekwestionowaną gwiazdą tego tygodnia jest „Mademoiselle Poum Rachou” autorstwa Tamary Łempickiej! Ponadto polecamy ciekawe kompozycje Ryszarda Winiarskiego i Bolesława Utkina.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: wspólne adresy Wyspiańskiego i Mehoffera
Studiowanie u Matejki, wspólny wyjazd do Paryża. Masa listów i branie udziału w tych samych konkursach artystycznych. Co jeszcze łączy Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera? Jakie trzy krakowskie adresy? Dom Józefa Mehoffera (oddział...
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Sprawa u wójta” Józefa Chełmońskiego
Jeden z biografów artysty pisał, że „Chełmoński był wielkim pejzażystą i malarzem chłopa polskiego, stał się też niezrównanym malarzem koni”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 9 listopada 2021
Polecamy uwadze dwie prace Władysława Bakałowicza oraz dwa dzieła z kręgu Ecole de Paris – autorstwa Eugeniusza Zaka i Meli Muter.
czytaj dalejTatry w sztuce polskiej [część III]
Wielka Wojna oszczędziła Zakopane, które stało się zapleczem dla Legionów Polskich i azylem dla uciekinierów – w tym wielu artystów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 2 listopada 2021
W tym tygodniu polecamy prace kilku polskich artystów którzy swe kariery związali z Francją – Romana Kramsztyka, Henryka Haydena i Mojżesza Kislinga.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: „Ulica Mikołajska” Małgorzaty Łady-Maciągowej
Niezależnie od “czasów” możemy zachwycić się światłem ślizgającym się po oknach, ulicy i ścianach. Zatrzymać się pod zaplątanymi chmurami i rozczulić.
czytaj dalejGorstkin-Wywiórski – talent na rusztowaniach
O, było kilku speców od białego szaleństwa, ale takiej syntezy i hiperrealistycznej postawy wobec szczegółów natury każdy mógł Wywiórskiemu pozazdrościć.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 26 października 2021
Listopad przyniesie przede wszystkim dużą aukcję z bardzo dobrymi pracami polskich klasyków współczesności – w tym wpisie m.in. praca Adama Marczyńskiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jacka Malczewskiego – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie
Malczewski przeszedł drogę prawie jak od pucybuta do milionera, tylko w świecie artystyczno-naukowym. W jego przypadku była to droga od ucznia do rektora.
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Planty o świcie” Stanisława Wyspiańskiego
„Od dzieciństwa ukochaniem Wyspiańskiego był stary Kraków. Przylgnął do niego sercem i wyobraźnią raz na zawsze.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 19 października 2021
W najbliższym czasie kilka ciekawostek – olejny nokturn Wacława Koniuszki oraz akwarela syna Zofii Stryjeńskiej – Jacka, który był malarzem i scenografem.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – krakowskie Planty
Zbliża się zima, niedługo drzewa stracą liście. Nocne spacery po Plantach będą wyglądać jak w scenerii pastelu Stanisława Wyspiańskiego.
czytaj dalejMONACHIJCZYCY: Zygmunt Sidorowicz (1846-1881)
Cezary Jellenta: „Mają i Niemcy swój pejzaż stimmung’owy, a Francuzi „paysage intime”, ale pejzaż polski przewyższa oba uczuciowością.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 12 października 2021
W październiku gratka czeka przede wszystkim na kolekcjonerów prac Władysława Ślewińskiego – aż trzy olejne obrazy pojawią się na aukcji w Paryżu.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jacka Malczewskiego – ul. Sienna 13
Mama zawsze mówiła, “Ucz się, ucz. Najważniejsze to dobrze zdać maturę!”, a Jacek Malczewski jakoś to obszedł, bo wcale matury nie zdał. Jak to było?
czytaj dalejSłoneczny fenomen „Prusza”
Mistrz Tadeusz Pruszkowski, zwany przez jednych Pruszem, przez drugich Grubasem, miał w sobie to coś, co się nazywa podejściem.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 5 października 2021
W tym tygodniu polecamy wybitnie unikatową filiżankę z serwisu z Zamku Królewskiego w Warszawie oraz uroczy, zimowy pejzaż Romana Kochanowskiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: „Kościół Mariacki w Krakowie” Aleksandra Gryglewskiego
Niezmienny od wieków widok może wydawać się po prostu zwyczajny. Jednak czy nie fajnie jest dostrzegać szczegóły budynków wznoszonych przez przodków?
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Orka na Ukrainie” Leona Wyczółkowskiego
I tak w roku następnym, na podstawie wcześniejszych studiów plenerowych, powstaje jedno z najwybitniejszych dzieł artysty, „Orka na Ukrainie”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 września 2021
W tym tygodniu polecamy orientalną kompozycję autorstwa Stanisława Chlebowskiego z 1880 roku, a ze sztuki współczesnej pracę malarską Juliana Stańczaka.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jacka Malczewskiego – ulica Szczepańska 1
Piękna, stylowa kamienica, w najbardziej prestiżowym miejscu w mieście. To tu wychowała się przyszła żona Jacka Malczewskiego, Maria Gralewska.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 września 2021
Na jesiennych aukcjach naszą uwagę przykuła wspaniała weduta autorstwa Bernardo Bellotto, ponadto ciekawe prace Jana Chełmińskiego i Juliusza Joniaka.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: „Widok na Wawel” Jana Nepomucena Głowackiego i Plac na Groblach
Nie ma już stawów, jurydyk czy flisaków, rzeka nie służy do przewozu towarów, a ludzie nie przemieszczają się wozami, którymi tak pięknie suną na obrazie.
czytaj dalejImpresjonizm importowany. Józef Pankiewicz w Kazimierzu Dolnym
Kazimierz Dolny jest impresjonistyczny, a nawet ekspresjonistyczny – tak powiedział mi spotkany w tym miasteczku pewien poeta i malarz.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 września 2021
Dziś polecamy zestawienie dwóch prac Louisa Marcoussisa, które niebawem będzie można nabyć na aukcjach w dwóch różnych, zachodnich domach aukcyjnych.
czytaj dalejAleksandra Gierymskiego trzy bronowickie obrazy z krakowskich Sukiennic
Aleksander Gierymski po kilku latach nieobecności w Polsce przyjeżdża w drugiej połowie 1893 roku prosto z Paryża do ojczyzny i udaje się do Krakowa. Do rodzinnej Warszawy nigdy nie powróci. Deklarował wcześniej nawet całkowite zerwanie więzi z Polską....
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 września 2021
Artystka pochodząca z Sanoka, która gościła u siebie Gustava Klimta i Egona Schiele? Jej pracę można wylicytować już niebawem w Wiedniu.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: „Cesarz na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu” Tadeusza Ajdukiewicza
Co zrobić, aby odzyskać Zamek Królewski i przywrócić mu dawną świetność? Najlepiej podarować go cesarzowi. Brzmi przewrotnie?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 31 sierpnia 2021
Szczególnej uwadze polecamy dziś uroczą kompozycję pejzażową Tamary Łempickiej, którą odnaleźliśmy w katalogu domu aukcyjnego w stolicy Kolumbii – Bogocie.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jacka Malczewskiego: Gmach Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych
Kto z młodopolskich artystów specjalizował się w mitologicznych stworach? Oczywiście Jacek Malczewski. A jedną z takich scen można zobaczyć w przestrzeni miejskiej.
czytaj dalejPodróż dookoła świata z Aleksandrem Laszenką
„Laszenko darzy nas słońcem i mgłami Egiptu, czaruje swoją pogodną melancholią, przekonywa po mistrzowsku do tej bajecznej krainy słońca.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 24 sierpnia 2021
W tym tygodniu polecamy szczególnej uwadze prace Michała Gorstkina Wywiórskiego, Seweryna Boraczoka oraz imponującą akwafortę z widokiem Malborka.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem – „Wzgórze wawelskie” Maksymiliana Cerchy
Co nas tam może jeszcze zaskoczyć na Wawelu? Nie tylko budynki, które kiedyś tam stały, ale również to, kto w nich mieszkał.
czytaj dalej9 obrazów z widokiem Krakowa na obrazach młodopolskich malarzy
Czy jest wdzięczniejsze miasto w Polsce dla malarzy niż Kraków? Niech odpowiedzą nam młodopolscy malarze (i jeden dziewiętnastowieczny!) i ich weduty.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 17 sierpnia 2021
Pod koniec wakacji polecamy uwadze znakomitą pracę Kazimierza Mikulskiego oraz ciekawe wydawnictwo związane ze słynną Kiki de Montparnasse.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jacka Malczewskiego – ul. Księcia Józefa 29. Dom własny
Obraz Jacka Malczewskiego bez sybiraka czy nimfy lub innego fantastycznego stworzenia? Zdarzały się takie. Pejzaże malowane z domu nad Wisłą.
czytaj dalejAleksander Gryglewski. Tragedia pejzażysty
Aleksander Gryglewski był w swoim fachu cudotwórcą, osiągał to, co nie zostało nazwane, a co osiągają tylko autentyczni artyści.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 10 sierpnia 2021
W tym tygodniu polecamy Państwa uwadze prace Czajkowskiego oraz Kislinga, przestrzegamy natomiast przed falsyfikatami Strzemińskiego i Wojciecha Kossaka.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Szpital Kliniczny im. dr Józefa Babińskiego
Czy pastele Stanisława Wyspiańskiego mają związek ze szpitalem psychiatrycznym w podkrakowskim Kobierzynie? Może kilka z nich i tylko odrobinę.
czytaj dalejMONACHIJCZYCY: Włodzimierz Łoś (1849-1888)
Poeta stepu i kozaczyzny, fanatyczny wielbiciel podolsko-ukraińskiej przyrody. Malował Kozaków, ukraińskie karczmy, wiatraki i przewozy.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 3 sierpnia 2021
Wakacyjna posucha na aukcjach dzieł sztuki nieco daje się we znaki, ale przygotowaliśmy kilka propozycji, są to prace Epsteina, Zawadzińskiego i Magideya.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Brama Floriańska
Wydaje Ci się, że znasz wszystkie tejemnice krakowskiej Bramy Floriańskiej? A wiedziałeś, że znajduje się na niej dzieło Jana Matejki?
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: “Autoportret z żoną” Stanisława Wyspiańskiego
Patrząc na te dwa dzieła Stanisława Wyspiańskiego razem, możemy zrozumieć więcej, niż czytając setki zapisanych stron o jego związku z Teosią.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 27 lipca 2021
W środku okresu wakacyjnego polecamy kilka skromniejszych propozycji ze światowych aukcji – wśród nich prace Bierwiaczonka i Antoniego Kowalskiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: “Kościół Dominikanów po pożarze w lipcu 1850” Józefa Kurowskiego
Była dzwonnica i nie ma dzwonnicy. Jak to się stało, że krakowscy Dominikanie ją stracili? Jaki obraz ratowali z narażeniem życia?
czytaj dalejStanisław Witkiewicz w dżinsowej kurtce
„Witkiewicza widywałem zawsze ubranego w szary garnitur marynarkowy, w serdaku, na głowie czarny miękki kapelusz z wielkim rondem, a w ręku laska, zwykły kijek.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 20 lipca 2021
Na zagranicznych aukcjach w tym tygodniu polecamy szczególnej uwadze prace Anny Güntner, Mariana Michalika oraz grafikę Mojżesza Kislinga.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – ulica Westerplatte
W wakacje ważnymi adresami są hotele. Mamy w Krakowie taki, który nosi nazwę “Wyspiański” i tak się składa, że to miejsce ma coś wspólnego ze Stanisławem Wyspiańskim!Hotel “Wyspiański”, ul. Westerplatte 15 i półsierota zaopiekowany przez ciotkę.Stanisław...
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 13 lipca 2021
W tym tygodniu polecamy uwadze prace Wierusza-Kowalskiego oraz Fabijańskiego oraz przestrzegamy przed falsyfikatami prac Kislinga, Brandta, Berlewiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Dworek w Krzesławicach
Gdy jest się sławnym i bogatym jak Jan Matejko to własna kamienica w centrum miasta to za mało. Letnia rezydencja też się przyda.
czytaj dalej500 lat temu zawieszono Dzwon Zygmunta. Artystyczna wizja Jana Matejki
To jeden z najważniejszych polskich symboli narodowych. Według planu odzywa się tylko dwadzieścia pięć razy w roku – w święta narodowe i kościelne.
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Ziemia” Ferdynanda Ruszczyca
Od tego czasu Ferdynand Ruszczyc żyć będzie jeszcze lat dwadzieścia osiem i już nigdy nie rozstawi sztalug z czystym płótnem do zapełnienia.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 6 lipca 2021
W tym tygodniu królują martwe natury Jankiela Adlera i Dawida Seiferta oraz ciekawy plakat w stylistyce art deco autorstwa Stefana Norblina.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: „Widok na Kopiec Kościuszki” Wojciecha Gersona
Nawet warszawiak zachwycił się naszym wyjątkowym pomnikiem. Czy widział w tym pejzażu coś jeszcze? Czy widział te wszystkie, krakowskie historie?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 29 czerwca 2021
W dzisiejszym felietonie oprócz malarstwa polecamy olbrzymią rozmiarowo, XVII wieczną panoramę Krakowa oraz absolutnie unikatową filiżankę z serwisu „polskiej” królowej Francji – Marii Leszczyńskiej.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Czy Wyspiański mógł zrobić coś niezwykłego podczas wakacyjnej wycieczki? Bez niego pewnie nie zachowałaby się jedna z najpiękniejszych średniowiecznych rzeźb.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 22 czerwca 2021
Dziś prezentujemy pełen przekrój sztuki do kupienia na aukcjach – poczynając od XVIII-wiecznej pracy Canalletta, na pracy Kuśmirowskiego z 2005 kończąc.
czytaj dalejJan Stanisławski i uczniowie z kolekcji Wandy i Leonarda Pietraszaków
Wybitny aktor wraz z żoną ofiarowuje wybitny zbiór obrazów bydgoskiemu muzeum. Takie rzeczy zdarzają się niezwykle rzadko.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Wieża Ratuszowa
Czy miał swoich informatorów? Czy może mieszkańcy całego Krakowa, wiedzieli, że mistrz jest fanatykiem i przychodzili ze znaleziskami licząc na zarobek?
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Wiosna” Leona Wyczółkowskiego
Na wszystkich wersjach widzimy jednak to samo wnętrze. Przez otwarte na oścież okno powiewa firanka do wnętrza pokoju, a za oknem kwitnąca renkloda.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 15 czerwca 2021
Muzealnej klasy praca z najlepszego okresu twórczości Jacka Malczewskiego pojawi się w londyńskim oddziale Sotheby’s. Zdecydowanie polecamy!
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: „Widok z Wawelu” Saturnina Świerzyńskiego
Jak przeprawiano się do Dębnik zanim wybudowano most Dębnicki? Jaki budynek stał w miejscu dzisiejszego Jubilata? Obraz z 1876 roku da nam odpowiedź.
czytaj dalejKolekcja z dworku Mitery. Nieznane prace Zygmunta Waliszewskiego
Prace odnalezione w dworku Kazimierza Mitery na krakowskim Podgórzu pozwoliły na doprecyzowanie wczesnej twórczości Zygmunta Waliszewskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 8 czerwca 2021
Czerwcowe aukcje dają szanse na nabycie niezwykle ciekawych prac Stanisława Kamockiego, Jerzego Merkla oraz Tadeusza Kuntze vel Taddeo Polacco.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Pracownia i Muzeum Witrażu
Projekt witraża zrealizowany sto dwadzieścia pięć lat później? Student żyjący ze zlecenia, którego nie wykonano w końcu za jego życia?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 1 czerwca 2021
Bezapelacyjną gwiazdą czerwcowych aukcji będzie portret Marii Renaty Mayenowej autorstwa Witkacego, który uznawany był do tej pory za zaginiony.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Muzeum Czartoryskich
Niedokończony obraz autorstwa Jana Matejki wiszący w muzeum? Praca jednak jest wyjątkowa i to nie tylko z tego właśnie powodu.
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Introdukcja” Jacka Malczewskiego
Pisanie o twórczości Jacka Malczewskiego od zawsze wydaje się czynnością niezwykle ryzykowną, choć to jeden z najbardziej rozpoznawalnych malarzy polskich.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 25 maja 2021
Państwa uwadze polecamy wspaniałe prace Olgi Boznańskiej, Magdaleny Abakanowicz i Eugeniusza Arcta – wszystkie pojawią się niebawem na aukcjach.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Aleja 3 maja 1
Ma już prawie czterdzieści lat i upamiętnia jednego z największych artystów Krakowa. Chociaż ogromny, to odrobinę zapomniany.
czytaj dalejWładysław Jarocki. Dla sztuki i dla kolegów
Spośród obrazów, które pozostawił, największą wartość stanowią te, których geneza wywodzi się z podróży – w Karpaty, na Krym, Huculszczyznę, jak i w Tatry.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 18 maja 2021
Szczyt wiosennego sezonu aukcyjnego przed nami – polecamy znakomite prace Józefa Brandta, Olgi Boznańskiej i Wincentego Wodzinowskiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: “Hełm wieży Mariackiej” Jana Stanisławskiego
Jan Stanisławski zachwycił się hełmem wieży kościoła Mariackiego w Krakowie, do tego stopnia, że wybrał ją na temat jednego ze swoich obrazów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 11 maja 2021
Na najbliższych aukcjach polecamy wybitne prace Olgi Boznańskiej oraz Józefa Pankiewicza. Piszemy również o bardzo ciekawym XIX-wiecznym cracovianum.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – wnętrze grobu Kazimierza Wielkiego
Malarz stojący we wnętrzu królewskiego grobu? Na takie rzeczy pozwolenie mógł mieć nie kto inny, tylko mistrz Jan Matejko.
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Wiatr halny” Stanisława Witkiewicza
Warszawa straciła, Zakopane zyskało. Przebywał Witkiewicz w stołecznym mieście lat piętnaście, po przyjeździe z akademii w Monachium.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 4 maja 2021
Polecamy Państwa uwadze wybitną, modernistyczną rzeźbę Eliasza Nadelmana oraz klasyczną kompozycję kwiatową Władysława Ślewińskiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Pawilon Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych
Po co i dlaczego Stanisław Wyspiański mieszkał w jednym pokoju z prawdziwym szkieletem? Kiedy i jaką dostał za to nagrodę?
czytaj dalej„Barbizon Wiśniowski”
„Mamy już Krakowskie – Ateny, Kaszubską – Szwajcarię, Warszawski – Paryż, tu jest WIŚNIOWSKI – BARBIZON”, mówił wpis umieszczony w Księdze Gości dworu.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Wandzie Gentil-Tippenhauer
Spod góralskiej czapeczki wymykały się promienie bursztynowych włosów… „Ruda idzie” – rozlegało się po domu – „zobaczymy co za nowiny nam dzisiaj przyniesie”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 27 kwietnia 2021
W najbliższych tygodniach na aukcjach we Francji pojawi się wybitna martwa natura Władysława Ślewińskiego oraz wyjątkowa praca Zygmunta Waliszewskiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: okolice Barbakanu z litografii Henryka Waltera
Czy zachowanie mieszkańców Krakowa mogło się prawie nie zmienić od połowy XIX wieku? Zobaczmy to na litografii Henryka Waltera „Barbakan”.
czytaj dalejRefleksje na temat fałszerstw prac Nikifora
Szczególnie początkujący kolekcjonerzy prac Nikifora są narażeni na wiele pułapek zastawianych przez „kontynuatorów” jego twórczości.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 20 kwietnia 2021
Dziś dwie udane kompozycje artystów związanych z Krakowem – Adama Gramatyki oraz Eugeniusza Gepperta. Opisujemy również ciekawą rzeźbę Igora Mitoraja.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Pomnik Adama Mickiewicza
Gdzie w Krakowie można zobaczyć maturzystę skaczącego na jednej nodze i co wielki malarz Jan Matejko ma wspólnego z tym miejscem?
czytaj dalejWizerunek Trójcy Świętej o trzech twarzach
Co ciekawe, bardzo wiele tego typu przedstawień Trójcy Świętej jako jednej postaci powstało w Ameryce łacińskiej w kręgu szkoły kuzkeńskiej.
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Marsz żałobny” Władysława Podkowińskiego
Nadzwyczaj rzadko zdarza się, aby w muzeach i to z przymiotnikiem „narodowe”, prezentowane było na ekspozycji stałej działo malarskie jeszcze nieukończone.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 13 kwietnia 2021
Na najbliższych aukcjach polecamy zestaw prac wileńskiego pejzażysty – Czesława Znamierowskiego. Ponadto opisujemy prace Tamary Łempickiej i Richarda Anuszkiewicza.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – krypta u Pijarów
Co krypta pod kościołem Przemienienia Pańskiego przy ulicy Pijarskiej w Krakowie ma wspólnego ze Stanisławem Wyspiańskim?
czytaj dalej„Łempicka. Tryumf życia”
„Tamara już dawno postanowiła, że za każdy sprzedany obraz kupi sobie brylantową bransoletkę i będzie je kupować, aż pokryje brylantami oba nadgarstki”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 6 kwietnia 2021
Oprócz godnej polecenia grafiki Łempickiej, piszemy również o ciekawym falsyfikacie – pracy powstałej na podstawie obrazu, który gościł w naszej ofercie przed laty.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: Emaus
Czego nie przeżyjemy w tym roku w Krakowie w Poniedziałek Wielkanocny? Czyli parę słów o Emaus, w tym czasie tylko na obrazie.
czytaj dalejManggha: „Mieszkam kątem u moich zbiorów”
Kim był człowiek, który wywarł wpływ na kształt nadwiślańskiego impresjonizmu i zdecydowanie europejskiego odłamu Młodej Polski?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 30 marca 2021
Na aukcji w Wiedniu pojawi się niezwykle interesujący szkic Stanisława Wyspiańskiego, ponadto polecamy prace Tadeusza Styki i Hiacynta Alchimowicza.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Floriańska 41. Wizyta Cesarza
Jak Franciszek I podczas pobytu w Krakowie przyszedł w odwiedziny do domu Jana Matejki, czyli cesarska wizyta u lokalnego celebryty.
czytaj dalejWspółprace. Jak artyści malowali wielkie dzieła
Dlaczego artysta-malarz miałby rezygnować ze swojej jedynej wizji i dzielić się ideą, a także ewentualnym sukcesem dzieła?
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: „Dziewczynka z chryzantemami” Olgi Boznańskiej
„Boznańska widzi i odczuwa jasno świat otaczający i idzie najkrótszą, bo prostą drogą do zaklinania swych wrażeń w zmysłową formę”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 23 marca 2021
W tym tygodniu polecamy ciekawą i okazyjnie wycenioną akwarelę autorstwa Meli Muter oraz prace Władysława Chmielińskiego i Stanisława Poraj Fabijańskiego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Urząd Miasta
Co Stanisław Wyspiański miał wspólnego z urzędnikami miejskimi? Według jego pomysłu powstały dwa urzędy funkcjonujące do dzisiaj.
czytaj dalejCeramika z krakowskich Dębnik
Początki dębnickiej fabryki wyrobów ceramicznych przy ulicy Barskiej 12 w Krakowie sięgają 1889 roku i łączą się z osobami budowniczego, architekta i… Jana Matejki.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 16 marca 2021
Polecamy uwadze znakomite prace Mojżesza Kislinga i Władysława Ślewińskiego jakie niebawem trafią na aukcje, a przestrzegamy przed dwoma falsyfikatami.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: “Sypanie Kopca Kościuszki”
Pomnik o wysokości 34 metrów? Jak to się stało, że chociaż Polski nie było na mapach, to w Krakowie była możliwość stworzenia patriotycznego pomnika?
czytaj dalej5 ciekawostek o… Stanisławie Witkiewiczu
„Niesłychanie miły charakter Stasia Witkiewicza wpłynął bardzo na to, że nasza kolonia w Hotelu Europejskim stała się miejscem błogosławionym.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 9 marca 2021
Klasyczna kompozycja batalistyczna w akwareli Juliusza Kossaka czy modernistyczny portret kobiecy pędzla Mojżesza Kislinga?
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Krupnicza 5 (parę lat później)
Co młody Jan Matejko robił w swojej pracowni przy ulicy Krupniczej? No jasne, że malował, ale czy tylko?
czytaj dalejArcydzieła polskich mistrzów: “Spowiedź” Wlastimila Hofmana
„Był Hofman artystą zdumiewającym. Głównie wskutek faktu, że jak żaden inny malarz podzielił się na dwóch rażąco różnych Hofmanów.”
czytaj dalej