Johan Simon Betzamyr - Gdańsk ok. 1750 roku, źródło: Carlo Bonte Auctions

Zegar stołowy, kaflowy
Johan Simon Betzamyr – Gdańsk ok. 1750 roku

wysokość 8,5 cm
Carlo Bonte Auctions, Brugge – Belgia, 7 lutego 2023, cena wywoławcza: 80.000 EUR

Pomimo, że w kręgu naszych zainteresowań czołowe miejsce zajmuje malarstwo to nie możemy nie wspomnieć o tak wybitnym obiekcie jak powyższy zegar. W naszej ocenie jest to jeden z najefektowniejszych (o ile nie najefektowniejszy) zegarów kaflowych związanych z ziemiami polskimi jaki kiedykolwiek był w obrocie aukcyjnym. Stan zachowania, ilość zdobień i zachowane unikatowe etui – wszystkie te cechy uzasadniają tak wysoką cenę wywoławczą (prawie czterokrotnie wyższą od najwyższych cen wywoławczych zegarów kaflowych oferowanych na polskich aukcjach). Bezdyskusyjnie tego typu zegar mógłby wzbogacić każdą polską kolekcję muzealną – nieco zazdrościmy więc kolekcjonerowi, któremu uda się pozyskać ten obiekt do własnych zbiorów.

Bolesław Biegas (1877-1954) "Cztery strony świata (Światowid)" 1912 rok, źródło: Millon

Bolesław Biegas (1877-1954)
„Cztery strony świata (Światowid)”, 1912 rok
gips patynowany, wysokość: 203 cm
Millon, Paryż – Francja, 15 lutego 2023, estymacja: 20.000 – 25.000 EUR

Spektakularna i potężna rzeźba Bolesława Biegasa powstała w 1912 roku. Piszemy na jej temat z jednego ciekawego powodu – z końcem przyszłego roku minie 70 lat od śmierci artysty i wtedy jego prawa autorskie przejdą do domeny publicznej. Tego typu gipsowa rzeźba może być zatem polem do realizacji inwestycji i późniejszej eksploatacji na rozmaitych polach (w tym również polegającej na odlaniu jej w brązie).

Władysław Chmieliński (1911-1979) "Pędząca trojka", źródło: Dorotheum

Władysław Chmieliński (1911-1979)
„Pędząca trojka”
olej na płótnie, 60 x 90 cm
Dorotheum, Linz – Austria, 31 stycznia 2023, cena wywoławcza: 900 EUR

Praca niecharakteryzująca się żadną wybitnością – typowa, zimowa scena Władysława Chmielińskiego o dość sporych wymiarach. Jej głównym atutem jest niewątpliwie cena wywoławcza – bardzo atrakcyjna z punktu widzenia polskiego rynku. Polecam!

Władysław Strzemiński (1893-1952) "Kompozycja", źródło: HannoVerum

Władysław Strzemiński (1893-1952)
„Kompozycja”

gwasz na tekturze, 33 x 27 cm
HannoVerum, Hannover – Niemcy, 26 stycznia 2023, cena wywoławcza: 1.800 EUR

Nie mamy pojęcia co skłoniło ekspertów lub pracowników hannowerskiego domu aukcyjnego do przypisania powyższej pracy Władysławowi Strzemińskiemu (którego twórczość jest doskonale opracowana i należycie skatalogowana). Odradzamy wydania 1.800 EUR na powyższego, całkowicie nijakiego, artystycznie potworka!

Wiktor Korecki (1890-1980) "Pejzaż o zachodzie słońca", źródło: Pasarel

Wiktor Korecki (1890-1980)
„Pejzaż o zachodzie słońca”

olej na tekturze, 35 x 50 cm
Pasarel, Netanya – Izrael, 30 stycznia 2023, estymacja: 400 – 800 USD

Choć wydaje się to wręcz nielogiczne by wprowadzać na rynek falsyfikaty prac artysty, w przypadku którego występuje zdecydowana nadpodaż prac autentycznych i dość umiarkowane zainteresowanie nabywców – to jednak ktoś zdecydował się stworzyć falsyfikat i umieścić na aukcji w odległym Izraelu. Motyw ze wzlatującymi kaczkami w świetle zachodzącego słońca jest prawie jak z malarstwa Józefa Chełmońskiego – wykonanie zdecydowanie mierne, nie przypominające nawet twórczości Koreckiego. Odradzamy!