Jesteś pasjonatem sztuki lub masz interesujący temat, którym chciałbyś się podzielić na łamach naszego portalu? Piszesz artykuły i chcesz razem z nami współtworzyć Sztuki Piękne? Napisz do nas!

Autor: Sztuki Piękne

Redakcja naszego portalu to doświadczeni antykwariusze zaznajomieni nie tylko z historią sztuki, ale także z rynkiem sztuki, inwestycjami alternatywnymi, rynkami kolekcjonerskimi. Nasze zainteresowanie skupiają się na malarstwie polskim XIX i XX, ale mamy także wiedzę i doświadczenie w zakresie rzeźby, grafiki, rzemiosła artystycznego oraz sztuki współczesnej.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Karolina Bańkowska

Historyk Sztuki. Antykwariusz w Salonie Dzieł Sztuki Connaisseur. Entuzjastka Krakowa przełomu XIX i XX wieku – jego sztuki, architektury, historii i obyczajowości.
Ulubiony artysta: Zdzisław Beksiński.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Marcin Błaszczyk

Z wykształcenia fizyk, absolwent Politechniki Łódzkiej. Zawodowo pracuje w sektorze bankowym jako Senior Expert IT, specjalizując się w obszarze Mainframe Technology. Kolekcjoner i pasjonat XIX-wiecznego polskiego malarstwa ludowego.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Małgorzata Bednorz

Po krótkiej przygodzie z malarstwem studiowała historię sztuki, którą rozpoczęła na UMK, a skończyła na UJ. Od czasu do czasu pisze teksty o sztuce dla kilku czasopism. Wielbicielka twórczości kaskaderów literatury, a w sztukach plastycznych – wszelkich przejawów ekspresjonizmu (chociaż ceni wielu artystów z różnych epok i nurtów).

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Alicja Francikowska

Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego na kierunku historia sztuki (studia II stopnia). Licencjat z historii sztuki uzyskała studiując na Uniwersytecie Śląskim z półrocznym pobytem na Uniwersytecie we Florencji. Ukończyła także język francuski z programem tłumaczeniowym oraz studia podyplomowe „Rynek sztuki i antyków”. Miłośniczka włoskiego renesansu i włoskiego języka. Obecnie uczestniczka kursu przewodników po Krakowie.
Ulubiony artysta: Stanisław Wyspiański.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Małgorzata Giermaz

Absolwentka historii sztuki zafascynowana sztuką pod każdą postacią oraz historią. Pasjonatka epoki elżbietańskiej, starożytności, a także II wojny światowej. Interesuje się psychologią sztuki, odzyskiwaniem zagrabionych arcydzieł oraz fałszerstwami. Jej zainteresowania zaowocowały szeregiem publikacji w czasopismach historycznych. W wolnych chwilach zgłębia tajniki zabytkowej biżuterii i gemmologii.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Anna Jakubowska

Księgowa, szefowa działu KPiR w biurze doradztwa podatkowego. Miłośniczka malarstwa z kręgu Grupy Janowskiej oraz włoskiego wzornictwa użytkowego.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Maciej Jakubowski

Właściciel i szef Salonu Dzieł Sztuki Connaisseur w Krakowie. Ekonomista z wykształcenia, antykwariusz i marszand wywodzący się z rodziny o tradycjach antykwarskich, związany od blisko 20 lat z polskim rynkiem sztuki. Prezes Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich, członek CINOA (Confédération Internationale des Négociants en Oeuvres d’Art). Admirator i kolekcjoner krakowskiego malarstwa pierwszych dekad XX wieku.
Ulubiony artysta: Wojciech Kossak

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Bogdan Karski

Warszawianin od urodzenia z rodzinnymi korzeniami we Lwowie i Jedliczu – z duszą kołaczącą się między Lwowem a Krakowem. Miłośnik i kolekcjoner sztuki nieprofesjonalnej, autor artykułów i prelekcji dotyczących fałszerstw prac Nikifora. Autor strony internetowej o meandrach twórczości i fałszerstwach prac krynickiego malarza. Jako amator uprawia tradycyjne malarstwo na szkle, starą sztukę pisania ikon i fotografię analogową.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Leszek Lubicki

Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (Profilaktyka społeczna i resocjalizacja). Nie jest zawodowo związany ze sztuką, tylko osobą zainteresowaną polskim malarstwem przełomu XIX/XX wieku, okresem, który Maria Poprzęcka nazwała „Szczęśliwą godziną”, czyli najbujniejszym i najbogatszym w polskiej sztuce. Swoje teksty publikuje na własnym blogu, w kwartalniku „Krytyka Literacka”, miesięczniku „Historia do Rzeczy” oraz na portalach „Niezła Sztuka” oraz „Super historia”. Wcześniej publikował w magazynach podróżniczych „Polska Wita” i „W podróży”.
Ulubiony artysta: Władysław Podkowiński

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Katarzyna Łomnicka

Historyczka sztuki z wieloletnim doświadczeniem na rynku antykwarycznym, autorka wydawnictw monograficznych i katalogów wystaw z zakresu sztuki polskiej XIX i XX w., kuratorka wystaw. W Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego prowadzi zajęcia dotyczące funkcjonowania rynku sztuki. Świadczy usługi eksperckie dla kolekcjonerów.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Marek Sołtysik

Prozaik, poeta, dramaturg, krytyk sztuki, edytor, redaktor, artysta malarz i grafik, ilustrator, był pracownikiem w macierzystej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w której ostatnio sporadycznie wykłada. Od roku 1972 publikuje w prasie kulturalnej. Autor kilkudziesięciu wydanych książek oraz emitowanych słuchowisk radiowych, w tym kilkunastu o polskich artystach, prowadzi także warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Ulubiony artysta: Rafał Malczewski.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Andriy Yegorov

Student trzeciego roku historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Entuzjasta sztuki bizantyńskiej oraz sztuki wieku XX.
Ulubieni artyści: Leon Tarasewicz i Yayoi Kusama.

zobacz inne teksty tego autora >>

Autor: Klaudia Ziobro

Krakuska z dziada pradziada i z zamiłowania. Poszukiwaczka miejskich szczegółów i śladów historii. Z wykształcenia manager, z wyboru przewodnik po Krakowie. Współtwórca Ciekawych Krakowa.
Ulubiony artysta: Stanisław Wyspiański

zobacz inne teksty tego autora >>