Krakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Plac Mariacki
Jak wyglądało mieszkanie Wyspiańskiego przy Placu Mariackim, które zajmował artysta od lipca 1898 do stycznia 1901 roku? Znamy je jedynie z opisów.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: Zima w Krakowie według Juliusza Kossaka i Stanisława Tondosa
Zima w Krakowie, czy zawsze była taka sama? Przyglądnijmy się dzisiaj obrazowi, który pokazuje zimowy kraków w 1886 roku, czyli 134 lata temu
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – rzeźba św. Cecylii w kościele Mariackim
Kogo Jan Matejko sportretował w rzeźbiarskim popiersiu świętej Cecylii, patronki muzyki, w prezbiterium kościoła Mariackiego? Sprawdźmy to!
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – “Błogosławiona Salomea” w kościele franciszkanów
Stanisław Wyspiański próbujący wyciągnąć kamienie z bruku, by wybić okno w krakowskim kościele ojców franciszkanów? O co właściwie mogło chodzić?
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: Rynek Główny i “Przysięga Kościuszki” Michała Stachowicza
Czy Tadeusz Kościuszko składał przysięgę na tym samym krakowskim Rynku Głównym, który dziś jest nam tak bliski i dobrze znany? Sprawdźmy to!
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Teatr im. Juliusza Słowackiego
Decyzja urzędników miasta o rozebraniu kompleksu XIV- wiecznych budynków. Gdzie? Mniej niż 200 metrów w linii prostej od jego domu.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: Okolice Barbakanu i “Wjazd cesarza Franciszka Józefa do Krakowa” Juliusza Kossaka
Cesarz Austro-Węgier w pełni chwały na szlaku polskich królów? Niby obcy, nie nasz, jednak mowę powitalną w Krakowie w języku polskim i ruskim wysłuchał.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Kościół Mariacki
Czyj gust jest najważniejszy? Tego, kto płaci za wykonanie dzieła. Co się dzieje w przypadku gdy artysta pracuje za darmo?
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Kościół Franciszkanów
Jak nie brać udziału w konkursie, a jednak realizować zlecenie? Takie rzeczy tylko w Krakowie. I z drobnym wstawiennictwem przychylnego świętego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem: Błonia i “Święto kawalerii polskiej” Wojciecha Kossaka
Wojciech Kossak nie tylko upamiętnił historyczne wydarzenie, ale także wygląd i charakter krakowskich Błoń w latach 30. XX wieku.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Kościół Karmelitów na Piasku
Czy to Teodora nie chciała wychodzić za mąż za początkującego artystę? Jak to właściwie było ze ślubem Jana Matejki i jego wybranki?
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Kościół św. Floriana
W dniu 18 września 1900 roku w kościele św. Floriana w Krakowie odbyłsię ślub, który był dość nietypowy. Wyspiański żenił się z Teodorą Teofilią Pytko.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Krupnicza 5
Matejko chodził wtedy w dziurawych butach, nie stać go było na sztalugę, a malowany właśnie obraz rozstawiony był na dwóch krzesłach.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Kościół św. Krzyża
Jak wyglądałoby dziś wnętrze kościoła św. Krzyża, gdyby Wyspiański zrealizował swój projekt odnowienia i “podrasowania” XVI-wiecznej polichromii?
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Dom Pod Konikiem
Gdzie młody Matejko po raz pierwszy wynajmował własne lokum? Przy Rynku Głównym! Mieszkanie w takim miejscu nie wykluczało ukrywania się przed wierzycielem.Dom Pod Konikiem Wiosną 1861 roku, Jan Matejko wynajął pokój w jednej z kamienic przy Rynku Głównym....
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Dom Długosza
Gdzie Stanisław Wyspiański spędził, tak ważne dla rozwoju każdego człowieka, pierwsze lata swojego życia? Zajrzyjmy na ulicę Kanoniczą, do Domu Długosza.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Wzgórze wawelskie
Jak wyglądałoby dziś wzgórze wawelskie, gdyby w życie wpowadzo odważny plan jego przebudowy autorstwa Wyspiańskiego i Ekielskiego “Akropolis”?
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Szkoła Sztuk Pieknych
W 1873 roku krakowska szkoła artystyczna miała być zlikwidowana, a prasa już pisała o wyprowadzce Matejki z Krakowa. Kto uratował sytuację?
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Kościół św. Krzyża
Tajemnica daty urodzin Jana Matejki – czy parafia kościoła św. Krzyża pomoże nam rozwikłać zagadkę kiedy artysta przyszedł na świat czy ją skomplikuje?
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Teatr Słowackiego
Droga jaką przebył Wyspiański od autora odrzuconego projektu kurtyny, przez „obiecującego dziwaka”, do tego, który zmienia teatr.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Sukiennice
Matejko i Sukiennice.Tutaj połączeń jest kilka. Zacznijmy od początku, albo chociaż odpołowy. Połowy dziewiętnastego wieku.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Stanisława Wyspiańskiego – Dom Józefa Mehoffera
Krakowski spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego rozpoczynamy od domu, w którym przyszedł na świat, a który obecnie jest oddziałem Muzeum Narodowego.
czytaj dalejKrakowskim szlakiem Jana Matejki – Dom Matejki
Krakowski spacer śladami mistrza Jana Matejki rozpoczynamy w miejscu, gdzie wszystko się zaczęło i skończyło – w Domu Matejki przy ulicy Floriańskiej.
czytaj dalej