5 ciekawostek o… Henryku Uziemble

Henryk Uziembło, artysta znany na rynku antykwarycznym głównie jako twórca scen rodzajowych utrzymanych w nurcie młodopolskiego zainteresowania kulturą ludową, był przede wszystkim grafikiem, plakacistą, twórcą witraży i polichromii oraz architektem wnętrz.

czytaj dalej

5 ciekawostek o… Witoldzie Wojtkiewiczu

Choroba w połączeniu z nadwrażliwością, dramatycznymi wahaniami nastrojów i przeżywaniem rzeczywistości w dwójnasób bez wątpienia wykańczały delikatną konstrukcję artysty, jednak może właśnie te cechy pozwoliły wytworzyć sztukę absolutnie unikatową na tle współczesnych mu zjawisk?

czytaj dalej

5 ciekawostek o… Meli Muter

Dla twórczości Meli Muter od początku istotne znaczenie miała tematyka związana ze światem ludzi doświadczonych trudami życia. Takie też modele dobierała do swoich ulubionych kompozycji – przedstawień matki i dziecka.

czytaj dalej

5 ciekawostek o… Aneri – Irenie Weissowej

„Poszłam pod wskazany adres na ulicę Kanoniczą, nie wiedząc, nie przeczuwając nawet, że to tam właśnie dawno powinnam była iść. Tak zostałam uczennicą Weissa, zostałam jego żoną, szliśmy razem przez życie – do końca jego dni” – mówiła Aneri w jednym z wywiadów.

czytaj dalej

5 ciekawostek o… Igorze Mitoraju

„Jak wcześniej w Meksyku, tak potem w Grecji i we Włoszech poczułem, tak bym to nazwał, oddech kamienia. Ktoś powiedział, że kamienie oddychają, i że ten ich oddech jest jak śpiew syren, bo wabi i uwodzi, żeby potem zgubić.”

czytaj dalej