5 ciekawostek o… Włodzimierzu Tetmajerze
Jak miało się wkrótce okazać zainteresowanie Tetmajera Bronowicami było dalece bardziej zaawansowane niż zachwyt pejzażami.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 12 stycznia 2021
Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd katalogów aukcyjnych ze świata – obrazy polskich autorów znaleźliśmy na aukcjach w Japonii, Niemczech i USA.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 5 stycznia 2021
Z początkiem 2021 roku w katalogach aukcyjnych zaczynają pojawiać się pierwsze ciekawe obiekty – w tym tygodniu polecamy prace Fangora, Kochanowskiego i Rakowskiego.
czytaj dalejWytworna samotność Witolda Wojtkiewicza
Ucieczki, porwania królewien, swaty, rozstania, uniesienia i dramaty, wstawione w baśniową scenerię, są odzwierciedleniem wolności twórczej Wojtkiewicza.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 29 grudnia 2020
Zapraszamy do zapoznania się z ostatnimi w tym roku rekomendacjami, które co wtorek publikujemy na naszym portalu w cyklu NA TROPIE.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 22 grudnia 2020
Końcówka grudnia jak co roku jest czasem posuchy na rynkach aukcyjnych – prezentujemy Państwum dzisiaj 5 rekomendacji – 2 pozytywne i 3 negatywne. Zapraszamy do lektury!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 15 grudnia 2020
Na ostatnich już przed Świętami aukcjach dzieł sztuki na zachodzie polecamy prace Jana Styki, Henryka Stażewskiego i Igora Mitoraja.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 8 grudnia 2020
Grudniowe aukcje dają szanse na nabycie prac klasyków polskiej sztuki współczesnej – Władysława Strzemińskiego i Henryka Stażewskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 1 grudnia 2020
Już na początku grudnia pojawi się okazja do zakupu wybitnej, podręcznikowej martwej natury w stylu kubistycznym autorstwa Louisa Marcoussisa.
czytaj dalejChrystus Bielański i rodzina Flaszów z Hecznarowic
Jak atrybucja może wpłynąć na wartość dzieła sztuki? O tym i o rodzinie Flaszów z Hecznarowic specjalizującej się w wizerunkach Chrystusa Bielańskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 24 listopada 2020
Imponująca kompozycja o ciekawej proweniencji – praca Henryka Siemiradzkiego będąca miniaturą sceny jaką artysta ozdobił kurtynę opery we Lwowie.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Oldze Boznańskiej
Oprócz myszek, Olga Boznańska posiadała dwa pieski: Boby’ego i Cui-Cui, kanarka Maciusia, papugę Jacquot oraz świnkę morską.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 17 listopada 2020
Państwa uwadze polecamy ciekawe prace Stanisława Chlebowskiego oraz Jana Tarasina jakie niebawem pojawią się na zachodnich aukcjach.
czytaj dalejKometa Grottgera
Tak, Grottger, Polak z korzeniami francuskimi, szwajcarskimi, chorwackimi i węgierskimi, stał się symbolem walki o niepodległość Rzeczypospolitej.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 10 listopada 2020
Na jednej z listopadowych aukcji, w niewielkim domu aukcyjnym w Badenii-Wirtembergii nadarza się okazja do nabycia 6 prac Romana Kochanowskiego
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 3 listopada 2020
Dwie wysokiej klasy martwe natury – autorstwa Mojżesza Kislinga i Władysława Ślewińskiego pojawią się w najbliższym czasie na zagranicznych aukcjach.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 27 października 2020
Wybitne prace Zygmunta Menkesa oraz Władysława Czachórskiego pojawią się niebawem na zachodnioeuropejskich aukcjach. Opisujemy również ciekawą historię związaną z rzeźbą Stanisława Wysockiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 20 października 2020
Przykład twórczości Antoniego Piotrowskiego z absolutnie szczytowego okresu twórczości – praca malowana w Paryżu w 1882 roku.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Henryku Stażewskim
Henryk Stażewski żył 94 lata – rozpoczął swoją działalność artystyczną jako pionier polskiej awangardy, a zakończył jako jej nestor.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 13 października 2020
Może to nie polska sztuka, ale zdecydowanie pojawienie się tak znakomitej klasy dzieła jest znaczącym wydarzeniem na ogólnoświatowym rynku.
czytaj dalejSoter Jaxa-Małachowski – malarz morza
Soter Jaxa-Małachowski wyruszył w podróż nad Bałtyk już w 1920 roku. Odtąd regularnie, niemal corocznie spędzał miesiące letnie w tych okolicach.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 6 października 2020
Jedna z ciekawszych rzeźb Igora Mitoraja jaka pojawia się na rynku w tym roku – miniatura rzeźby pomnikowej stojącej na stałe na terenie Pompejów.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Andrzeju Pronaszce
Trzy lata później przyszły malarz i scenograf Andrzej Pronaszko rozpoczął studia w pracowni Leona Wyczółkowskiego, których… także nie ukończył.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 29 września 2020
Zapraszamy do zapoznania się z zapowiedziami najciekawszych obiektów jakie pojawią się na zachodnich aukcjach w najbliższym czasie – wśród nich pojawią się wybitne obrazy Tamary Łempickiej i Mojżesza Kislinga.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Leonie Chwistku
Tak szerokim wachlarzem talentów w różnych dziedzinach, jakie miał Chwistek, można byłoby obdzielić co najmniej kilku naukowców i artystów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 22 września 2020
W tym tygodniu na zachodnich aukcjach wytropiliśmy imponująco dużą kompozycję Jerzego Kossaka oraz bardzo nietypową pracę Igora Mitoraja.
czytaj dalejMalarze leżajscy – rodzina Stankiewiczów
W artykule omówiony jest najprawdopodobniej jedyny znany, sygnowany i datowany obraz leżajskiego malarza Michała Stankiewicza.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Alfonsie Karpińskim
“Dwadzieścia lat międzywojennych dla malarza, jak ja bez stałych dochodów, to okres lawirowania między malowaniem dla sztuki a malowaniem by żyć.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 15 września 2020
Za nieco ponad tydzień na aukcji w małym, francuskim domu aukcyjnym pojawi się jedna z najwcześniejszych, znanych prac Władysława Ślewińskiego, malowana podczas pierwszej podróży do Bretanii.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 8 września 2020
Duża rozmiarowo praca, jednego z twórców i członków krakowskiej grupy Ładnie – z pewnością warta zakupu w podanych widełkach estymacji.
czytaj dalejKość słoniowa – kłopotliwe kolekcjonerstwo?
Kość słoniowa była lubianym i chętnie wykorzystywanym materiałem rzeźbiarskim od czasów prehistorycznych – dziś jednak uważana jest za kłopotliwą. Dlaczego?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 1 września 2020
Na jednej z wrześniowych aukcji w Nowym Jorku licytowana będzie niezwykle ciekawa panorama Warszawy oraz praca Wojciecha Weissa mająca “siostrę-replikę” w bardzo znanej polskiej kolekcji prywatnej.
czytaj dalejArtyści krakowscy nad Bałtykiem
Wraz z odzyskaniem przez Polskę dostępu do morza, rozpoczął się w kraju etap intensywnego popularyzowania tematyki morskiej.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 25 sierpnia 2020
Ciekawa i efektowna praca jednego z czołowych przedstawicieli kubizmu – Louisa Marcoussisa pojawi się na aukcji w Bernie w Szwajcarii 18 września 2020.
czytaj dalejStimmung – czyli cały Maksymilian Gierymski [część II]
Ogromnie ceniony w monachijskiej kolonii malarzy polskich, stawiany był na równi z mistrzami znanymi i funkcjonującymi od dziesięcioleci nad Izarą.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Władysławie Ślewińskim
Szlachcic polski może uprawiać tylko rolę albo sztukę – mawiał Ślewiński. W pierwszym odniósł totalną porażkę, za to w drugim odnalazł się bardzo dobrze.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 18 sierpnia 2020
Już pierwsze katalogi wrześniowych aukcji zapowiadają, że jesienny sezon aukcyjny może obfitować w dużą ilość ciekawego, polskiego malarstwa.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 11 sierpnia 2020
Już za 3 tygodnie z Izraelu odbędzie się aukcja na której licytowany będzie istotny obraz autorstwa Maurycego Gottlieba – genialnego, malarskiego młodzieńca.
czytaj dalejStimmung – czyli cały Maksymilian Gierymski [część I]
Maksymilian Gierymski – syn dozorcy terenów należących do szpitala wojskowego, urzędnika carskiego średniej rangi, muzykalnego domowego tyrana.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 4 sierpnia 2020
Na aukcji w Nowym Jorku pojawi się istotna i bardzo efektowna wizualnie praca Jana Lebensteina ze szczytowego okresu jego twórczości (1971 r.).
czytaj dalejNie tylko poeta. Rysunki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Człowiek-legenda, najwybitniejszy poeta z „pokolenia Kolumbów”, poeta Apokalipsy spełnionej, ale także sprawny rysownik – Krzysztof Kamil Baczyński.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Wojciechu Kossaku
Wojciech Kossak miał jednak niespokojną naturę, był aktywny, ruchliwy, to między innymi stąd liczne podróże i… inne pracownie.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 lipca 2020
Na lipcowej aukcji potężnych rozmiarów rzeźba autorstwa jednego z najbardziej docenianych na świecie polskich rzeźbiarzy – Igora Mitoraja.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Leonie Tarasewiczu
Leon Tarasewicz jest jednym z niewielu, o ile nie jedynym artystą, który do swoich obrazów używa nie tylko farby i pędzli, lecz łopaty i betoniarki.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 lipca 2020
Do prac malarskich Mojżesza Kislinga z okresu dwudziestolecia międzywojennego mamy wyraźną słabość, a po wynikach widać, że nie tylko my!
czytaj dalej“Copyright” obrazów bogucickich
Cechowe malarstwo religijne XIX wieku było często tworzone taśmowo, powszechne było kopiowanie bez ochrony prawem autorskim, które znamy obecnie.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 lipca 2020
Powyższa aukcja daje cień szansy na kupienie najbardziej rozpoznawalnego motywu z twórczości Fangora w cenie niższej niż na polskich aukcjach
czytaj dalejFigurki ćmielowskie
“…dekoracja powinna dobrze leżeć na formie (…) powinna w słuszny sposób organizować jej powierzchnię”, mówił Henryk Jędrasiak o ćmielowskich malaturach.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 lipca 2020
Jeden z pierwszych przykładów na to, że tegoroczny okres wakacyjny nie będzie pozbawiony bardzo ciekawych okazji zakupowych na zagranicznych aukcjach
czytaj dalejNiespokojne wizje Edmunda Monsiela
Późniejsze dramatyczne wydarzenie w historii wioski – zbiorowa egzekucja w roku 1942, zdecydowanie wpłynęła na psychikę i dalsze życie Edmunda Monsiela.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 30 czerwca 2020
Jedna z ciekawszych prac Jankiela Adlera na rynku – mimo klasycznego tematu, jakim jest pozowany portret całość kompozycji jest ciekawie zgeometryzowana.
czytaj dalejDNA artysty, czyli o dziedziczeniu talentu
Czy lepiej pójść w ślady rodzica i zająć wygodne miejsce na przetartym już szlaku czy wbrew przeciwnościom zrobić coś rewolucyjnego?
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 23 czerwca 2020
Ostatnie miesiące dla kolekcjonerów chcących powiększać swe kolekcje o prace Mojżesza Kislinga są bez wątpienia czasem przyjemnej klęski urodzaju.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Andrzeju Wróblewskim
Po zdaniu matury w 1945 roku, Andrzej Wróblewski zapisał się od razu na dwa kierunki, aby połączyć studia teoretyczne z praktyką.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 16 czerwca 2020
Portretowany mężczyzna musiał być kimś zacnym, ponieważ na tego rodzaju portret nie mógł sobie pozwolić u prof. Malczewskiego przypadkowy mieszczanin.
czytaj dalejMalarstwo żywieckie XIX wieku na przykładzie twórczości rodziny Chrząstkiewiczów
W XIX wieku, kiedy polskie ludowe malarstwo religijne przeżywało apogeum swojej świetności, istniało kilka centrów, w których powstawały obrazy religijne.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Stanisławie Szukalskim
Stosunki Szukalskiego z Akademią zawsze były napięte. Jako jedynych cenił Wita Stwosza, Jana Matejkę, Stanisława Wyspiańskiego i Jacka Malczewskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 9 czerwca 2020
Rzadka grafika autorstwa klasyka przedwojennej, europejskiej awangardy malarskiej ukazująca głowę jednego z najwybitniejszych polskich pianistów w historii.
czytaj dalejPowrót Wacława Koniuszki [część II]
Wacław Koniuszko niczego w życiu nie zaniedbał. Nie zakopywał talentu. Zwiądłby od razu, gdyby nie pomoc kolegów artystów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 2 czerwca 2020
Prace ze szczytowego, przedwojennego okresu twórczości Władysława Strzemińskiego są marzeniem większości kolekcjonerów polskiej awangardy.
czytaj dalejPowrót Wacława Koniuszki [część I]
Rozgłos miał, sława już podchodziła. Pierwszy poważny atak choroby zniweczył wszystkie plany Wacława Koniuszki. To nie wszystko.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 26 maja 2020
Wyceniona wysoko, ale jak najbardziej godna polecenia praca jednego z czołowych polskich monachijczyków – Władysława Czachórskiego.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 19 maja 2020
Potężnych rozmiarów praca autorstwa najbardziej docenianego i rozchwytywanego przez polskich kolekcjonerów monachijczyka – Alfreda Wierusza Kowalskiego.
czytaj dalejCzy nie wiemy czegoś o Wyspiańskim? [część II]
Wyspiański – niewysoki, z pozoru skromny, ale dumny student z Krakowa kontynuował nad Sekwaną rozpoczęte u Matejki studia malarskie.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Teodorze Axentowiczu
Każda dama chciała mieć swój portret z podpisem mistrza Axentowicza, a ten nie odmawiał nigdy, a o odpowiednio wysokie ceny również potrafił zabiegać.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 12 maja 2020
Rewelacyjny portret kobiecy autorstwa Mojżesza Kislinga – prawdopodobnie najlepsza jego praca portretowa jaka pojawiła się na rynku aukcyjnym w tym roku!
czytaj dalejCzy nie wiemy czegoś o Wyspiańskim? [część I]
Nazwano go czwartym wieszczem, jego zasług dla polskiego dramatu nie da się przecenić, już wiemy więc, że mowa o Stanisławie Wyspiańskim.
czytaj dalejSzymon Kobyliński. Ojciec polskiej karykatury
Kobyliński: „Każda miłość polega nieodmiennie od tysiącleci na tym samym: na myśleniu o obiekcie uczuć intensywniej, niż o własnej korzyści”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 5 maja 2020
Bez dwóch zdań wybitna praca Jana Rubczaka przedstawiająca port w bretońskim Audierne, a jej dodatkowym, potężnym atutem jest doskonała proweniencja.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Mai Berezowskiej
Wielbicielka piękna ludzkiego ciała, nagości, miłości zmysłowej. Miała wielu „fanów” czekających z napięciem na jej nowe rysunki w czasopismach.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 kwietnia 2020
Ciekawa kolekcjonersko praca – namalowana w 1942 roku, w czasie pobytu Kislinga w Nowym Jorku, reprodukowana w jednej z jego istotniejszych monografii.
czytaj dalejRoman Kochanowski. Krakowianin w Monachium [część II]
Mógłby ktoś powiedzieć, że Roman Kochanowski jako twórca żył poza czasem. Tyle się przetaczało w sztuce, a on nic, tylko te swoje pejzaże.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Teofilu Ociepce
Julian Tuwim, nie mógł wyjść z podziwu nad fantazją i nieprawdopodobnymi kolorami obrazów Ociepki. Zakupił od niego Strzygonia.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 kwietnia 2020
Bardzo ciekawa praca, o jeszcze ciekawszym pochodzeniu – w pierwszej kolejności intrygująca jest postać samego autora, o którym bardzo niewiele wiadomo.
czytaj dalejRoman Kochanowski. Krakowianin w Monachium [część I]
Roman Kochanowski odpisał Czapskiemu na te słowa: „Tak zwana sława to dym dobry, ale do wędzenia kiełbas, grubo krajanych”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 kwietnia 2020
Gorąco polecamy wszystkim miłośnikom akademickiego malarstwa o monachijskim rodowodzie – praca ma bez wątpliwości bardzo atrakcyjną cenę wyjściową.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Mieczysławie Szczuce
Nie nazywaliśmy go między sobą geniuszem, lecz każdy z nas w gruncie rzeczy tak o Szczuce myślał – wspominają jego koledzy ze studiów.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 kwietnia 2020
Klasyczna, niezwykle starannie dopracowana kompozycja Jana Rosena, choć pewnie finalna wartość podczas licytacji znacznie przekroczy cenę wywoławczą.
czytaj dalej7 pojęć, które powinien znać każdy kolekcjoner grafiki
Świat grafiki artystycznej jest wyjątkowy i wciągający, ale żeby się w niego zagłębić najpierw należy zapoznać się z podstawową terminologią.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 31 marca 2020
Pochodząca z najbardziej cenionego okresu twórczości „Figura osiowa” Lebensteina – jeśli posiadać w kolekcji znaczącą pracę Lebensteina to tylko tego typu!
czytaj dalejKramsztyk. Ślad losu w dziełach [część II]
Najpiękniejszy portret kobiecy pędzla Romana Kramsztyka dziś oglądamy, niestety, w wersji czarnobiałej. Figuruje on w katalogu polskich strat wojennych.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 24 marca 2020
To co absolutnie wyjątkowe w tej pracy to proweniencja – praca do 1971 roku była w kolekcji Anny Zborowskiej w Paryżu, żony Leopolda Zborowskiego.
czytaj dalejKramsztyk. Ślad losu w dziełach [część I]
Gdy warsztat nie stanowił już dlań problemu, oglądanie arcydzieł w muzeach Monachium, Wiednia, Berlina i Paryża stało się jego właściwą Akademią.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 17 marca 2020
Muzealnej klasy praca Eugeniusza Zaka – wystawiana w Paryżu jeszcze za życia artysty, ze świetną proweniencją i ujęta w najważniejszej monografii twórcy.
czytaj dalejTatry w sztuce polskiej [część II]
Apogeum zainteresowania Tatrami przypada na okres modernizmu – Tatry zajęły pozycję centralną, a Zakopane stało się wtedy stolicą kulturalną.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 10 marca 2020
Bardzo udana kompozycja pokazująca z jak wielką łatwością Rafał Malczewski malował ośnieżone krajobrazy. Polecamy zakup do własnej kolekcji!
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 3 marca 2020
Znakomita, wybitna praca Leopolda Gottlieba pochodząca ze słynnej kolekcji Ericha Cohna – znanego kolekcjonera obrazów malarzy École de Paris.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 25 lutego 2020
Znakomita praca jednego z najważniejszych przedstawicieli II Grupy Krakowskiej – duża praca olejna z bardzo znaczącej kolekcji w stolicy Irlandii.
czytaj dalejZawsze zaskakujący Mehoffer [część II]
Należał do najbardziej pracowitych artystów Młodej Polski. Nie powtarzał się w swojej sztuce; oddawał zamówione dzieło w pełni świeżości.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 18 lutego 2020
Wybitna, jedna z absolutnie najlepszych prac Teodora Grotta, jakie pojawiły się kiedykolwiek na rynku sztuki w Polsce i za granicą!
czytaj dalejZawsze zaskakujący Mehoffer [część I]
Znakomity rysownik, biegły w swej sztuce malarz, rozważny Józef Mehoffer, z pozoru zdeklarowany mieszczuch, zaskoczył wszystkich obrazem “Dziwny ogród”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 11 lutego 2020
Spora okazja dla miłośników malarstwa z kręgu École de Paris – duża i bardzo efektowna kompozycja kwiatowa autorstwa Joachima Weingarta.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 4 lutego 2020
Po ostatnim rekordzie każde pojawienie się pracy tej fenomenalnie uzdolnionej rzeźbiarki będzie w najbliższym czasie pewnego rodzaju wydarzeniem.
czytaj dalejTatry w sztuce polskiej [część I]
“Góry malować można i wiele ich stron w zupełności w obrazie okazać, wywołać doskonałe wrażenie ich malowniczości, ich kształtu i barwy.”
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 28 stycznia 2020
Kolejna potężna bomba kolekcjonerska na światowym rynku aukcyjnym, która ma olbrzymie szanse ustanowienia nowego rekordu za pracę polskiego artysty.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 21 stycznia 2020
Efektowna kompozycja klasyka przedwojennej, europejskiej awangardy malarskiej – posiadająca na dodatek bardzo mocną proweniencję.
czytaj dalejJan Stanisławski: „Światło to dusza świata” [część II]
„… żebym miał kąt z bożej łaski, / maleńki jak te obrazki, / co maluje Stanisławski / z jabłoniami i bodiakiem / we złotawem słońcu takiem…”.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 14 stycznia 2020
Rzadka i dekoracyjna grafika autorstwa Mojżesza Kislinga – co niezwykle ważne odbita za jego życia (1952 rok) oraz sygnowana i numerowana ołówkiem.
czytaj dalejJan Stanisławski: “Światło to dusza świata” [część I]
Jan Stanisławski kojarzy się z „wielki malarzem małych obrazków”. A i owszem – ale zanim doszedł do mistrzostwa, musiał się sporo nabiegać po rusztowaniach.
czytaj dalejPolska sztuka na zagranicznych aukcjach: 7 stycznia 2020
Martwa natura autorstwa Jankiela Adlera – artysty żydowskiego pochodzenia, którego prace biją kolejne rekordy cenowe na polskim rynku sztuki.
czytaj dalej