Leopold Gottlieb (1883-1934) "Portret Leona Hirszenberga", źródło: Millon et Associés

Leopold Gottlieb (1883-1934)
„Portret Leona Hirszenberga”
olej na płótnie, 74,5 x 62 cm
Millon et Associés, Paryż – Francja, 29 listopada 2022, estymacja: 50.000 – 60.000 EUR

Przewyborny portret autorstwa Leopolda Gottlieba – wybitnego krakowskiego malarza, jednego z najciekawszych przedstawicieli tzw. „Ecole de Paris” i zarazem młodszego brata malarza Maurycego Gottlieba (urodzonym już po jego śmierci). Portretowaną postacią jest inny malarz i przyjaciel autora – Leon Hirszenberg, a praca początkowo należała do osobistej kolekcji innego artysty – Leopolda Pilichowskiego. Proweniencja pracy jest znana od samego momentu powstania do dnia dzisiejszego i obfituje w olbrzymią ilość wystaw i reprodukcji w katalogach i albumach. Pomimo wysokiej wyjściowej ceny – gorąco polecamy!

Zdzisław Beksiński (1929-2005) „AR”, źródło: Sotheby's

Zdzisław Beksiński (1929-2005)
„AR”
olej na płycie, 87 x 73 cm
Sotheby’s, Kolonia – Niemcy, 29 listopada 2022, estymacja: 60.000 – 80.000 EUR

Jedna z pięciu (!) olejnych prac Zdzisława Beksińskiego, jaką będzie można wylicytować na zachodnich aukcjach do końca bieżącego roku – nie da się ukryć, że podaż na zachodnich rynkach wręcz modelowo reaguje na rekordowe wzrosty cen prac niektórych polskich artystów. W przypadku twórczości Zdzisława Beksińskiego nie jest to tajemnicą, że wiele z jego prac znajduje się nadal w prywatnych kolekcjach w zachodniej Europie i tak wysokie poziomy osiąganych cen są wielką zachętą dla kolekcjonerów do rozstania się z pracami (kupowanymi przed 3-4 dekadami za relatywnie niewielkie kwoty). W tym przypadku, z perspektywy polskiego rynku – estymowana cena jest nadal na atrakcyjnym poziomie. Polecamy!

Jakub Glasner (1879-1942) „Pejzaż zimowy z okolic Bielska”, źródło: Yair Art Gallery

Jakub Glasner (1879-1942)
„Pejzaż zimowy z okolic Bielska”
olej na tekturze, 24 x 32 cm
Yair Art Gallery, Tel Aviv – Izrael, 26 listopada 2022, cena wywoławcza: 1.800 USD

Niezwykle cenimy kunszt malarski pochodzącego z południowej Małopolski uzdolnionego pejzażysty – Jakuba Glasnera, czego dowodem są cykliczne rekomendacje jego prac w naszych felietonach z cyklu NA TROPIE. Tym razem polecamy dość nowoczesny i uproszczony w formie malarskiej pejzaż zimowy z okolic Bielska. Praca bez cienia wątpliwości jest autentyczna, ale jej główną wadą jest dość wysoka cena wywoławcza nie zostawiająca zbyt dużego pola na dalszą licytację (a być może będąca wstępem do negocjacji poaukcyjnych w przypadku braku ofert na aukcji). Polecamy!

Małgorzata Łada Maciągowa (1881-1969) „Postać we wnętrzu”, źródło: Roseberrys

Małgorzata Łada Maciągowa (1881-1969)
„Postać we wnętrzu”
olej na tekturze, 25,5 x 36 cm
Roseberrys, Londyn – Anglia, 8 grudnia 2022, cena wywoławcza: 420 GBP

Niewątpliwie autentyczna praca krakowskiej malarki o ciekawym (w wielu miejscach tragicznym i złamanym przez II Wojnę Światową) życiorysie – Małgorzaty Łady Maciągowej. Praca w chwili obecnej nie urzeka wizualnie, ale prawdopodobnie może się to zmienić po gruntownym odczyszczeniu przez konserwatora (widać, że warstwę malatury pokrywa brudny i zażółcony werniks, pod którym skrywać będzie się oryginalna kolorystyka). Polecamy!

Ewa Juszkiewicz (ur. 1984) "Bez tytułu (na podstawie Élisabeth Louise Vigée Le Brun)", źródło: Christie's

Ewa Juszkiewicz (ur. 1984)
„Bez tytułu (na podstawie Élisabeth Louise Vigée Le Brun)” 2019 rok

olej na płótnie, 150 x 115 cm
Christie’s, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 18 listopada 2022, cena uzyskana (wraz z opłatami aukcyjnymi): 1.008.000 USD

Twórczości i sukcesowi Ewy Juszkiewicz na światowych rynkach sztuki gorąco kibicujemy i z radością obserwujemy, że już 3 jej prace zostały sprzedane na zachodnich aukcjach za kwoty zbliżone lub wyższe od 1 miliona EUR. Tu warto zaznaczyć, że przywoływany od lat we wszystkich zestawieniach i opracowaniach przykład Wilhelma Sasnala jako współczesnego polskiego artysty, który odniósł największy sukces poza Polską traci już zdecydowanie blask – rekord cenowy jego pracy to „jedynie” 292 tysiące EUR za pracę sprzedaną w 2007 roku w Christie’s.

Gdzie zatem (poza niewątpliwym wielkim talentem) doszukiwać się sukcesu młodej gdańszczanki? Nie da się ukryć, że jednym z kamieni milowych jej sukcesu rynkowego jest fakt, reprezentowania jej przez słynną, globalną Galerię Gagosian (która reprezentuje również takich artystów jak Jeff Koons czy Damien Hirst). Rynek sztuki najnowszej jest jednak niezwykle zmienny i nieprzewidywalny – mamy nadzieję, że Ewa Juszkiewicz będzie pięła się tylko i wyłącznie w górę.

P.S. A dla wszystkich którzy uwielbiają rozpamiętywać niewykorzystane szanse możemy dodać, że większość prac Ewy Juszkiewicz, których ceny zbliżają się aktualnie do 1 mln EUR można było jeszcze kilka lat temu kupić w warszawskiej galerii Lokal_30 w cenach z przedziału 30-50 tys. zł.

Józef Pankiewicz (1866-1940) "Widok Stambułu", źródło: Artmark SRL

Józef Pankiewicz (1866-1940)
„Widok Stambułu”

akwarela na papierze, 43,5 x 29 cm
Artmark SRL, Bukareszt – Rumunia, 22 listopada 2022, estymacja: 500 – 800 EUR

Wątek który poruszamy cyklicznie – fakt pojawiania się głównie na aukcjach w południowo-wschodniej Europie akwarel przypisywanych Józefowi Pankiewiczowi z jego rzekomej podróży do Turcji. Pankiewicz jednak nigdy do Stambułu nie podróżował, a literatura i katalogi poświęcone jego twórczości nie odnotowują żadnych prac znad Bosforu. Wytłumaczeniem tej pomyłki jest przypisywanie autorstwa Pankiewiczowi pracom, które najprawdopodobniej zostały namalowane przez mało znanego, polskiego artystę tworzącego na przełomie XIX i XX wieku – Józefa Pawlikiewicza Raczej nie polecamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!