Mela Muter (1876-1967) „Pejzaż z Prowansji", źródło: Koller

Mela Muter (1876-1967)
„Pejzaż z Prowansji”
olej na desce, 33 x 40,5 cm
Koller, Zurich – Szwajcaria, 3 grudnia 2021, estymacja: 25.000 – 35.000 CHF

Niewielka, ale urocza kompozycja pejzażowa autorstwa Meli Muter – pełna południowego słońca oświetlającego prowansalski krajobraz. Sam obraz był najpewniej obiektem wszechobecnej na rynku sztuki spekulacji – przed rokiem został kupiony na aukcji w Londynie za 20.000 funtów by już teraz trafić na aukcję w Szwajcarii. Jako, że jest to udana kompozycja (i mając również świadomość cen na polskich aukcjach) – polecamy zakup, ale jedynie w pobliżu dolnej estymacji.

Eugeniusz Zak (1884-1926) „Więzień”, źródło: Sotheby's

Eugeniusz Zak (1884-1926)
„Więzień”
olej na płótnie, 60 x 73 cm
Sotheby’s, Londyn – Anglia, 3-9 listopada 2021, estymacja: 120.000 – 180.000 GBP

Posiadająca znakomitą proweniencję oraz wiele opisów i reprodukcji w literaturze praca Eugeniusza Zaka. Temat bardzo mocno melancholijny więc w proponowanym przedziale estymacji prawdopodobnie nie będzie walki aukcyjnej. Wielbicielom wybitnych prac z kręgu Ecole de Paris -polecamy!

Władysław Bakałowicz (1833-1903) „Najnowszy nabytek”, źródło: Van Ham

Władysław Bakałowicz (1833-1903)
„Najnowszy nabytek”

olej na desce, 56 x 42,5 cm
Van Ham, Kolonia – Niemcy, 18 listopada 2021, estymacja: 4.000 – 6.000 EUR

Z pewnością nie jest to dzieło klasy muzealnej ani wielkie odkrycie na rynku sztuki – klasyczna, znakomicie warsztatowo malowana XIX-wieczna scena autorstwa Władysława Bakałowicza. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden istotny fakt – analogiczna, choć nieco większa kompozycja Bakałowicza będąca autorską repliką dokładnie tego samego motywu wystawiona jest aktualnie na aukcji Sopockiego Domu Aukcyjnego z estymacją 100.000 – 150.000 zł. Przy takiej alternatywie polecamy próbę zakupu w Kolonii!

Władysław Bakałowicz (1833-1904) „List od ukochanego”, źródło: Sloans & Kenyon

„List od ukochanego”

olej na desce, 40,5 x 30,5 cm
Sloans & Kenyon, Chevy Chase – Stany Zjednoczone, 11 listopada 2021, estymacja: 2.000 – 3.000 USD

Druga w tym tygodniu praca Władysława Bakałowicza na zachodnich aukcjach – co prawda w powyższym przypadku praca opisana jest jako niesygnowana i niedatowana, ale naszym zdaniem sposób malarskiego ujęcia całej sceny, sposób malowania udrapowanych tkanin wysoce uprawdopodabnia, że autorem jest Władysław Bakałowicz. Warto byłoby poprosić dom aukcyjny o zdjęcia w dużej rozdzielczości – wtedy ocena byłaby znacznie łatwiejsza, a może nawet udałoby się zlokalizować przeoczoną sygnaturę lub ślad po niej?

Piotr Stachiewicz (1858-1938) „Wiejska dziewczyna”, źródło: Auktionshaus Mehlis

Piotr Stachiewicz (1858-1938)
„Wiejska dziewczyna”
olej na płótnie, 24 x 33,5 cm
Auktionshaus Mehlis, Plauen – Niemcy, 18 listopada 2021, cena wywoławcza: 100 EUR

Ostrzegamy przed pozorną okazją, nie mając przy tym większych zastrzeżeń do samego domu aukcyjnego – falsyfikat pracy Piotra Stachiewicza (niezwykle wymęczony w procesie postarzania) został wystawiony jako „Polnische Bäuerin” i opisany jako posiadający jedynie fragment zachowanej sygnatury. Optymizm odczytania sygnatury niestety nie powinien jednak przekładać się na jakiekolwiek zainteresowanie tą pracą gdyż jest to najpospolitszy fals!

Wojciech Kossak (1856-1942) „Potyczka”, źródło: Bozner Kunstauktionen

„Potyczka”

olej na płótnie, 33,5 x 55,5 cm
Bozner Kunstauktionen, Bronzolo – Włochy, 4 grudnia 2021, estymacja: 2.500 – 3.250 USD

W tym przypadku dość podobnie jak przy poprzedniej pracy w powietrzu unosi się pozorna ekscytacja odczytania nazwiska polskiego mistrza na którym nie poznali się aukcjonerzy w Południowym Tyrolu. Praca o niewielkim formacie, na którym dość sprawnie malarsko stłoczono bardzo wiele postaci nie jest jednak dziełem Wojciecha Kossaka, a posiada jedynie wtórnie dodaną sygnaturę (co ciekawe fałszerz zapisał nazwisko jako „Kossack”). Odradzamy!