Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915) "Zaprzęg konny i pociąg", źródło: Cottone Auctions

„W oczekiwaniu”
olej na płycie, 19 x 23,5 cm
Cottone Auctions, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 20 marca 2024, estymacja: 8.000 – 12.000 USD

Jedna z pierwszych w tym roku, pozycji „większego kalibru”, która powoli zagrzewa wolę do licytacji u wielu polskich kolekcjonerów prac ze szkoły monachijskiej. Niewielka formatowo, ale starannie dopracowana, zimowa kompozycja nie wzbudza najmniejszych zastrzeżeń co do autorstwa. Motyw wozów stojących przed przejazdem kolejowym pojawiał się niejednokrotnie w twórczości Alfreda Wierusza Kowalskiego – przykładem może być praca „W drodze na jarmark” (olej na płótnie, 21,5 x 47,5 cm) która była oferowana przez Sopocki Dom Aukcyjny w sierpniu 2019 roku.

Rzetelna jest również proweniencja – praca przez poprzednich właścicieli została zakupiona na aukcji w nowojorskim oddziele Christie’s w 1986 roku. Przewidujemy gorącą batalię aukcyjną i wielokrotne przekroczenie poziomu estymacji, oczywiście gorąco polecamy!

Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944) "Modlitwa", źródło: Chiswick Auctions

Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944)
„Modlitwa”
olej na płótnie, 48 x 68 cm
Chiswick Auctions, Londyn – Wielka Brytania, 5 marca 2024, estymacja: 1.500 – 2.500 GBP

Ostatnie tygodnie na zachodnich rynkach aukcyjnych obfitują w prace Feliksa Michała Wygrzywalskiego, czyli jednego z najwybitniejszych, międzywojennych malarzy ze środowiska lwowskiego. Tym razem w londyńskim domu aukcyjnym na początku marca licytowana będzie bardzo typowa kompozycja modlitwy na pustyni, malowanej pastelami. W pierwszoplanowej postaci można doszukiwać się podobizny samego artysty, co również było niezwykle częstym „znakiem firmowym” Wygrzywalskiego seniora. Polecamy!

Mojżesz Kisling (1891-1953) "Gaj oliwny o świcie", źródło: CONAN BELLEVILLE Hôtel d’Ainay

„Gaj oliwny o świcie” 1912 rok
olej na płótnie, 54 x 65 cm
CONAN BELLEVILLE Hôtel d’Ainay, Lyon – Francja, 9 marca 2024, estymacja: 15.000 – 20.000 EUR

Ciekawa kompozycja pejzażowa z Prowansji autorstwa Mojżesza Kislinga, malowana przy użyciu niezwykle kontrastowej i zimnej palety barwnej. Źródłem sporej nietypowości (w zestawieniu z pejzażami spotykanymi najczęściej na rynku aukcyjnym) jest czas powstania we wczesnym okresie twórczości – praca została namalowana w 1912 roku.

Pejzaż ten jest uwzględniony w 2 tomie catalogue raisonné redagowanego przez syna artysty – Jeana Kislinga, co gwarantuje wykluczenie jakichkolwiek zastrzeżeń dotyczących autorstwa. Naszym zdaniem proponowany poziom estymacji jest niezwykle atrakcyjny jak za pracę z tego okresu twórczości – polecamy!

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915) "Wyjazd na polowanie", źródło: Donny Malone Auctions

„Wyjazd na polowanie”
olej na płótnie, 34,5 x 50 cm
Donny Malone Auctions, Saugerties – Stany Zjednoczone, 4 marca 2024, estymacja: 20 – 1.000 USD

Od pracy Alfreda Wierusza-Kowalskiego rozpoczęliśmy dzisiejszy felieton, na falsyfikacie tego autora tym razem zakończymy. Wszelkie głębsze analizy nie są potrzebne ponieważ poziom malarski powyższego obrazu jest dramatyczny. Jako ciekawostkę dodamy, że naszym zdaniem jest to nieco zmodyfikowane (i bardzo nieudolne) naśladownictwo pracy „Wyruszając o świcie”, która była oferowana na aukcji Agra-Art w październiku 2023 roku (zdjęcie zamieszczamy poniżej).