Jerzy Edmund Kaniewski (1909-1982)
„Lato na wsi”
olej na płótnie, 22,2 x 30,5 cm
The Benefit Shop Foundation Inc., Mount Kisco – Stany Zjednoczone, 13 grudnia 2023, estymacja: 50 – 150 USD
Bardzo lubimy nastrojowe, pełne ciepłego, letniego światła pejzaże warszawskiego artysty – Edmunda Jerzego Kaniewskiego. Artysta obdarzony był ponadprzeciętnym talentem malarskim i należał do grona najbliższych uczniów Tadeusza Pruszkowskiego. Powyższa praca oferowana na małej aukcji organizowanej przez fundację charytatywną w stanie Nowy York nie budzi naszych zastrzeżeń w kwestii autentyczności, jesteśmy jednak pewni, że to praca z powojennego okresu twórczości artysty. Cena wyjściowa jest okazyjnie niska, zatem polecamy!
Seweryn Szrajer (1899-1947)
„Akt stojący”
olej na płótnie, 65 x 54 cm
Art for All, Izrael, 26 grudnia 2023, cena wywoławcza: 1.300 USD
Jedna z lepszych prac, jakie pojawiły się dotychczas na rynku, autorstwa pochodzącego z Chełma artysty z kręgu Ecole de Paris – Seweryna Szrajera. Nastrojowy akt kobiecy ma w sobie zarówno elementy tajemniczości, jak i nowoczesnej, nieco zgeometryzowanej maniery z lat dwudziestych i trzydziestych, kiedy to został namalowany. Polecamy!
Władysław Skoczylas (1883-1934)
„Nabrzeże w Tréboul”
akwarela na papierze, 34 x 49 cm
Châtivesle Maison de Ventes, Reims – Francja, 9 grudnia 2023, estymacja: 600-800 EUR, cena uzyskana: ?
Władysław Skoczylas był nie tylko jednym z najwybitniejszych polskich drzeworytników – był również niezwykle utalentowanym pejzażystą tatrzańskim i malarzem, który absolutnie do perfekcji opanował technikę akwareli. Powyższa praca jest najlepszym dowodem potwierdzającym tę tezę – malowana zapewne „alla prima”, szybko, podczas jednej popołudniowej sesji w trakcie podróży przez Bretanię w okolicach 1926 roku. Mieliśmy tę pracę „na oku”, ale wynik licytacji niestety umknął naszej uwadze (a ten konkretny dom aukcyjny nie podaje do publicznej wiadomości wyników poszczególnych licytacji). Nabywcy powyższej pracy serdecznie gratulujemy znakomitego zakupu!
Wojciech Fangor (1922 – 2015)
„#71”
olej na płótnie, 101 x 101 cm
International Art Auction Gallery, Miami – Stany Zjednoczone, 16 grudnia 2023, estymacja: 30.000 – 44.000 USD
Patrząc na kolejne rekordowe wyniki prac Wojciecha Fangora na polskim rynku można głęboko zastanawiać się nad przyczyną i genezą takiego stanu rzeczy, można również wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć działać! Zdecydowanie drugą z opcji wybrał właściciel pracy oferowanej aktualnie przez International Art Auction Gallery w Miami – naszym zdaniem przy użyciu farb w sprayu wykonał wyrób „fangoropodobny”, wydrukował wyimaginowaną nalepkę galeryjną oraz niechlujnie podpisał pracę markerem na odwrociu. Praca pojawiła się w katalogu aukcyjnym z sensacyjną ceną wywoławczą w wysokości 1 USD, ale z odważną estymacją 30.000 – 44.000 USD. Widzimy, że aktualnie już dwóch dzielnych śmiałków walczy dzielnie o marzenie by wylicytować tę pracę, sprowadzić do Polski i sprzedać za ciężkie miliony. My nie polecamy takiego rozwiązania!
Wojciech Kossak (1856-1942)
„Jeździec z koniem”
olej, akwarela na papierze, 29,2 x 22,8 cm
Capitol City Auction, Sacramento – Stany Zjednoczone, cena wywoławcza: 445 USD
Bardzo mocny pretendent do tytułu najgorszego falsyfikatu polskiej sztuki w całym 2023 roku – pomimo, że pojawił się tuż przed końcem roku to szczerze musimy przyznać, że takiego potworka dawno nie widzieliśmy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!
Akwarela Wladyslawa Skoczylasa, zostala sprzedana za 2200 Euro. Gratulacje dla nabywcy rowniez z mojej strony, bo praca rzeczywiscie bardzo wyrozniajaca
Bardzo dziękujemy za tę informację!
pozdrawiamy z Krakowa, Sztuki Piękne