Stanisław Czajkowski (1878-1954) "Zaśnieżona wieś", źródło: Pasarel

Stanisław Czajkowski (1878-1954)
„Zaśnieżona wieś”
olej na płótnie, 50 x 90 cm
Pasarel, Netanya – Izrael, 25 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 200 USD

W pewnym stopniu odpowiadając na kąśliwe sugestie, że piszemy zbyt często o pracach nadających się do łatwej spekulacji – polecamy Państwa uwadze obraz jednego z uczniów z bliskiego grona Jana Stanisławskiego – Stanisława Czajkowskiego. Nie jest to z pewnością praca, która zrobiłaby furorę na polskim rynku aukcyjnym, jest jednak jedną z ciekawszych i bardzo charakterystycznych dla twórczości tego artysty, jakie pojawiły się na aukcjach w ostatnich latach. Wszystkim miłośnikom krakowskiej szkoły pejzażowej gorąco polecamy!

P.S. Na odwrociu znajduje się przedwojenna nalepka wystawowa która po zidentyfikowaniu z pewnością może być kolejnym dodatkowym atutem tej pracy.

Mojżesz Kisling (1891-1953) "Bukiet żonkili w niebieskim wazonie", źródło: Auction.fr

Mojżesz Kisling (1891-1953)
„Bukiet żonkili w niebieskim wazonie”
olej na płótnie, 41 x 27 cm
Auction.fr, Chaville – Francja, oferta ważna do 26 sierpnia 2021, cena: 48.828 EUR

Autentyczna, posiadająca rzetelną proweniencję olejna martwa natura autorstwa „księcia Montparnasse’u” – Mojżesza Kislinga. Istotą tej letniej oferty jest jej stała cena, którą zapewne w drodze negocjacji można jeszcze spróbować obniżyć. Polecamy!

Bogdan Wendorf (1904-1998) / Zakłady Porcelany Stołowej Ćmielów Serwis do kawy "Płaski", źródło: Auktionshalle Cuxhaven

Bogdan Wendorf (1904-1998) / Zakłady Porcelany Stołowej Ćmielów
Serwis do kawy „Płaski”
biała porcelana, dekorowana kalką
Auktionshalle Cuxhaven, Cuxhaven – Niemcy, 27 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 20 EUR

W szczycie okresu wakacyjnego, kiedy aukcje dzieł sztuki odbywają się ze znacznie niższą częstotliwością zwracamy uwagę na każde dzieło sztuki o polskim rodowodzie – w tym przypadku jest to jeden z najsłynniejszych międzywojennych serwisów do kawy z Ćmielowa. W prezentowanym komplecie brakuje 3 filiżanek ze spodkami, ale dość popularna dekoracja daje szanse na odnalezienie tych elementów w innym, zdekompletowanym serwisie. Patrząc na stale rosnące zainteresowanie serwisami ćmielowskimi na polskim rynku cena wywoławcza jest niezwykle okazyjna. Gorąco polecamy!

Władysław Strzemiński (1893-1952) „Kompozycja unistyczna”, źródło: Art Torg

Władysław Strzemiński (1893-1952)
„Kompozycja unistyczna”
olej na płótnie, 64,5 x 51,7 cm
Art Torg, Praga – Czechy, 12 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 20.000 USD

Praca, która będąc prawdziwą byłaby największą sensacją i odkryciem tego roku – kompozycje unistyczne Strzemińskiego to marzenie prawie każdego kolekcjonera polskiej, przedwojennej awangardy. W tym przypadku mamy bardzo marny zastępnik – niebieską kompozycję z poprzyklejanym sznurkiem, którą ktoś pieczołowicie postarzał wcierając kurz przy pomocy brudnej ścierki. Definitywnie odradzamy!

Wojciech Kossak (1856-1942) „Po bitwie”, źródło: Greenwich Auction

Wojciech Kossak (1856-1942)
„Po bitwie”
olej na płótnie, 60 x 38 cm
Greenwich Auction, Stamford – Stany Zjednoczone, 15 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 50 USD

Okropny malarski potworek imitujący kompozycję Wojciecha Kossaka. Jedyne co w miarę sensownie udało się fałszerzowi to nieźle podrobiona nalepka wystawowa z TPSP w Krakowie (to zasługa użycia maszynopisu zamiast siłowania się z odręczną kaligrafią na wzór tej przedwojennej). Odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!