Lubomir Tomaszewski (1923-2018) "Wojownik", źródło: The Potomack Company

Lubomir Tomaszewski (1923-2018)
„Wojownik”
metal, kamień, 120,7 x 50,8 x 24,1 cm
The Potomack Company, Alexandria – Stany Zjednoczone, 28 września 2023, estymacja: 1.500 – 2.500 USD

Na polskim rynku sztuki nazwisko Lubomira Tomaszewskiego kojarzone jest nadal głównie z projektami ćmielowskich figurek oraz porcelanowych serwisów. Zdecydowanie nie jest to kompletna charakterystyka jego twórczości ponieważ artysta ten tworzył również obrazy (w autorskiej technice „ognia i dymu”) oraz rzeźby (które powstawały tylko w jednym egzemplarzu i które tworzył łącząc naturalne elementy nieobrobionego drewna lub skał ze szkłem czy metalem). 

Powyższa aukcja w amerykańskim stanie Wirginia daje szanse nabycia takiej niepowtarzalnej rzeźby, która posiada bardzo rzetelne pochodzenie oraz jest wystawiona w bardzo racjonalnej cenie. Gorąco polecamy!

Andre Pater (ur.1953) "Studium koni", źródło: Sofe Design Auctions, LLC

Andre Pater (ur.1953)
„Studium koni”
olej na płycie, 33 x 25,4 cm
Sofe Design Auctions, Richardson – Stany Zjednoczone, 30 września 2023, cena wywoławcza: 3.500 USD

Nadchodząca, wrześniowa aukcja w Teksasie to okazja by przybliżyć sylwetkę Andrzeja Patera – praktycznie nieznanego w Polsce malarza, który ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i w latach osiemdziesiątych wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie jako Andre Pater odnosi dość spektakularne sukcesy (pomimo, że jego prace dość rzadko pojawiają się na aukcjach to oficjalny rekord sprzedaży uzyskany na aukcji Sporting Art Auction w Keeneland w 2016 roku wynosi 276.000 USD). 

Oferowana na powyższej aukcji praca namalowana jest w nieco szkicowej manierze, przez co jej cena wywoławcza jest dość atrakcyjna (jak na tegoż artystę). Wszystkim zainteresowanym twórczością Andrzeja Patera o tematyce hippicznej (co jest mocno unikatowe w dzisiejszych czasach) polecamy stronę internetową autora oraz wydany w 2019 roku znakomity album „A matter of light”. 

Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944) "Matka z córkami nad brzegiem morza", źródło: Montefiore Auction House

Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944)
„Matka z córkami nad brzegiem morza”
olej na płótnie, 60 x 90 cm
Montefiore Auction House, Tel Aviv – Izrael, 6 września 2023, estymacja: 3.000 – 4.000 USD

Bez cienia wątpliwości autentyczna praca jednego z malarskich tuzów przedwojennego Lwowa. Pracę tę doceniamy w szczególności za unikatowe, niereplikowane przez autora ujęcie. Pomimo niewątpliwej konieczności wykonania konserwacji – polecamy!
P.S. Jako ciekawostkę dodamy, że praca została już raz wylicytowana w tym samym domu aukcyjnym, w lipcu tego roku za kwotę 2.000 USD i najwidoczniej nie została wykupiona. Tym razem cena jest nieco atrakcyjniejsza.

Adam Styka (1890–1959) "Marokańska para", źródło: Akiba Galleries

Adam Styka (1890–1959)
„Marokańska para”
olej na płótnie, 83,8 x 63,5 cm
Akiba Galleries, Dania Beach – Stany Zjednoczone, 19 września 2023, estymacja: 100 – 1.000 USD

Zabawa z falsyfikatami prac Adama Styki trwa w najlepsze! Tym razem kolejna odsłona, odcinka powstałego na Florydzie – gdzie mają Państwo szansę zakupu pracy sygnowanej „Adam Stica”. Nie jest to oczywiście pseudonim Adama Styki używany w przypadku mniej udanych prac, a jedynie nieco ułomne budowanie sobie alibi przez sprzedawcę, który zabezpiecza się przed ewentualnym zarzutem sprzedania falsyfikatu dzieła Styki (przecież sprzedał Sticę, a nie Stykę!). Zdecydowanie odradzamy!

Jan Styka (1858-1925) "Kuszenie św. Antoniego", źródło: Sesart's

Jan Styka (1858-1925)
„Kuszenie św. Antoniego”
olej na płótnie, 12,7 x 18 cm
Sesart’s, Brescia – Włochy, 26 sierpnia 2023, cena sprzedaży: 500 EUR

Przyglądając się zbliżeniom powyższej pracy, która została sprzedana pod koniec sierpnia na jednej z włoskich aukcji trudno jest nam uwierzyć, że tak wybitny malarz jak Jan Styka mógł popełnić tak wiele błędów kompozycyjnych i anatomicznych (polecamy zerknąć na zbliżenie, które zamieszczamy poniżej). Nasze zdanie podzielili potencjalni nabywcy ponieważ praca pomimo niezwykle niskiej ceny wywoławczej nie przebiła jej poziomu, czyli 500 EUR.

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!