Andrzej Pietsch (1932-2010) Zestaw grafik, źródło: Wettmann Kunstauktionen

Andrzej Pietsch (1932-2010)
Zestaw grafik
akwaforta, akwatinta na papierze, rozmiary ok. 60 x 40 cm
Wettmann Kunstauktionen, Essen – Niemcy, 27 lipca 2022, cena wywoławcza: 1.500 EUR

Ciekawy i przekrojowy zestaw grafik znakomitego, krakowskiego artysty czynnego głównie w drugiej połowie XX wieku – Andrzeja Pietscha (który w swoim czasie uznawany był za jednego z najbardziej zdolnych polskich grafików). Zestaw opisany jest nieco enigmatycznie jako zawierający również prace bliżej nam nieznanej Anny Krukowskiej – analiza załączonych (nienajlepszej jakości) zdjęć utwierdza nas jednak w przekonaniu, że większość grafik jest autorstwa Andrzeja Pietscha. Polecamy!

Apoloniusz Kędzierski (1861-1939) "W drodze na targ", źródło: Maywood Antiques

Apoloniusz Kędzierski (1861-1939)
„W drodze na targ”

olej na płótnie, 34 x 56,5 cm
Maywood Antiques, Maywood – Stany Zjednoczone, 16 lipca 2022, cena sprzedaży: 4.200 USD (plus opłaty aukcyjne)

Praca wystawiona jako dzieło jednego z najzdolniejszych uczniów Józefa Brandta – Apoloniusza Kędzierskiego, która została sprzedana w niewielkim domu aukcyjnym w stanie New Jersey. Poza oczywistym mankamentem, którym jest wyraźne rozdarcie płótna w samym środku kompozycji nas nurtuje dość słaba jakość malarska, jak na obraz, który miałby powstać jeszcze w XIX wieku (obraz wyraźnie datowany jest na 1898 rok). W tym czasie prace Kędzierskiego zachwycały mistrzostwem detalu, charakterystycznym dla uczniów szkoły monachijskiej, któgo tu naszym zdaniem zabrakło. Niska cena sprzedaży, także może wskazywać na wątpliwości kolekcjonerów – na polskim rynku tak wczesne prace osiągały ceny z przedziału 100-200 tysięcy złotych.

"Srebrna patera nagrodowa w zawodach siatkarskich", źródło: Ishtar

„Srebrna patera nagrodowa w zawodach siatkarskich”
srebro (próby ‚3’), Kraków, średnica 23,5 cm, waga całkowita: 274 gramy
Ishtar, Tel Aviv – Izrael, 25 lipca 2022, cena sprzedaży: 150 USD

Jeden z niewielkich przykładów na to, że w trakcie letniej posuchy w katalogach aukcyjnych na całym świecie można wyłowić sensowną okazję, która przejdzie nie zauważona wśród innych kolekcjonerów. W dniu wczorajszym w jednym z niewielkich, izraelskich domów aukcyjnych sprzedana została ciekawa patera nagrodowa będąca zapewne nagrodą w zawodach siatkarskich.

Została ona wykonana w całości ze srebra, w Krakowie – problemu nastręczać mogło jedynie poprawne datowanie: sam styl wykonania oraz zdobienia są zgeometryzowane i wskazywałyby na lata międzywojenne (użyta punca z próbą srebra stosowana była w latach 1931-1963), nam jednak sygnatura złotnika / wytwórcy jednoznacznie kojarzy się ze sztalugą, będącą sygnaturą krakowskiej spółdzielni Imago Artis, istniejącej od 1947 roku. Reasumując – gratulujemy szczęśliwemu nabywcy tego unikatowego obiektu – nie wątpimy, że został wykonany w pojedynczym egzemplarzu, a zapłacona kwota jest wręcz niewiarygodnie okazyjna!

Wojciech Kossak (1856-1942) “Ułan i dziewczyna”, źródło: Skinner

“Ułan i dziewczyna

olej na sklejce, 20,3 x 27,3 cm
Skinner, Boston – Stany Zjednoczone, 2 sierpnia 2022, cena wywoławcza: 400 USD

Praca opisana co prawda jako „Pracownia Wojciecha Kossaka” – ewidentnie jest jednak wtórnym falsyfikatem, nie mającym nic wspólnego z samym Wojciechem Kossakiem ani żadnym z jego uczniów. W całej swej nieudolności malarskiej jest zwieńczona jeszcze bardziej nieudolną sygnaturą. Ciekawostką jest jedynie dawna, sfabrykowana nalepka wystawowa (wykonana całkiem rzetelnie) – z nieznanemu nikomu „Towarzystwa Przyjaciół Malarzy Polskich w Krakowie”. Odradzamy!