Eugeniusz Arct (1899-1974) „Pejzaż z lokomotywą i czerwonym wagonem” 1936 rok, źródło: Concept Art Gallery

Eugeniusz Arct (1899-1974)
„Pejzaż z lokomotywą i czerwonym wagonem” 1936 rok
olej na płótnie, 81 x 85 cm
Concept Art Gallery, Pittsburgh – USA, 12 czerwca 2021, cena wywoławcza: 950 USD

Naszym zdaniem jest to najlepsza praca Eugeniusza Arcta jaka pojawiła się na rynku aukcyjnym – doskonale oddaje klimat robotniczych przedmieść wielkiego miasta z okresu lat trzydziestych XX wieku. Kolosalnym atutem jest tu również proweniencja – praca jako własność autora była wystawiana w 1937 roku w Carnegie Institute w Pittsburghu i tam została sprzedana prywatnemu, amerykańskiemu kolekcjonerowi (w rękach jego rodziny praca znajdowała się zapewne do naszych czasów). Gorąco polecamy!

Olga Boznańska (1865-1940) "Studium siedzącej dziewczyny", źródło: Beaussant Lefèvre

Olga Boznańska (1865-1940)
„Studium siedzącej dziewczyny”
olej na tekturze, wysokość 69 x 48,5 cm
Beaussant Lefèvre, Paryż – Francja, 28 maja 2021, estymacja: 30.000 – 40.000 EUR

Bardzo mocno wątpimy w tezę domu aukcyjnego, że jest to autoportret Boznańskiej siedzącej w swojej pracowni, zachwyca nas jednak kolorystyka – a w szczególności drugi plan będący wnętrzem paryskiego mieszkania. Gorąco polecamy!

Henryk Epstein (1892-1944) "W porcie", źródło: Kunst und Auktionshaus

Henryk Epstein (1892-1944)
„W porcie”
olej na płótnie, 50 x 61 cm
Kunst und Auktionshaus, Mainz-Kastel – Niemcy, 11 czerwca 2021, cena wywoławcza: 1.000 EUR

Coś dla miłośników postimpresjonizmu z kręgu Ecole de Paris – udana i bardzo charakterystyczna scena portowa autorstwa Henryka Epsteina. Niewątpliwym faktem jest to, że analogiczne kompozycje tegoż artysty na polskim rynku aukcyjnym są wielokrotnie droższe. Polecamy!

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) "Tańczący", źródło: Van Ham

Magdalena Abakanowicz (1930-2017)
„Tańczący”
odlew z brązu (unikat), wysokość każdej z figur ok. 160 cm
Van Ham, Kolonia – Niemcy, 16 czerwca 2021, estymacja: 150.000 – 200.000 EUR

Znakomity dowód na to, że rzeźba może być doskonałym dopełnieniem ogrodu nadającym indywidualny i wyjątkowy charakter całej posesji. Równocześnie wybór prac artystów takich jak Magdalena Abakanowicz dokonany we właściwym czasie z pewnością był również świetnym posunięciem inwestycyjnym – prezentowane rzeźby to egzemplarze unikatowe, których cena jeszcze najpewniej wzrośnie. Polecamy!

Jan Lebenstein (1930-1999) “Bez tytułu”, źródło: Art Torg S.r.o

Jan Lebenstein (1930-1999)
“Bez tytułu

olej na płótnie, 68 x 96,5 cm
Art Torg S.r.o, Praga – Czechy, 4 czerwca 2021, estymacja: 14.000 – 28.000 USD

Nie możemy ukrywać, że ukazany na powyższej pracy dziko-tapir charakteryzuje się niezwykle serdeczną i wzbudzającą zaufanie aparycją, nie zmienia to jednak faktu, że uważamy, że nie jest to praca Jana Lebensteina – w szczególności zbliżenie fragmentu z sygnaturą pokazuje po pierwsze widoczne zabiegi wtórnego postarzania pracy, a po drugie sygnatura nie jest w żaden sposób spójna z sygnaturami artysty z 1962 roku. Odradzamy!

Zdzisław Beksiński (1929-2005) „Bez tytułu”, źródło: Trinity International Auctions

Zdzisław Beksiński (1929-2005)
akwarela, tusz na papierze, 31.8 x 44.5 cm
Trinity International Auctions, Avon – USA, 5 czerwca 2021, estymacja: 2.000 – 4.000 USD

Dom aukcyjny Trinity z Connecticut radzimy traktować jako pole minowe dla kolekcjonera – często oferowane są tam poloniki, ale oferta nafaszerowana jest zazwyczaj toksycznymi minami, takimi jak powyższa praca. Kompozycja nie mająca nic wspólnego z warsztatem Zdzisława Beksińskiego, okraszona bardzo nieudolną sygnaturą. Zdecydowanie odradzamy!