Stanisław Kubicki (1889-1942) „Autoportret", źródło: Dr Lehr Kunstauktionen

Stanisław Kubicki (1889-1942)
„Autoportret” 1911 rok
olej na tekturze, 48,4 x 37,8 cm
Dr Lehr Kunstauktionen Gmbh, Berlin – Niemcy, 30 kwietnia 2022, estymacja: 20.000 EUR

Jeszcze jedna praca ze spuścizny po Stanisławie Kubickim i jego żonie Margaret Kubicki, która podobnie jak opisywany przez nas przed tygodniem „Lądujący bocian” będzie licytowana pod koniec kwietnia w berlińskim domu aukcyjnym Dr Lehr. Tym razem praca istotna pod względem kolekcjonerskim – młodzieńczy autoportret, która nie urzeka nas jednak już pod kątem malarskim tak jak ww. „Bocian”. Polecamy jednak wszystkim miłośnikom polskiej awangardy i ekspresjonizmu!

Mojżesz Kisling (1891-1953) „Blondynka", źródło: Bonhams

Mojżesz Kisling (1891-1953)
„Blondynka”
olej na płótnie, 41.2 x 27.2 cm 
Bonhams, Londyn – Anglia, 7 kwietnia 2022, cena wywoławcza: 20.000 GBP

Najciekawsza naszym zdaniem praca autorstwa Mojżesza Kislinga ze wszystkich jakie są aktualnie wystawione na zachodnich aukcjach (naliczyliśmy co najmniej 6 prac malarskich w aktualnych katalogach aukcyjnych). Praca pochodzi co prawda z powojennego okresu twórczości (dokładniej z 1947 roku) – jest jednak udana malarsko i bardzo rozsądnie wyceniona. Polecamy!

Srebrny komplet stołowy - cukiernica, popielniczka i papierośnica, srebro próby '3', źródło: Nye & Company

Srebrny komplet stołowy – cukiernica, popielniczka i papierośnica
srebro próby ‚3’, Warszawa?, szerokość cukiernicy 13,3 cm, wagi nie podano
Nye & Company, Bloomfield – Stany Zjednoczone, 13 kwietnia 2022, cena wywoławcza: 100 USD

Klasyczny, modernistyczny komplet stołowy wykonany w całości ze srebra – niemal klasyka z dobrego, mieszczańskiego stołu z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Opis domu aukcyjnego jest bardzo zdawkowy – wiadomo jedynie, że cukiernica ma 13,3 cm szerokości – na podstawie załączonych zdjęć widać jednak dobrze polskie, międzywojenne próby srebra. Forma wskazuje naszym zdaniem na to, że jest to wyrób warszawskiego (lub krakowskiego złotnika). Cena wywoławcza i estymacja są znacznie poniżej ceny złomu (sama cukiernica tego typu waży ok. 400 gramów) – co nie zmienia faktu, że jest to bardzo efektowny i udany projekt. Gorąco polecamy!

Francois Stroobant (1819-1916) „The Palace of Casimir, The King of Poland", źródło: Market Auctions Inc.

Francois Stroobant (1819-1916)
„The Palace of Casimir, The King of Poland”
olej na płótnie, 138 x 115,5 cm 
Market Auctions Inc., Lake Worth – Stany Zjednoczone, 7 kwietnia 2022, cena wywoławcza: 800 USD

Imponujących rozmiarów praca będąca swego rodzaju zagadką – jej belgijski autor w trakcie podróży po Europie odwiedzał Polskę i wielokrotnie ukazywał w swych pracach zabytki – w szczególności z terenu Krakowa. Nam przedstawione, typowo gotyckie wnętrze (opisane jako Pałac Króla Kazimierza) nie kojarzy się jednak z żadnym istniejącym budynkiem na terenie Grodu Kraka – czy są to historyczne wnętrza Biblioteki Jagiellońskiej, a może fantazyjna kompilacja? Zachęcamy do wspólnego rozwikłania tej zagadki!

Olga Boznańska (1865-1940) “Portret damy”, źródło: Lodestar Auctions

Olga Boznańska (1865-1940)
“Portret damy

olej na tekturze, 35,5 x 28 cm
Lodestar Auctions, Gurnee – Stany Zjednoczone, 25 kwietnia 2021, cena wywoławcza: 3.000 USD

Dość typowy falsyfikato-koszmarek z dość świeżej produkcji z ostatnich lat – fałszerz mniej więcej wiedział na czym polegała maniera malarska Olgi Boznańskiej, ale całkowicie sobie z nią nie poradził. Odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!