Erno Erb (1878-1943) "Panorama Lwowa", źródło: Pasarel

Erno Erb (1878-1943)
„Panorama Lwowa”
olej na tekturze, 37 x 52,5 cm
Pasarel, Netanja – Izrael, 25 lipca 2023, estymacja: 3.000 – 5.000 USD

Jedna z ciekawszych prac Erno Erba, jakie pojawiły się w ostatnich miesiącach na rynku aukcyjnym – zarówno polskim jak i światowym. Wczesnojesienna panorama Lwowa jest dość unikatowa w ouvré autora, które zdominowane zostało przez powtarzane w nieskończoność sceny targowe z dwoma lub trzema lwowskimi przekupkami na pierwszym planie. W powyższym przypadku mamy próbkę doskonałego wyczucia koloru i wiernego oddania ciepłego, wrześniowego światła przez artystę świetnie znającego każdy fragment Lwowa – w oddali widzimy charakterystyczną bryłę lwowskiej wieży ratuszowej oraz kopułę barokowego kościoła Bożego Ciała. Jedyne co może niepokoić w powyższej pracy to pisana ołówkiem sygnatura – nie mamy jednak większych wątpliwości, że jest to autentyczna praca autorstwa Erno Erba. Gorąco polecamy!

Adam Styka (1890-1959) „Marokańska idylla”, źródło: Hill Auction

Adam Styka (1890-1959)
„Marokańska idylla”
olej na płótnie, 81 x 66 cm
Hill Auction, Sunrise – Stany Zjednoczone, 26 lipca 2023, estymacja: 10.000 – 30.000 USD

Kolejna w ostatnim czasie godna polecenia praca wybitnego orientalisty – Adama Styki. Praca którą rekomendowaliśmy w zeszłym tygodniu („Pod murami obronnymi w Marakeszu” oferowana przez londyński oddział Christie’s) została wylicytowana za ponad 35 tysięcy funtów razem z opłatami aukcyjnymi, startując od wyjściowych 15 tysięcy. W tym przypadku praca jest znacznie mniej unikatowa, ale również ma spory potencjał zarówno kolekcjonerski jak i handlowy. Polecamy!

"Bandera Polskiej Marynarki Wojennej z czasów II Wojny Światowej", źródło: Lockdales Auctioneers

„Bandera Polskiej Marynarki Wojennej z czasów II Wojny Światowej”
wymiarów nie podano
Lockdales Auctioneers, Martlesham – Anglia, 25 lipca 2023, estymacja: 80 – 90 GBP

Od dłuższego czasu napotykamy na rynku angielskim na regularnie pojawiające się polskie militaria z okresu II Wojny Światowej – w tym przypadku prezentujemy polską banderę, ale w tym samym domu aukcyjnym możemy zakupić w tym samym czasie również flagę Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Wszystkie te obiekty charakteryzuje absolutny brak proweniencji oraz niezwykle niska cena wywoławcza. Nas te dwie przesłanki prowadzą wprost do wniosku, że są to współcześnie wykonane obiekty, które ktoś jedynie starał się postarzać. Bandera tego typu jak powyższa z rzetelnym pochodzeniem i udokumentowaną historią byłaby niezwykle cennym obiektem dla wielu polskich kolekcjonerów. W tym przypadku odradzamy!

Andrzej Gołota - ”Ostatnia Nadzieja Białych", źródło:  Jasper52

Andrzej Gołota – ”Ostatnia Nadzieja Białych”
brąz, wymiarów nie podano
Jasper52, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, cena: 1.280 USD

Na koniec dzisiejszego felietonu rekomendacja „z przymrużeniem oka” 😉

Absolutnie urzekła nas jedyna i niespotykana wcześniej w polskiej sztuce rzeźba – ukazująca herosa, nazywanego ”Ostatnią Nadzieją Białych”, sportowca, który budził tak wiele emocji, dawał tyle nadziei i dla którego tyle osób zarywało noce, czyli Andrzeja Gołotę! Tego typu artefakt mógł pojawić się jedynie na bezkresnym amerykańskim rynku – mają Państwo niepowtarzalną szansę zakupu tej rzeźby za nieco ponad 1200 dolarów. Dom aukcyjny co prawda nie podaje wymiarów samego obiektu, a postać ma niezwykle chudziutkie nogi i stopy – jednak dzięki wielkiemu napisowi na gumce spodenek nie sposób pomylić postaci z nikim innym. Wszystkim którzy chcą sentymentalnie powrócić do lat dziewięćdziesiątych – polecamy!