Mojżesz Kisling (1891-1953) "Korrida", źródło: Christie's

Mojżesz Kisling (1891-1953)
„Korrida”
olej na płótnie, 113,5 x 146 cm
Christie’s, Londyn – Wielka Brytania, 30 czerwca 2023, estymacja: 400.000 – 600.000 GBP

Z wielu względów cenowa estymacja powyższej pracy w żadnym stopniu nas nie szokuje – i wniosek ten opieramy nie tylko na ponadprzeciętnych wymiarach pracy. Wyjątkowe jest również niezwykle nowoczesne (jak na 1916 rok!) ujęcie tradycyjnego tematu – sceny z korridy ukazanej tutaj w ciekawie zgeometryzowanej formie. Ważny jest fakt, że Kisling stworzył powyższą kompozycję w 1916 roku co w owym czasie z wpisywało się z pewnością w nurt awangardy i szalenie nowoczesnego podejścia. 

Reasumując – naszym zdaniem nie jest to jedna z wielu prac Kislinga (vide późniejsze akty czy kompozycje kwiatowe), a praca wyjątkowa i unikatowa. Gorąco polecamy!

Anna Karpowicz (ur. 1951) "Akt leżący", źródło: Kunst & Kuriosa

Anna Karpowicz (ur. 1951)
„Akt leżący”
pastel na papierze, 50 x 65 cm
Kunst & Kuriosa, Heidelberg – Niemcy, 15 lipca 2023, cena wywoławcza: 280 EUR

Podczas jednej z lipcowych aukcji, odbywających się w niemieckim Heidelbergu nadarzy się okazja aby zakupić jedną z wielu wystawianych wówczas prac cenionej krakowskiej artystki, uczennicy Jana Szancenbacha – Anny Karpowicz Westner. Wszystkie prace pochodzą z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych – aktualnie jest to zatem zapewne kres jakiejś tworzonej przed laty kolekcji, do której prace zdolnej krakowianki trafiły przed trzema czy czterema dekadami. Ceny wywoławcze ustalone zostały znacznie poniżej cen aukcyjnych i galeryjnych w Polsce – naszym zdaniem jest to zatem interesująca propozycja. Polecamy!

Adam Setkowicz (1876-1945) "Zimowy zaprzęg", źródło: Maître Martial Bournier Sarl ARDENNES ENCHERES

Adam Setkowicz (1876-1945)
„Zimowy zaprzęg”
akwarela, gwasz na papierze, 14 x 26 cm
Maître Martial Bournier Sarl ARDENNES ENCHERES, Charleville-Mézières – Francja, 1 lipca 2023, estymacja: 100 – 150 EUR

Naszym zdaniem jest to ewidentny falsyfikat pracy popularnego, krakowskiego akwarelisty – schemat działania jest zazwyczaj w takich przypadkach oparty o psychologiczne założenie, że potencjalnie nie opłacałoby się podrabiać pracy o tak niskiej wycenie. Założenie to prowadzi nieświadomych klientów do kupienia nic niewartego falsyfikatu za niewygórowaną cenę zniechęcającą ich tym samym do składania reklamacji i walczenia o odzyskanie zapłaconej kwoty. Odradzamy!

Henryk Siemiradzki (1843-1902) "Trudny wybór - wazon czy kobieta?", źródło: Sloane Street Auctions

Henryk Siemiradzki (1843-1902)
„Trudny wybór – wazon czy kobieta?”
akwarela na papierze, 37,5 x 51,4 cm
Sloane Street Auctions, Londyn – Wielka Brytania, 29 czerwca 2023, estymacja: 10.000 – 15.000 GBP

Każdemu kto uważa powyższą pracę za autentyczną autorską replikę wykonaną w technice akwareli polecamy zapoznanie się z wydanym w 2021 roku „Korpusem Dzieł Malarskich Henryka Siemiradzkiego” – w jego drugim tomie traktującym o dziełach o tematyce świeckiej znaleźć można komplet informacji o dziele „Trudny wybór – wazon czy kobieta?” – jego autorskich replikach, szkicach i powieleniach w technikach graficznych. Spokojne porównanie tych informacji z jakością malarską powyżej prezentowanego dzieła nam nasuwa jednoznaczne, negatywne wnioski.
P.S. Jako ciekawostkę ilustrującą tytaniczną wręcz pracowitość Henryka Siemiradzkiego dodamy, że w 1878 roku kiedy to powstała praca „Wazon czy kobieta” artysta stworzył również dwa inne spektakularne dzieła – „Rozbitka” (będącego przez wiele lat najdroższą pracą sprzedaną na polskim rynku i która w niejasnych okolicznościach została z Polski wywieziona w 2013 roku) oraz pierwszą wersję „Tańca wśród mieczów”.

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!