Mela Muter (1876-1967) "Miejski plac w deszczu", źródło: Lempertz

Mela Muter (1876-1967)
„Miejski plac w deszczu”

olej na płótnie, 80 x 80 cm
Lempertz, Kolonia – Niemcy, 1 czerwca 2022, estymacja: 60.000 – 80.0000 EUR

Udany, impresjonistyczny pejzaż miejski autorstwa Meli Muter – jego unikatowością na tle innych prac artystki jest fakt przedstawienia niewielkiego placu w trakcie letniego deszczu. Plusem z pewnością jest proweniencja – praca pochodzi z kolońskiej galerii Bargera, która w swoim czasie (wraz z galerią Gmurzynska) dysponowała jedną z najciekawszych kolekcji prac Meli Muter.

Dodatkowym atutem jest fakt, że praca jest dwustronna – na odwrocie znajduje się dość nietypowa scena z wyraźnym, biblijnym motywem ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu ukazane na tle dość nowoczesnego, lekko zindustrializowanego krajobrazu. Wyjściowa cena – jak najbardziej rozsądna – polecamy!

Mojżesz Kisling (1891-1953) „Akt siedzący”, źródło: Sotheby's

„Akt siedzący”, 1930 rok
olej na płótnie, 61 x 50 cm
Sotheby’s, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 18 maja 2022, cena wywoławcza: 100.000 USD

Naszym zdaniem jest to najefektowniejszy i najlepszy akt autorstwa polskiego księcia Montparnasse’u jaki pojawił się w przeciągu tego roku na światowych aukcjach. Praca zachwyca dopracowaniem całości kompozycji, a nie przeraża ceną wywoławczą (wciąż atrakcyjną w stosunku do cen wywoławczych tego typu prac na polskich aukcjach). Polecamy!

Igor Mitoraj (1944-2014) „Centauro”, źródło: Il Ponte

„Centauro”
brąz patynowany, 139 x 70 cm
Il Ponte, Mediolan – Włochy, 24 maja 2022, estymacja: 40.000 – 60.000 EUR

Zaryzykujemy stwierdzenie, że włoski rynek aukcyjny i galeryjny to najlepszy kierunek dla kolekcjonerów poszukujących unikatowych rzeźb i niskonakładowych odlewów Igora Mitoraja. Na powyższej aukcji pojawia się szansa nabycia sporej gabarytowo (praca ma format rzeźby ogrodowej) rzeźby będącej swoistą miniaturą jednej ze słynnych, pomnikowych realizacji, które możemy oglądać na codzień w Pompejach. Gorąco polecamy ponieważ estymacja ustalona została na bardzo rozsądnym pułapie!

Barokowy kubek, Johann Gottfried Schlaubitz - Gdańsk, źródło: Lempertz

Barokowy kubek
Johann Gottfried Schlaubitz – Gdańsk, ok.1736 – 1744 roku
wysokość 17,6 cm, waga całkowita: 786 gramów
Lempertz, Kolonia – Niemcy, 20 maja 2022, estymacja: 6.000 – 8.000 EUR

Kolejny obiekt ze zbliżającej się aukcji domu aukcyjnego Lempertz w Kolonii – duży, złocony, gdański kubek z początku XVIII wieku zdobiony 12 srebrnymi monetami (polskimi, saskimi, węgierskimi i brunszwicko-lüneburskimi oraz talarem hamburskim datowanymi na lata 1628-1735). Zachwyca nas stan zachowania tegoż obiektu oraz jego przejrzysta proweniencja znana od kilkudziesięciu lat. Możemy jedynie dodać, że tego typu sreber jest nadal relatywnie niedużo w polskich kolekcjach (zarówno prywatnych jak i po części muzealnych) i licytując tego typu obiekt możecie Państwo często konkurować z którymś z polskich muzeów. Gorąco polecamy!

Wojciech Fangor (1922-2015) “Kompozycja”, źródło: Antique Arena Inc.

Wojciech Fangor (1922-2015)
“Kompozycja

olej na tekturze, 50 x 60 cm
Antique Arena Inc., Brooklyn / Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 28 maja 2021, cena wywoławcza: 250 USD

Kolejny w ostatnich tygodniach przykład falsyfikatu pracy Wojciecha Fangora ukazujący trudność techniki malarskiej Wojciecha Fangora. Patrząc na zdjęcie powyższej pracy widać wyraźnie, że fałszerz zdecydowanie nie trafił z efektem finalnym. Możemy podpowiedzieć, że zastosowanie farb w sprayu również nie poprawi rezultatu 😉 Odradzamy!