Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915) "Obóz beduinów", źródło: Weiss Auctions

„Obóz beduinów” ok. 1906 roku
olej na płótnie, 71 x 108 cm
Weiss Auctions, Lynbrook – Stany Zjednoczone, 19 stycznia 2023, cena wywoławcza: 15.000 USD, estymacja: 30.000 – 50.000 USD

Praca Alfreda Wierusza będąca najgorętszym punktem w notesach wszystkich kolekcjonerów poszukujących polskiej sztuki poza granicami naszego kraju (jak i osób patrzących na rynek sztuki wyłącznie pod kątem merkantylnym). Poza bezdyskusyjną kwestią autentyczności jej potężnym atutem jest dobrze znana proweniencja (pierwotnym sprzedawcą była Galerie Heinemann, a nabywcą pod koniec pierwszej dekady XX wieku amerykański przemysłowiec niemieckiego pochodzenia – George Ehret). Dziwić może jedynie fakt, że tak istotna praca trafiła obecnie na sprzedaż do małego domu aukcyjnego na nowojorskiej Long Island – być może z tego powodu wyjściowa cena jest ekstremalnie niska (patrząc z perspektywy polskiego rynku sztuki). Wszyscy realnie zainteresowani zakupem wiedzą jednak, że należy przygotować się na długą i zaciętą licytację, która na pewno znacznie przekroczy górny pułap estymacji. Gorąco polecamy!

Artysta Nierozpoznany "Gewałt! Jarmark", źródło: Joseph Fine Art

Artysta Nierozpoznany
„Gewałt! Jarmark”
akwarela na papierze, 30 x 50 cm
Joseph Fine Art, Tel Aviv – Izrael, 15 stycznia 2023, cena wywoławcza: 400 USD

Wszystkim zainteresowanym tematyką semicką podpowiadamy, że autorem powyższej pracy jest bez cienia wątpliwości wykształcony w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych (u Teodora Axentowicza) rysownik i scenograf – Włodzimierz Kuhn (1875 – ?). Rysunek i ilustracja satyryczna nie jest aktualnie kategorią specjalnie poszukiwaną na polskim rynku sztuki – polecamy jednak tę pracę jako przykład twórczości bardzo rzadko spotykanego na rynku autora.

Wiktor Górka (1922-2004) "Kabaret", źródło: Sotheby's

Wiktor Górka (1922-2004)
„Kabaret”
offset na papierze, 84 x 57 cm
Sotheby’s, Londyn – Anglia, cena galeryjna: 4.000 USD

Ciekawy przykład bardzo nietypowego zjawiska na rynku sztuki, w którym dzieła polskich twórców droższe są na rynkach zagranicznych w porównaniu do rodzimego rynku – mowa tu o najlepszych dziełach reprezentujących polską szkołę plakatu. Powyższa praca to uznawany za jeden z najsłynniejszych polskich plakatów filmowych – projekt autorstwa Wiktora Górki z 1973 roku do filmu „Kabaret” z Lizą Minelli w roli głównej. Plakat ten miał nakład ok. 9 tysięcy egzemplarzy i na polskim rynku sprzedawany jest zazwyczaj w granicach 2.500 – 5.000 zł – w ofercie galeryjnej Sotheby’s dostępny jest w cenie ponad czterokrotnie wyższej.

Emmanuel Katz (1894-1962) "Trzej jeźdźcy", źródło: Tiroche

Emmanuel Katz (1894-1962)
„Trzej jeźdźcy”
olej na płótnie naklejonym na tekturę, 46 x 55 cm
Tiroche, Herzeliya – Izrael, 21 stycznia 2023, cena wywoławcza: 7.000 USD

Aukcje w izraelskim domu aukcyjnym Tiroche to zazwyczaj dobra okazja do powiększenia kolekcji dla wszystkich zainteresowanych malarstwem z kręgu Ecolé de Paris. W tym przypadku proponujemy pracę lubianego przez kolekcjonerów Emmanuela Katza (zwanego Mané Katz) – cena wywoławcza z pewnością nie należy do okazyjnych, ale sama praca jest bardzo efektowna.

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915) "Polowanie par force", źródło: Auktionshaus Oberursel

„Polowanie par force”

olej na desce, 47,5 x 58 cm
Auktionshaus Oberursel, Oberursel – Niemcy, 28 stycznia 2023, estymacja: 100 – 5.000 EUR

Przykład „radosnej i spontanicznej” twórczości będącej wariacją na temat polskiego malarstwa ze szkoły monachijskiej, którą niemiecki dom aukcyjny z Hesji oferuje jako pracę Alfreda Wierusza Kowalskiego. Błędów malarskich ze względu na ich ilość nie warto nawet wymieniać… Odradzamy!