Franciszek Smuglewicz (1745-1807) „Widok na Pompeje”, źródło: Koller Auktionen

Franciszek Smuglewicz (1745-1807)
„Widok na Pompeje”
akwarela na papierze, 48 x 63 cm
Koller Auktionen, Zurych – Szwajcaria, 20 września 2023, estymacja: 4.000 – 6.000 CHF

Wrześniowa aukcja w Zurychu daje szansę na zakup pracy muzealnej klasy – akwareli Franciszka Smuglewicza, genialnego artysty okresu stanisławowskiego oraz później jednego z istotniejszych malarzy kręgu wileńskiego. Prac malarskich Smuglewicza na próżno szukać zarówno w katalogach polskich aukcji, jak również w prywatnych, polskich kolekcjach – w tym przypadku nadarza się okazja by kupić pracę o rzetelnym pochodzeniu i proweniencji, która w przyszłości może stać się np. depozytem w którymś z polskich muzeów. Gorąco polecamy!

Adam Marczukiewicz (ur. 1958) „Karnawał”, źródło: Kunstauktionshaus Schloss Ahlden

Adam Marczukiewicz (ur. 1958)
„Karnawał”
olej na płótnie, 90 x 70 cm
Kunstauktionshaus Schloss Ahlden, Ahlden – Niemcy, 8 września 2023, cena wywoławcza: 180 EUR

Najbliższa aukcja w Schloss Ahlden daje okazję do nabycia zbioru 4 prac krakowskiego kolorysty – Adama Marczukiewicza. Prace pochodzą z końca lat osiemdziesiątych i są wycenione na atrakcyjnym poziomie, znacznie poniżej polskich cen galeryjnych. My z powyższego zbioru wybraliśmy pracę o tytule „Karnawał”, której cena wywoławcza wynosi jedyne 180 EUR. Polecamy!

Czesław Wasilewski (1875-1947) "Ucieczka przed wilkami", źródło: Antique Arena Inc.

Czesław Wasilewski (1875-1947)
„Ucieczka przed wilkami”
olej na płótnie, 45 x 71 cm
Antique Arena Inc., Brooklyn (Nowy Jork) – Stany Zjednoczone, 2 września 2023, cena wywoławcza: 70 USD

Ze względu na słabnące zainteresowanie twórczością Czesława Wasilewskiego oraz spadek tych prac na polskim rynku, nie widzieliśmy już dość dawno falsyfikatów tego artysty na zachodnich aukcjach. Powyższe dzieło jest jednak tak słabe, że nie potrafiliśmy odmówić sobie przyjemności jego zaprezentowania. Trojka koni przebijająca się przez śniegi niczym radziecki lodołamacz, woźnica zadziwiony tempem akcji oraz małe wilczki pokładające się ze śmiechu w przydrożnych zaspach – ten obraz zdecydowanie ma swój niepowtarzalny klimat. Z jednej strony zgadzamy się z proponowaną przez dom aukcyjny wyjściową wyceną w wysokości 70 dolarów, z drugiej strony zakupu jednak nie polecamy!

Wojciech Kossak (1856-1942) „Kromka chleba - wspólny posiłek”, źródło: Kunstauktionshaus Schloss Ahlden

Wojciech Kossak (1856-1942)
„Kromka chleba – wspólny posiłek”
olej na tekturze, 68 x 48 cm
Kunstauktionshaus Schloss Ahlden, Ahlden – Niemcy, 8 września 2023, cena wywoławcza: 5.500 EUR

Z krakowskiego punktu widzenia trudno jest mieć dobre zdanie o ekspertach z niemieckiego domu aukcyjnego Schloss Ahlden – my pójdziemy drogą polskiego przysłowia „Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów”. Zamieszczamy zatem autentyczny pierwowzór oferowany swego czasu na polskim rynku, a wszystkim twierdzącym, że mistrzowi Wojtkowi zdarzały się kiepskie autorepliki polecamy porównanie partii dłoni ułana oraz poszukanie innej pracy z tak kontrastowymi kolorami jak zielenie czy błękity na obrazie z Ahlden. My odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!