Jerzy Rosołowicz (1928-1982) "Obraz XVII: z serii Olimpijskiej", źródło: Weschler's Auctioneers & Appraisers

Jerzy Rosołowicz (1928-1982)
„Obraz XVII: z serii Olimpijskiej”
technika własna na płycie, 56 x 67 cm
Weschler’s Auctioneers & Appraisers, Rockville – Stany Zjednoczone, 22 września 2023, cena wywoławcza: 1.500 USD

Ciekawa i godna polecenia praca artysty związanego ze środowiskiem artystycznym powojennego Wrocławia – Jerzego Rosołowicza. Artysty, którego można zaliczyć do grona konceptualistów posiadającego w swoim dorobku dzieła takie jak: przyrząd do łowienia rosy (por. nazwisko artysty), Neutrdrom – budowlę wysokości 100 metrów w kształcie odwróconego stożka, która miała służyć do zakłócania funkcjonowania ludzkich zmysłów: węchu, smaku, słuchu i równowagi, jak również Kreatorium kolumny stalagnatowej – Millennium, projekt urządzenia, w którym w ciągu tysiąca lat z kapiącej wody nasyconej węglanem wapnia powstawałaby metrowej wysokości kolumna.

Prezentowana na powyższej aukcji praca nie jest może tak bardzo konceptualna, ale z pewnością wpisuje się dobrze w kanon twórczości artysty. My polecamy!

Zofia Piramowicz (1887-1957) "Kompozycja kwiatowa", źródło: GoldField Auction

Zofia Piramowicz (1887-1957)
„Kompozycja kwiatowa”
olej na desce, 22 x 15,5 cm
GoldField Auction, Weiswampach – Luksemburg, 23 września 2023, cena wywoławcza: 200 EUR

Typowa kompozycja kwiatowa autorstwa pochodzącej z Radomia malarki – Zofii Piramowicz. Zachęcamy do zapoznania się z życiorysem artystki, który był niezwykle barwny – nadmienimy jedynie, że po zerwaniu zaręczyn z poetą – Kazimierzem Przerwą-Tetmajerem artystka wyjechała w 1910 roku na studia do drezdeńskiej szkoły sztuki dekoracyjnej.

P.S. W opisie katalogowym luksemburskiego domu aukcyjnego zafascynował nas fakt podania przez sprzedawcę masy obrazu – nie przypominamy sobie, abyśmy kiedykolwiek wcześniej spotkali się z opisywaniem tego parametru w przypadku obrazów (powyższa praca jest dość lekka – waży jedynie 540 gramów!)

Ewa Juszkiewicz (ur. 1984) "Bez tytułu (na podstawie Élisabeth Vigée Le Brun)", źródło: Mallet International,

Ewa Juszkiewicz (ur. 1984)
„Bez tytułu (na podstawie Élisabeth Vigée Le Brun)”
serigrafia (druk artystyczny), 80 x 59,5 cm
Mallet International, Tokio – Japonia, 5 października 2023, estymacja: 400.000 – 600.000 JPY (ok. 2.700 – 4.000 USD)

Światowa kariera Ewy Juszkiewicz trwa w najlepsze – tym razem dowodem tego jest grafika (druk artystyczny) oferowany na aukcji w Tokio za ponad 11 tysięcy złotych. Artystce życzymy wszystkiego dobrego, natomiast naszym czytelnikom polecamy zakup powyższej pracy jedynie w celach dekoracyjnych – kupowanie limitowanego wydruku pracy olejnej (nawet jeśli został on odbity w nakładzie 100 sztuk) ma niewiele wspólnego z kolekcjonerstwem, a jedynie z wnętrzarstwem.

Bracia Łopieńscy "Tabakierka w kształcie psa", źródło: Baltic Auction Group

Bracia Łopieńscy
Tabakierka w kształcie psa
metal złocony, 3.8 x 9.3 x 4 cm
Baltic Auction Group, Tallinn – Estonia, 27 września 2023, estymacja: 400 – 600 EUR

Kolejny obiekt z nadchodzącej aukcji w Tallinnie – tym razem tabakierka mająca być wyrobem słynnego warszawskiego zakładu brązowniczego Braci Łopieńskich (lub też samego Tadeusza Łopieńskiego?), w rzeczywistości nie mająca niczego wspólnego z wyrobami tejże firmy. Całość wieńczy na spodzie dziwaczna sygnatura – proszę zwrócić uwagę na krój litery „N” w słowie „ŁOPIEŃSKI” – wygląda jakby była zapożyczona z cyrylicy? Odradzamy!

Jerzy Kossak (1886-1955) "Szarża w wąwozie Somosierry", źródło: Hampel Fine Art Auctions

Jerzy Kossak (1886-1955)
„Szarża w wąwozie Somosierry”
olej na płótnie, 41,5 x 52 cm 
Hampel Fine Art Auctions, Monachium – Niemcy, 28 września 2023, cena wywoławcza: 400 EUR

Powyższa praca to bardzo typowe dzieło Jerzego Kossaka pochodzące z pośmiertnego okresu jego twórczości! Nie będziemy się znęcać nad tą pracą ze względu na fakt, że dom aukcyjny dodał w opisie katalogowym dopisek, że praca jest jedynie przypisywana Jerzemu Kossakowi. Zadziwiają i zastanawiają nas jedynie powody, dla których znany i niegdyś ceniony, monachijski dom aukcyjny umieścił w swoim katalogu takiego strasznego potworka?

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!