Stanisław Szczepański (1895-1973) „Czytająca" 1922 rok,  źródło: Chiswick

Stanisław Szczepański (1895-1973)
„Czytająca” 1922 rok
olej na tekturze, 70 x 57 cm
Chiswick, Londyn – Anglia, 23 marca 2022, estymacja: 200 – 300 GBP

Znakomita praca pochodzącego z Ropczyc (tak jak Józef Mehoffer!) polskiego kolorysty i kapisty – Stanisława Szczepańskiego. Musimy szczerze przyznać, że w naszej ocenie praca przewyższa malarsko wszystkie dzieła tego artysty jakie były oferowane na rynku aukcyjnym w ostatnich 25 latach. Atutem jest również dość wiarygodna proweniencja i historia wystawiennicza. Należałoby jedynie zweryfikować katalog retrospektywnej wystawy z 1964 roku na której praca miała być wystawiana (wystawa na pewno miała miejsce) aby mieć całkowitą pewność. Gorąco polecamy!

Wincenty Wodzinowski (1866-1940) „Pod jabłonią", źródło: South Bay Auctions

Wincenty Wodzinowski (1866-1940)
„Pod jabłonią”
olej na tekturze, 20 x 29 cm
South Bay Auctions, East Moriches – Stany Zjednoczone, 26 marca 2022, cena wywoławcza: 150 USD

Niewielkich rozmiarów, autentyczna i z pewnością wymagająca konserwatorskiego oczyszczenia kompozycja autorstwa Wincentego Wodzinowskiego. Ciekawostką w tym przypadku jest fakt wystawiania pracy na wystawie w 1957 roku w niewielkim muzeum na Long Island w Nowym Jorku. Polecamy!

Tamara Łempicka (1898-1980) „W kąpieli" źródło: Artcurial

„W kąpieli” ok. 1925 roku
kredka na papierze, 40 x 32 cm
Artcurial, Paryż – Francja, 29 marca 2022, estymacja: 4.000 – 6.000 USD

W panującej ostatnio dyskusji na temat powielania w rozmaitych technikach graficznych (i drukarskich) prac Tamary Łempickiej jednoznacznie opowiadamy się po stronie prac unikatowych, które co prawda bywają znacznie mniej efektowne, ale niosą ze sobą przyjemność obcowania z autentycznym dziełem danego artysty, a nie odbitką autoryzowaną przez jego spadkobierców. Powyższa praca z połowy lat dwudziestych sygnowana jest wtórnie (przy użyciu stempla), ale jest odręcznym szkicem artystki do kompozycji ukazującej młode kobiety w kąpieli. Proponowana estymacja jest niezwykle okazyjna w relacji do wiadomych prac z polskiego rynku. Polecamy!

Konstanty Szewczenko (1915-1991) „Czytanie Talmudu",  źródło: Broward Auction Gallery

Konstanty Szewczenko (1915-1991)
„Czytanie Talmudu”
olej na płótnie, 60 x 76 cm
Broward Auction Gallery, Dania Beach – Stany Zjednoczone, 8 maja 2022, cena wywoławcza: 360 USD

Autentyczna praca warszawskiego artysty – Konstantego Szewczenki, którego twórczość zdominowana była przez tematy judaistyczne ukazywane w dość schematyczny i sztampowy sposób. Powyższa praca zwróciła naszą uwagę ze względu na dość zabawny detal – ukazana na pierwszym planie, odwrócona do widza plecami postać w meloniku jest bardzo nietypowa dla kompozycji Konstantego Szewczenki i prezentuje się niczym zapożyczenie z prac słynnego surrealisty Rene Magritte’a.

Mojżesz Kisling (1891-1953) „Bukiet w wazonie”, źródło: Giorgio Auctions

„Bukiet w wazonie”
olej na płótnie, 46,5 x 36,5 cm
Giorgio Auctions, Miskolc – Węgry, 28 marca 2022, estymacja: 2.000 – 3.000 USD

Autentyczna, olejna praca Mojżesza Kislinga na aukcji w węgierskim Miszkolcu byłaby sporym wydarzeniem – niestety zamiast takowej w katalogu znajdziemy zabawnego, malarskiego potworka z dorobioną sygnaturą Kislinga i estymacją na poziomie 2.000 – 3.000 dolarów. Oczywiście odradzamy!