Mojżesz Kisling (1891-1953) „Pejzaż prowansalski”, źródło: Christie's

„Pejzaż prowansalski”
olej na płótnie, 46 x 55 cm
Christie’s, Londyn – Anglia, 3 marca 2023, estymacja: 30.000 – 50.000 GBP

Pierwsza praca Księcia Montparnasse’u, którą polecamy Państwa uwadze w tym roku. Obrazy Mojżesza Kislinga nie bez powodu były jednymi z najczęściej pojawiających się w naszych rekomendacjach w zeszłym roku – jego prace zajmują zaszczytne miejsca w wielu istotnych światowych kolekcjach, a sam malarz urodzony w Krakowie uznawany jest za jednego z najgenialniejszych artystów swojej epoki. Powyższa praca to absolutnie typowy dla ouvre Kislinga pejzaż z południa Francji – kojący w swej zielonkawej kolorystyce i „puchatości” ukazanej prowansalskiej roślinności. Niewątpliwym atutem jest również proweniencja znana od samego początku aż do dziś oraz fakt, że praca wyceniona została w Londynie znacznie niżej niż miałoby to miejsce na aukcjach odbywających się w Warszawie. Gorąco polecamy!

Czapek & Cie - Genewa, Biżuteryjne lorgnon z damskim zegarkiem, źródło: Karl-Heinz Cortrie GmbH

Czapek & Cie – Genewa
Biżuteryjne lorgnon z damskim zegarkiem
złoto 18 karat, długość 97 mm
Karl-Heinz Cortrie GmbH, Hamburg – Niemcy, 25 lutego 2023, cena wywoławcza: 12.000 EUR

Fascynujący obiekt biżuteryjny, który można uznać za ciekawy polonik – jego wytwórcą była firma Czapek & Cie, założona w 1845 roku przez uczestnika Powstania Listopadowego, autora pierwszej książki opisującej historię zegarmistrzostwa opublikowanej w języku polskim Franciszka Czapka. Tego typu lorgnon manufaktura Czapka mogła wykonać zapewne tylko w kilku egzemplarzach i z pewnością wyłącznie na bardzo ekskluzywne zamówienie – prezentowany egzemplarz powstał w 1848 roku, czyli 3 lata po rozstaniu biznesowym Franciszka Czapka z innym, jeszcze wybitniejszym zegarmistrzem polskiego pochodzenia – Antonim Patkiem. Gorąco polecamy!

Henryk Epstein (1890-1944) "Spacer przy stogach siana", źródło: Millon & Associes

Henryk Epstein (1890-1944)
„Spacer przy stogach siana”
olej na płótnie, 38 x 55 cm
Millon & Associes, Paryż – Francja, 15 lutego 2023, estymacja: 2.500 – 3.000 EUR

Praca, która subiektywnie nie przekonuje nas swymi walorami malarskimi – polecamy ją jednak zarówno wszystkim tworzącym kolekcje w nurcie École de Paris (bo takowe znacznie łatwiej tworzyć kupując prace na aukcjach w Paryżu) jak i wszystkim chcącym spróbować spekulowania polską sztuką (ponieważ prace Henryka Epsteina w dalszym ciągu są bardzo wyraźnie droższe na aukcjach w Polsce w porównaniu do aukcji odbywających się we Francji).

Zygmunt Sixtus Dzbański (1874-1942) „Pejzaż zimowy z potokiem”, źródło: Kunst & Auktionshaus Walter Ginhart

Zygmunt Sixtus Dzbański (1874-1942)
„Pejzaż zimowy z potokiem”
olej na płótnie, 80 x 130 cm
Kunst & Auktionshaus Walter Ginhart, Tegernsee – Niemcy, 18 lutego 2023, cena wywoławcza: 1.500 EUR

Co jakiś czas przypominamy twórczość Zygmunta Dzbańskiego – malarza pochodzącego z Danilczy koło Stanisławowa, który przebył drogę przez Lwów, Pecs, Passawę by w 1906 roku dotrzeć do Norymbergii, w której osiadł na stałe. Powyższa, imponujących rozmiarów praca to dzieło z 1936 roku, czyli już z norymberskiego okresu twórczości – ma w sobie cechy klasycznego, międzywojennego pejzażu z bardzo dobrze oddanymi refleksami świetlnymi na połaciach śniegu. Zbliżenia prawego, dolnego rogu kompozycji wskazują na ślady sporej konserwacji – co należałoby zweryfikować przed zakupem.

Zdzisław Beksiński (1929-2005) "Bez tytułu", źródło: Atlanta Auction Gallery

Zdzisław Beksiński (1929-2005)

ołówek na papierze, 34 x 26 cm
Atlanta Auction Gallery, Atlanta – Stany Zjednoczone, 4 marca 2023, estymacja: 1.000 – 10.000 USD

Falsyfikat będący powtórzeniem rysunku Beksińskiego z 1964 roku, który wchodzi w skład kolekcji Piotra Dmochowskiego. Zamiast opisu poszczególnych błędów zamieszczamy poniżej zdjęcie autentycznego pierwowzoru. Oczywiście odradzamy!