Edward Krasiński (1925-2004) "Interwencja", źródło: Wettmann - Auktionshaus an der Ruhr

Edward Krasiński (1925-2004)
„Interwencja”, 1977 rok
technika własna, 100 x 70 cm
Wettmann – Auktionshaus an der Ruhr, Mülheim – Niemcy, 24 maja 2024, cena wywoławcza: 46.000 EUR

Istotny i godny polecenia obiekt dla wszystkich wielbicieli polskiej, powojennej awangardy – „Interwencja” Edwarda Krasińskiego, powstała w 1977 roku. Co niezwykle istotne – praca ma znakomitą proweniencję – pierwotnie była osobiście zadedykowana przez autora i wchodziła w skład kolekcji znanego, niemieckiego fotografa – Lothara Wolleha (który słynął z portretowania wielkich sław świata sztuki). Polecamy!

Ewa Juszkiewicz (ur. 1984) „Bez tytułu”, źródło: Phillips

Ewa Juszkiewicz (ur. 1984)
„Bez tytułu”
kolaż na papierze, 40 x 29,9 cm
Phillips, Hong Kong, 3 maja 2024, estymacja: 4.500 – 7.100 USD

Bez cienia wątpliwości, w momencie, w którym twórczość Ewy Juszkiewicz święci światowe triumfy popularności, a wystawa jej prac jest aktualnie jednym z 60. oficjalnych wydarzeń towarzyszących Biennale di Venezia, zakup pracy artystki będzie dobrą decyzją dla kolekcjonera sztuki najnowszej. Wspomniany powyżej koleż, oferowany na aukcji w Hong Kongu jest unikatowym egzemplarzem, powstałym w 2013 roku. Praca oferowana jest wyjściowo w niższej cenie niż pojawiające się aktualnie na polskim rynku wysokonakładowe druki artystyczne sygnowane przez artystkę. Polecamy!

Stanisław Chlebowski (1835-1884) „Baszybuzuk”, źródło: Showplace

Stanisław Chlebowski (1835-1884)
„Baszybuzuk”
olej na płótnie, 43 x 29 cm
Showplace, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 19 maja 2024, estymacja: 20.000 – 40.000 USD, cena wywoławcza: 3.000 USD

Kolejna już, pojawiająca się na zachodnich aukcjach w ostatnich tygodniach praca Stanisława Chlebowskiego – wybitnego i cenionego na zachodnich rynkach orientalisty. Praca ukazuje baszybuzuka – żołnierza nieregularnych wojsk tureckich, pochodzących z ochotniczego naboru z muzułmańskiej ludności osmańskiego imperium (choć oddziały te składały się z bitnych żołnierzy, powszechnie uchodziły za niekarne i łupieżcze). Malarsko praca jest znakomita i ukazuje pełnię talentu Stanisława Chlebowskiego – polecamy ją, zwracając również uwagę na ciekawą strategię sprzedażową nowojorskiego domu aukcyjnego – praca pomimo dość wysokiej estymacji wystawiona jest z ceną wywoławczą na poziomie jedynie 3.000 dolarów. 

P.S. Nieco większy formatowo, acz niezwykle podobny kompozycyjnie obraz Stanisława Chlebowskiego z tego samego okresu twórczości został sprzedana przed tygodniem w londyńskim oddziale Sotheby’s za 82.550 funtów!

Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944) "Wśród fal", źródło: Auktionshaus OWL

Feliks Michał Wygrzywalski (1875-1944)
„Wśród fal”
olej na płótnie, 70 x 94 cm
Auktionshaus OWL, Bad Driburg – Niemcy, 11 maja 2024, cena wywoławcza: 2.500 EUR

Feliks Michał Wygrzywalski był artystą wybitnym, obdarzonym fenomenalnym kunsztem i warsztatem malarskim, będąc w swoim czasie jednym z kilku najwybitniejszych malarzy ze środowiska lwowskiego. Analizując powyższa pracę można doszukać się tak wielu błędów i niedociągnięć malarskich (vide lewa noga modelki wyglądająca gorzej niż plastikowa proteza czy też sztywne fale morskie), że wyklucza to naszym zdaniem autorstwo Feliksa Michała Wygrzywalskiego. Odradzamy!

Jan Konarski "Powrót z polowania", źródło: Greenwich Auction

Jan Konarski 
„Powrót z polowania”
olej na płótnie, 25,5 x 35,5 cm
Greenwich Auction, Stamford – Stany Zjednoczone, 2 maja 2024, cena wywoławcza: 200 USD

Powyższą ofertę można opisać jako ciekawe zjawisko rynkowe – pojawienie się ewidentnego falsyfikatu pracy artysty, o którym generalnie nic bliżej nie wiadomo, ale którego prace ostatnimi czasy zaczęły sprzedawać się bardzo regularnie na polskim rynku osiągając coraz wyższe kwoty. J. Konarski to zagadkowy epigon Alfreda Wierusza-Kowalskiego, na temat życia którego nie ma potwierdzonych informacji (włącznie z brakiem danych na temat imienia czy dat życia) – w tym przypadku dom aukcyjny z Connecticut daje szanse zakupu dość marnego, postarzanego falsyfikatu za niską cenę wywoławczą. My nie polecamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!