Zdzisław Beksiński (1929-2005) "AZ", źródło: Wettmann - Auktionshaus an der Ruhr

Zdzisław Beksiński (1929-2005)
„AZ”
olej na płycie, 132 x 98 cm
Wettmann – Auktionshaus an der Ruhr, Mülheim – Niemcy, 24 maja 2024, cena wywoławcza: 85.000 EUR

Kolejna istotna praca jednego z klasyków polskiej sztuki współczesnej w katalogu domu aukcyjnego Wettmann z Nadrenii Północnej-Westfalii. Spora formatowo (132 x 98 cm!) kompozycja z charakterystycznym, postapokaliptycznym (acz nie makabrycznym) krajobrazem. Warto dopytać dom aukcyjny o proweniencję pracy – być może będzie tak samo ciekawa lub zbieżna z proweniencją pracy Edwarda Krasińskiego którą opisywaliśmy przed tygodniem. Polecamy!

Maria Jarema (1908-1958) „Bez tytułu” 1942 rok, źródło: Bozner Kunstauktionen

Maria Jarema (1908-1958)
„Bez tytułu” 1942 rok
technika mieszana na tekturze, 29 x 40 cm
Bozner Kunstauktionen, Bronzolo – Włochy, 30 maja 2024, cena wywoławcza: 6.000 EUR

Autentyczna, dwustronna kompozycja autorstwa genialnej artystki z Krakowa, członkini Grupy Krakowskiej – Marii Jaremy. Praca została namalowana w 1942 roku i nosi wszelkie cechy malarstwa tejże autorki ze wspomnianego okresu, dodatkowo ma znakomitą proweniencję – pierwotnie pochodziła od męża artystki, Kornela Filipowicza. Zdecydowanie polecamy!

Julian Fałat (1853-1929) "Jesienny pejzaż z Bystrej", źródło: Doyle

„Jesienny pejzaż z Bystrej”
akwarela na papierze, 43 x 61 cm
Doyle, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 8 maja 2024, estymacja: 4.000 – 6.000 USD

W naszej ocenie powyższa praca budzi bardzo wiele zastrzeżeń w kwestii autorstwa – zarówno pod kątem wielu aspektów malarskich jak i pisowni sygnatury. Jesteśmy w pełni świadomi, że praca mogła powstać nawet w pierwszej połowie XX wieku i towarzyszy jej opinia dr Stanisława Dąbrowskiego z 1967 roku. Zakładając nawet, że owa opinia jest autentyczna to znamy z praktyki niestety wiele przykładów w którym ów ekspert raczył się mylić, a sama opinia.z 1967 roku nie jest żadną rękojmią. Nie polecamy!

Edward Dwurnik (1943-2018) "Czerwone tulipany", źródło: Auktionshaus Stahl

Edward Dwurnik (1943-2018)
„Czerwone tulipany”
akryl na tekturze, 40 x 29 cm
Auktionshaus Stahl, Hamburg – Niemcy, 25 maja 2024, cena wywoławcza: 4.000 EUR

Nigdy nie spotkaliśmy się z tulipanami Edwarda Dwurnika malowanymi w ten sposób – kontury i poszczególne barwy zlewają się, a same kwiaty bardziej przypominają pomidory. Na podstawie zdjęć wątpimy by mogła to być praca Edwarda Dwurnika z 2014 roku (co jest o tyle zastanawiające, że w tym samym katalogu aukcyjnym są dwie dalsze prace Dwurnika które takich wątpliwości nie wzbudzają).

Jan Stanisławski (1860-1907) "Zakole Dniepru", źródło: Kunst- und Auktionshaus Quedlinburg

Jan Stanisławski (1860-1907)
„Zakole Dniepru”
olej na desce, 20 x 26,5 cm
Kunst- und Auktionshaus Quedlinburg, Quedlinburg – Niemcy, 25 maja 2024, cena wywoławcza: 280 EUR

Czy są jakiekolwiek szanse by była to praca mistrza pejzażu, Jana Stanisławskiego? Nie, nie ma absolutnie żadnych szans – ta praca najniższej rangi falsyfikat, urągający jakimkolwiek zdolnościom malarskim. Odradzamy!

P.S. W naszych archiwach zauważyliśmy, że dokładnie ta praca wprowadzana jest na rynek po raz drugi – wcześniej była oferowana na aukcji w Lipsku w 2019 roku.