Mojżesz Kisling (1891-1953) "Bukiet storczyków", źródło: iART Co., LTD.

„Bukiet storczyków” 1931 rok
olej na płótnie, 41,5 x 33,4 cm
iART Co., LTD., Tokio – Japonia, 17 września 2022, estymacja: JPY 4,000,000 – JPY 6,000,000 (ok. € 28,768 – € 43,152)

Bez cienia wątpliwości autentyczna i udana kompozycja pochodzącego z Krakowa „Księcia Montparnassu” – Mojżesza Kislinga. Powyższa praca pojawia się na aukcji w odległej Japonii, czyli kraju w którym nadal w kolekcjach prywatnych znajduje się znacznie więcej prac tegoż artysty niż w naszych rodzimych zbiorach nad Wisłą. Tego typu aukcje, z bardzo rozsądnie ustaloną estymacją, są okazją do odwrócenia takiego trendu. Polecamy!

Henryk Siemiradzki (1843-1902) "Rzymianki", źródło: Koller

Henryk Siemiradzki (1843-1902)
„Rzymianki”
ołówek, węgiel, kreda, 35,8 x 21 cm
Koller, Zurych – Szwajcaria, 23 września 2022, estymacja: 700 – 900 CHF

Szkicowa kompozycja autorstwa jednego z gigantów XIX-wiecznego akademizmu – Henryka Siemiradzkiego. Praca jest niesygnowana, ale porównując ją z wieloma przykładami reprodukowanymi w „Korpusie dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego” (polecamy tę, wydaną w 2021 roku pozycję wszystkim wielbicielom twórczości Siemiradzkiego) nie mamy zastrzeżeń do kwestii autorstwa. Polecamy!

Marcin Maciejowski (ur. 1974) "Dziewczyna w masce (na moście)", źródło: Dorotheum

Marcin Maciejowski (ur. 1974)
„Dziewczyna w masce (na moście)”
olej na płótnie, 40 x 40 cm
Dorotheum, Wiedeń – Austria, 20 września 2022, cena wywoławcza: 2.000 EUR

Spora okazja dla wszystkich wielbicieli malarstwa członków krakowskiej Grupy Ładnie – pochodząca z 2001 roku praca autorstwa Marcina Maciejowskiego. Cena wywoławcza oraz estymacja zostały ustalone przez dom aukcyjny znacznie poniżej aktualnych cen na polskim rynku – może być to zatem okazja pod kątem inwestycyjnym. Polecamy!

Jerzy Kossak (1886-1955) "Szkice jeźdźców i koni", źródło: Daguerre S.V.V.

„Szkice jeźdźców i koni”

piórko, tusz lawowany, 32,5 x 22,5 cm
Daguerre S.V.V., Paryż – Francja, 18 września 2022, estymacja: 90 – 150 EUR

Znając każdy najdrobniejszy fragment twórczości Jerzego Kossaka, jak również mając dostęp do jego prac z każdego okresu twórczości mamy absolutną pewność, że nie jest to praca jego autorstwa. Prezentowany szkic jest generalnie bardzo udany i kunsztowny, ale nie ma najmniejszego związku z twórczością Jerzego Kossaka.

Karol Kossak (1896-1975) „Pod Ścianą Płaczu”, źródło: Maître Thierry DE CRISNAY - VERSAILLES ENCHERES S.A.S,

Karol Kossak (1896-1975)
„Pod Ścianą Płaczu”
olej na płótnie, 70 x 100 cm
Maître Thierry DE CRISNAY – VERSAILLES ENCHERES S.A.S, Wersal – Francja, 7 września 2022, estymacja: 1.000 – 2.000 EUR

Kontynuacja zagadkowego epizodu (ostatni raz opisywanego przez nas w cyklu „Na Tropie” w grudniu 2021 roku) kiedy to na zachodnich aukcjach pojawiają się prace olejne (Karol Kossak praktycznie nie stosował tej techniki malarskiej) sygnowane „K. KOSSAK”. Tak jak i w tym przypadku są to pejzaże z bardzo odległych zakątków świata – Ameryki Południowej, Bliskiego Wschodu a w tym przypadku Jerozolimy. Wszystkie te rejony świata charakteryzuje jedna cecha – nigdy nie było tam Karola Kossaka (czego można dowiedzieć się ze wstępu do książki jego córki Teresy Kossak “Kossak nieznany”). Nie polecamy!