Anna Güntner (1933-2013) "Demeter", źródło: Stockholms Auktionsverk Fine Art

Anna Güntner (1933-2013)
„Demeter”
olej na płótnie, 110 x 80 cm
Stockholms Auktionsverk Fine Art, Sztokholm – Szwecja, 16 listopada 2022, estymacja: 13 841 – 16 148 EUR

Dzieło fenomenalnej, krakowskiej artystki tworzącej jedynie przez około dwie dekady drugiej połowy XX wieku – Anny Güntner, której malarstwo to jedno z najciekawszych zjawisk polskiego, XX-wiecznego surrealizmu. Jednym z niezwykle istotnych, acz mało znanych faktów na temat jej twórczości jest ilość prac olejnych jakie namalowała – szacuje się, że było to nie więcej jak 160 prac (!!!). Chcąc zatem nabyć jej pracę definitywnie nie należy odkładać tej decyzji na przyszłość – prace trafiające aktualnie do prywatnych kolekcji w Polsce nie wrócą na rynek zapewne przez kilka dekad…

Tego typu okazja pojawi się w najbliższych dniach, kiedy to licytowane będą dwie prace Anny Güntner (my wybraliśmy subiektywnie do naszych rekomendacji „Demeter”, 17 listopada będzie licytowana jeszcze praca o tytule „Sonet” w sztokholmskim domu aukcyjnym Bukowskis). Cena „Demeter” w prelicytacji on-line znacznie przekracza poziom estymacji i wynosi już ponad 28.000 EUR!

W tym miejscu składamy również wielki ukłon w stronę krakowskiej Galerii Artemis, która była współorganizatorem największej wystawy monograficznej artystki, którą prezentowano w Nowohuckim Centrum Kultury od grudnia 2021 do stycznia 2022 roku. Przy okazji tejże wystawy powstał znakomity katalog twórczości Anny Güntner, który zawiera reprodukcje prawie wszystkich zidentyfikowanych obrazów artystki (nawet jeżeli zachowały się tylko ich czarno-białe zdjęcia lub reprodukcje w czasopismach). Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego admiratora twórczości Anny Güntner!

Christian Pichgiel (1652-1700)  Kufel z pokrywą, źródło: Christie's

Christian Pichgiel (1652-1700)
Kufel z pokrywą
srebro, wysokość 21 cm, waga całkowita: 1142 gramów
Christie’s, Paryż – Francja, 23 listopada 2022, estymacja: 7.000 – 10.000 EUR

Obiekt będący przykładem na fakt, że aby posiadać we własnej kolekcji dzieło sztuki klasy bezdyskusyjnie muzealnej nie trzeba dysponować tak dużym budżetem jak w przypadku malarstwa (zarówno dawnego jak i współczesnego). Prezentowany na powyższej aukcji kufel to przykład najznakomitszego, gdańskiego złotnictwa z końca XVII wieku (dokładniej z lat 1689-1699) autorstwa słynnego złotnika – Christiana Pichgiela (1652-1700). Jako rekomendacji użyjemy jedynie analogii – bardzo zbliżony w formie i zdobieniach kufel autorstwa tego samego złotnika wchodzi w skład Kolekcji Czartoryskich!

Licytacja powyższego kufla odbywa się wyłącznie on-line i z powodu bardzo niskiej ceny wyjściowej (aktualna cena to 3.200 EUR) gorąca końcówka aukcji jest bardziej niż pewna. Gorąco polecamy!

Tamara Łempicka (1898-1980) "La Polonaise", źródło: Nicolas Nouvelet Commissaire-Priseur

„La Polonaise” 1933 rok

akwatinta na papierze, 285 x 370 mm
Nicolas Nouvelet Commissaire-Priseur, Paryż – Francja, 8 listopada 2022, cena uzyskana (wraz z opłatami aukcyjnymi): 17.864 EUR

W cotygodniowym „kąciku Tamary Łempickiej” wspomnimy tym razem o wyjątkowej akwatincie z 1933 roku, jaka sprzedana została w zeszłym tygodniu na aukcji w niewielkim, paryskim domu aukcyjnym osiągając znakomity rezultat ponad 17 tysięcy euro. Abstrahując od faktu, że jest to jedna z prac o najbardziej polskim charakterze to jednocześnie jest to znakomita warsztatowo – wykonana w szlachetnej i wymagającej technice akwatinty, a co najważniejsze pod względem kolekcjonerskim – odbita w 200 egzemplarzach, sygnowanych ołówkiem przez autorkę. Do tej pory inny egzemplarz tej grafiki pojawił się na polskim rynku tylko raz – w 2020 roku osiągając wynik 75 tysięcy złotych (Aukcja Polswiss Art – październik 2020 roku). W naszej ocenie, jeśli powyższy egzemplarz trafi na polski rynek aktualnie – ma szanse znacznie poprawić powyższy rezultat.

Iwan Trusz (1869-1940) "Żaglówka w zatoce", źródło: Kaminski Auctions

Iwan Trusz (1869-1940)
„Żaglówka w zatoce”

olej na płótnie, 80 x 94 cm
Kaminski Auctions, Beverly – Stany Zjednoczone, 27 listopada 2022, estymacja: 3.500 – 5.500 USD

Naszym skromnym zdaniem w powyższej pracy zbieżna z twórczością Iwana Trusza jest jedynie poruszona tematyka (Iwan Trusz ukazywał dość często pejzaże nadmorskie – nie było na nich co prawda zazwyczaj obiektów pływających, ale pewna zbieżność jest). Poza tym nie widzimy żadnych cech wspólnych – zarówno w kwestii maniery malarskiej jak i bardzo odmiennej sygnatury. Nie przekonuje nas również potwierdzenie autentyczności ze strony wspomnianego w opisie, tajemniczego Vladimira Petrova, którego dokonań naukowych całkowicie nie znamy. Nie polecamy!

Tadeusz Kantor (1915-1990) i Jan Lebenstein (1930-1999) Zestaw 2 prac, źródło: Fieldings Auctioneers

Tadeusz Kantor (1915-1990) i Jan Lebenstein (1930-1999)
Zestaw 2 prac

technika mieszana, 40 cm x 29 cm (wymiarów drugiej pracy nie podano)
Fieldings Auctioneers, Stourbridge – Wielka Brytania, 17 listopada 2022, estymacja: 120 – 180 GBP

Pozornie fascynujący zestaw prac dwóch niezwykłych osobistości polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku wystawionych na aukcji w środkowej Anglii jako jedna pozycja aukcyjna. W rzeczywistości jest to jedynie para współcześnie stworzonych falsyfikatów starających się naśladować tematykę i stylistykę pierwowzorów. Odradzamy!