Roman Kochanowski (1856-1945) "Burzowy, jesienny dzień", źródło: Neumanns Auktionen

Roman Kochanowski (1856-1945)
„Burzowy, jesienny dzień”
olej na desce, 16,5 x 25 cm
Neumanns Auktionen, Celle – Niemcy, 14 stycznia 2022, cena wywoławcza: 1.300 EUR

Bardzo udany jesienny pejzaż autorstwa Romana Kochanowskiego z kunsztownie oddaną atmosferą jesiennego popołudnia targanego podmuchami porywistego wiatru. Praca ta jako kolejna w tym roku jest przykładem tego, że prac artysty warto szukać przede wszystkim na rynku niemieckim, gdzie nadal oferowanych jest wiele jego dzieł pochodzących z pierwotnych rąk, a ceny wywoławcze są daleko niższe od tych znanych z polskich aukcji. Gorąco polecamy!

Portugał - 10 dukatów Zygmunt III Waza, 1622, Wilno, źródło: Stacks Bowers

Portugał – 10 dukatów
Zygmunt III Waza, 1622, Wilno
złoto, waga 34.73 gramów
Stacks Bowers, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 15 stycznia 2023, estymacja: 185.000 – 300.000 USD

Podobnie jak przed rokiem – w związku z ograniczoną podażą na rynku dzieł sztuki zerkamy z ciekawością na międzynarodowy rynek numizmatyczny na którym kilka istotnych z polskiego punktu widzenia aukcji odbędzie się na początku 2023 roku. Na jednej z nich – nowojorskiej aukcji Stacks Bowers nadarza się okazja do zakupu niezwykle rzadkiej datowanej na 1622 rok, majestatycznej, wielodukatowej monety. Jest to ostatni portugał wybity za panowania Zygmunta III Wazy w mennicy w Wilnie (która była, jak na owe czasy doskonale wyposażona, stanowiła dużą konkurencję dla największej mennicy koronnej w Bydgoszczy).

Jako ciekawostkę możemy dodać, że w 1914 roku znany był tylko jeden taki portugał (w zbiorze Czapskich), do dnia dzisiejszego odkryte zostało kilka dalszych egzemplarzy – powyższy pochodzi z kolekcji Anthonego J. Taraszki. Poprzedni portugał tego stempla został sprzedany na aukcji Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka w Warszawie (w maju 2015 roku) za 852.000 zł. Polecamy!

Wojciech Kossak (1856-1942) "Szkic postaci Tadeusza Kościuszki", źródło: Ader

Wojciech Kossak (1856-1942)
„Szkic postaci Tadeusza Kościuszki”

olej na płótnie naklejonym na tekturę, 38,5 x 31,5 cm
Ader, Paryż – Francja, 19 grudnia 2022, cena uzyskana (wraz z opłatami aukcyjnymi): 5.760 EUR

Niezwykle ciekawy pod kątem kolekcjonerskim szkic malarski autorstwa Wojciecha Kossaka został sprzedany przed kilkoma dniami na aukcji poloników w paryskim domu aukcyjnym Ader. Postać Tadeusza Kościuszki „grała pierwszoplanową rolę” w co najmniej dwóch bardzo istotnych dziełach Wojciecha Kossaka – monumentalnej Panoramie Racławickiej (namalowanej w 1894 roku) oraz „Przysiędze Kościuszki na Rynku w Krakowie) z 1911 roku. Można zatem domniemywać, że był to koncepcyjny szkic do drugiej ze wspomnianych prac  (co ciekawe w obydwóch docelowych dziełach Kościuszko ukazany został już dłuższymi włosami). Inną kwestią jest nieco odmienna fizjonomia Naczelnika Insurekcji od tej którą znamy z prawiej całej ikonografii, w której Kościuszko ma wyraźnie zadarty nos. Nabywcy powyższej pracy gratulujemy zakupu w godziwej cenie!

Zdzisław Beksiński (1929-2005) "Bez tytułu", źródło: International Art Auction Gallery

Zdzisław Beksiński (1929-2005)
„Bez tytułu”

technika mieszana na papierze, 28,5 x 21 cm
International Art Auction Gallery, Miami – Stany Zjednoczone, 31 grudnia 2022, cena wywoławcza: 400 USD, estymacja: 25.000 – 29.000 USD

Powyższą pracę publikujemy głównie jako ilustrację faktu potęgi warsztatu malarskiego Zdzisława Beksińskiego, która nie była i nie jest osiągalna dla fałszerzy – próby fałszowania kończą się powstawaniem takich potworków jak powyższe dzieło.

Zakład Stolarski (sic!) "Portret w stroju wschodnim", źródło: Antiques Online Auctions

Zakład Stolarski (sic!)
„Portret w stroju wschodnim”

olej na płótnie, 98 x 78 cm
Antiques Online Auctions, Hallandale – Stany Zjednoczone, 12 stycznia 2023, cena wywoławcza: 700 USD

Sensacyjne odkrycie marszandów z Florydy! Na aukcji w niewielkim mieście – Hallandale Beach nadarza się szansa na zakup unikatowej pracy o polskim rodowodzie namalowaną przez słynnego malarza „Zakład Stolarski”. Uzupełniając opis katalogowy nieśmiało zaproponujemy jeszcze pewien suplement, który będzie tworzył już logiczną całość – to najpewniej na „Zakładzie Stolarskim” wzorował się Rembrandt malując ok. 1639 roku portret Azariasza, znany jako „Portret w stroju wschodnim” i eksponowany w zbiorach Chatsworth House w Anglii.

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!