Stefano della Bella (1610-1664) Zestaw 32 grafik, źródło: Antiquariat Peter Kiefer

Stefano della Bella (1610-1664)
Zestaw 32 grafik
miedzioryty, różne formaty
Antiquariat Peter Kiefer, Pforzheim – Niemcy, 16 lutego 2023, cena wywoławcza: 3.000 EUR

Stefano della Bella to włoski malarz i grafik, który działał we Florencji pod patronatem rodu Medyceuszy – w historii polskiej sztuki zapisał się jako autor serii grafik przedstawiających wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu w 1633 roku oraz polskie poselstwo do Paryża w roku 1645. Pozostawił po sobie mnóstwo prac związanych z wojskowością (również polską) – 32 z nich można nabyć na powyższej aukcji. Polecamy!

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915) "Walka głuszców"

„Walka głuszców”
olej na tekturze, 11,2 x 17 cm
Fraysse & Associes, Paryż – Francja, 1 lutego 2023, cena wywoławcza: 80 EUR

Małe wyzwanie dla naszych czytelników – praca oferowana przez paryski dom aukcyjny jako dzieło giganta szkoły monachijskiej – Alfreda Wierusza Kowalskiego. Niestety żaden serwis reklamujący wspomnianą aukcję, ani nawet strona internetowa domu aukcyjnego poza opisem nie oferuje zdjęcia samej pracy. Tematyka pracy (opieramy się wyłącznie oceniając tytuł obrazu) ani cena wywoławcza nie wróżą niczego dobrego, ale kto wie?

Antoni Piotrowski (1853-1924) "Naga prawda - alegoria niepodległości Polski", źródło: Sotheby's

Antoni Piotrowski (1853-1924)
„Naga prawda – alegoria niepodległości Polski”

olej na płótnie, 99 x 142 cm
Sotheby’s, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 30 stycznia 2023, cena uzyskana: 60.480 USD

Praca będąca jak na razie najciekawszym polskim obiektem, jaki pojawił się na światowych aukcjach w 2023 roku – fakt ten potwierdzili kolekcjonerzy (lub inwestorzy) przekraczając równo dwukrotnie górny poziom estymacji. Wspomniana praca pochodzi już z późnego okresu twórczości – co ciekawe jest zagadkowo zbieżna z pracą z 1919 roku wzmiankowaną w Słowniku Artystów Polskich mającą znajdować się w Muzeum Okręgowym w Koninie (być może muzeum posiada szkic do powyższej kompozycji?). Praca niewątpliwie jest przesycona patosem i alegoriami tworząc muzealny charakter dzieła – nie mamy jednak przekonania czy zdołałaby uzyskać wyższą cenę na polskim rynku.

Wlastimil Hofman (1881-1970) "Młoda gęsiarka", źródło: Stockholms Auktionsverk

Wlastimil Hofman (1881-1970)
„Młoda gęsiarka”

olej na tekturze, 16 x 22 cm
Stockholms Auktionsverk, Helsingborg – Szwecja, 26 stycznia 2023, cena uzyskana: 1.704 EUR (plus opłaty aukcyjne)

Praca o której nie zdążyliśmy już napisać w zeszłym tygodniu, a która sprzedała się na szwedzkiej aukcji za ok. 1.700 EUR. W naszej ocenie nie jest to praca Wlastimila Hofmana a jedynie jej mizerne naśladownictwo (proszę zwrócić uwagę m.in. na nieudolną sygnaturę, bladą kolorystykę oraz nieudany skrót perspektywiczny pierwszoplanowej postaci).

Henryk Berlewi (1894-1967) "Kompozycja - mechanofaktura", źródło: Antique Arena Inc.

Henryk Berlewi (1894-1967)
„Kompozycja – mechanofaktura”

olej na sklejce, 30 x 37,5 cm
Antique Arena Inc., Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 4 lutego 2023, estymacja: 100 – 150 USD

Kolejny przykład potwierdzający naszą tezę, że w przypadku prac z kręgu abstrakcji geometrycznej najważniejszą kwestią jest rzetelna proweniencja. Prace tego typu podrobić jest dość łatwo (w powyższym przypadku najsłabiej wyszło podrobienie sygnatury), zaufanie wzbudzają jednak tylko te rzetelnie udokumentowane, reprodukowane itd. Powyższa praca jest oczywiście antytezą poruszonych kwestii. Odradzamy!