Igor Mitoraj (1944-2014)
„Torso ferito”
brąz patynowany na stalowym postumencie, 199 x 65 cm
Sotheby’s, Londyn – Anglia, 25 stycznia 2023, estymacja: 30.000 – 50.000 GBP
Wielkogabarytowe i niskonakładowe rzeźby Igora Mitoraja pojawiające się w katalogach najważniejszych, światowych domów aukcyjnych są dla nas zawsze wizualną przyjemnością. Prezentowana rzeźba wykonana została przez Mitoraja w 1982 roku w ilości 6 egzemplarzy – jej wyjątkową cechą jest umieszczenie dużej plakiety z brązu z tytułowym torsem na prostym, stalowym postumencie, który pokryty jest warstwą naturalnej rdzy. Gorąco polecamy, mając świadomość, że w ostatnim czasie tego typu prace Mitoraja są paradoksalnie tańsze na aukcjach w Londynie czy Nowym Jorku (pozostaje jednak dość trudna kwestia logistyki).
Roman Kramsztyk (1885-1942)
„Kobieta z papugą”
olej na płótnie, 91 x 71 cm
Tiroche, Herzeliya – Izrael, 21 stycznia 2023, cena wywoławcza: 20.000 USD
Definitywnie powyższa praca jest w naszej ocenie największą gwiazdą nadchodzącej aukcji w izraelskim Tiroche – „Kobieta z papugą” to praca wielokrotnie reprodukowana jeszcze za życia autora, a co najważniejsze wystawiana na Salonie Jesiennym w Paryżu w 1927 roku. W kontekście muzealnej klasy obiektu proponowana cena wywoławcza brzmi jak duża okazja. Gorąco polecamy!
Julian Fałat (1853-1929)
„Wesołe zabawy”
olej na płótnie, 28 x 38 cm
McTear’s, Glasgow – Szkocja, 1 lutego 2023, cena wywoławcza: 1.200 GBP
Brytyjski rynek sztuki (największych i najstarszych tradycji w handlu sztuką) nie jest wyjątkiem w którym nie pojawiają się falsyfikaty polskiego malarstwa i polskiej sztuki. Powyższa praca to bez cienia wątpliwości dość mizerne dzieło innego twórcy z dodaną sygnaturą pisaną drukowanymi literami. Odradzamy!
Henryk Siemiradzki (1843-1902)
„Scena orientalna”
technika mieszana na papierze, 31 x 31 cm
Latair, Norwood – Stany Zjednoczone, 18 stycznia 2023, cena wywoławcza: 100 USD, estymacja: 2.000 – 3.000 USD
Tropiąc polskie dzieła sztuki na światowych aukcjach często widzimy ich wędrówki po wielu krajach, a nawet kontynentach – tym razem jesteśmy świadkami dalekiej podróży nieautentycznej pracy mającej być dziełem genialnego Henryka Siemiradzkiego. Praca o której pisaliśmy 15 lutego 2022 roku była oferowana na aukcji w Lizbonie za 2.000 EUR, teraz jest dostępna za jedyne 100 USD na aukcji w Massachusetts. My nadal odradzamy!
Efraim i Menasze Seidenbeutel (1902-1945)
„Pejzaż letni”
olej na tekturze, 48 x 69 cm
Kestenbaum & Company, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 19 stycznia 2023, cena wywoławcza: 3.000 USD
Paskudna imitacja jednego z najciekawszych zjawisk polskiego malarstwa dwudziestolecia międzywojennego. Bracia Seidenbeutel to bliźniacy, którzy wyglądali niemal identycznie i wiele obrazów wykonywali wspólnie (nieco więcej o nich możecie przeczytać w artykule na naszym portalu „Współprace. Jak artyści malowali wielkie dzieła”). W ten sposób niejako rzucali wyzwanie wywodzącemu się z romantyzmu symbolowi artysty jako twórczego geniusza, który w dziele sztuki zostawia ślad swojej niepowtarzalnej indywidualności. W tym przypadku malowały dwie osoby – rezygnując nawet z użycia w sygnaturze imion i chowając się pod wspólnym nazwiskiem.
Nie wiadomo do końca, w jaki sposób bracia bliźniacy dzielili się zadaniami… W tym przypadku możemy być jednak pewni, że jest to dzieło „trzeciego brata” które naszym zdaniem powstało w ostatnich kilku – kilkunastu latach. Odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!