Tadeusz Rybkowski (1848-1926)
„Wesoła jazda” 1885 rok
olej na desce, 26 x 39 cm
Dorotheum, Wiedeń – Austria, 22 lutego 2022, cena wywoławcza: 4.000 EUR
Powyższą pracę Tadeusza Rybkowskiego uznaliśmy za najciekawszą propozycję spośród wszystkich dzieł polskich artystów jakie można będzie wylicytować na lutowej aukcji wiedeńskiego Dorotheum. Praca namalowana w 1885 roku ma wszelkie cechy klasycznego, akademickiego malarstwa drugiej połowy XIX wieku – dobrze dopracowane detale, umiejętnie rozplanowane światłocienie (białe połacie śniegu kontrastujące ze stalowym niebem) i ogólnie bardzo sprawnie, malarsko opowiedzianą opowieść z grupą muzykantów jadących pierwszoplanowymi saniami. Polecamy!
Bronisław Zelek (1935-2018)
„Ptaki”
offset na papierze (naklejonym na płótno), ok. 80 x 60 cm (dokładnych wymiarów nie podano)
Sotheby’s, Londyn – Anglia, 8 lutego 2022, estymacja: 4.000 – 6.000 GBP
Wybitny i słynny plakat autorstwa Bronisława Zelka, który dodajemy głównie po to by zobrazować jak mocno i wysoko rozwinięte jest kolekcjonerstwo plakatów na zachodnich rynkach. Ustalona przez Sotheby’s estymacja na poziomie 4.000 – 6.000 funtów (czyli ok. 22.000 – 33.000 zł) to cena astronomiczna z punktu widzenia polskiego rynku w przypadku plakatu z lat sześćdziesiątych XX wieku. Miło nam jednak przeczytać w opisie aukcyjnym, że plakat ten uznawany jest za jeden z najlepszych projektów plakatu filmowego w XX wieku.
Skarbonka „Statek pasażerski / transatlantyk – Pamiątka z Warszawy”
metal, długość 19 cm, wysokość 7,5 cm
Leininger Auktionshaus, Neuleiningen – Niemcy, 9 lutego 2022, cena wywoławcza: 35 EUR
Na pierwszy rzut oka jest to dość ciekawa, przedwojenna skarbonka w kształcie klasycznego transatlantyku z początku XX wieku – nas jednak niezwykle zafascynowała oryginalna, niemieckojęzyczna tabliczka – oryginalnie przytwierdzona do burty statku: „Andenken aus Warschau” czyli „Pamiątka z Warszawy”. Długo rozmyślaliśmy nad dawnymi związkami Warszawy z morzem i wielkimi statkami pasażerskimi i doszliśmy do wniosku, że odkryliśmy przedwojennego protoplastę tak słynnych pamiątek turystycznych jak góralska ciupaga z Kołobrzegu!
Jerzy Nowosielski (1923-2011)
„Akt z lustrem”
olej na płótnie, 96,5 x 81 cm
Auction Gallery of the Palm Beach, West Palm Beach – Stany Zjednoczone, 12 lutego 2022, cena wywoławcza: 5.000 USD
Już na pierwszy rzut oka nie podobają się nam proporcje postaci (mimo abstrakcyjnej maniery Jerzy Nowosielski nie miał nigdy problemu z właściwymi proporcjami) oraz charakter pisma jakim praca opisana jest na odwrociu (plus całkowicie nielogiczne zapaćkanie daty). Odradzamy!
Jerzy Kossak (1886-1955)
„Kirasjer”
akwarela na papierze, 46 x 31 cm
Hill Auction Gallery, Sunrise – Stany Zjednoczone, 23 lutego 2022, cena wywoławcza: 50 USD
Względnie udana akwarela na podrysowaniu tuszem, której najważniejszą cechą jest fakt, że nie ma absolutnie nic wspólnego z twórczością Jerzego Kossaka (który w tej technice stworzył bardzo niewielką ilość prac). Całość dopełnia sygnatura jedynie naśladująca / imitującą tę autentyczną, autorską. Odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!