Roman Kochanowski (1856-1945) „Pejzaż z jeziorem”, źródło: Auktionshaus Ursula Nusser

Roman Kochanowski (1856-1945)
„Pejzaż z jeziorem”
olej na papierze, 17 x 26 cm
Auktionshaus Ursula Nusser, Niemcy, 11 lutego 2020, cena wywoławcza: 1.400 EUR

Klasyczny, letni pejzaż autorstwa Romana Kochanowskiego – niezwykle lubianego polskiego monachijczyka specjalizującego się w niewielkich kompozycjach pejzażowych w charakterystycznej XIX-wiecznej manierze. Prezentowana praca z pewnością ma atrakcyjną cenę wywoławczą i polecamy jej zakup nawet za kilka postąpień powyżej ceny wywoławczej!

Henryk Berlewi (1894-1967) „Akt”, źródło: Cheffins

Henryk Berlewi (1894-1967)
„Akt”
litografia dwubarwna, 59 x 47,5 cm
Cheffins, Anglia, 13 lutego 2020, cena wywoławcza: 70 GBP

Bardzo popularna na polskim rynku kompozycja z kobiecym aktem przedstawionym w charakterystycznej dla Berlewiego, zgeometryzowanej manierze. Na polskim rynku aukcyjnym analogiczne prace pojawiają się w cenach z przedziału 1.600 – 4.000 zł, w tym przypadku należy jednak przekalkulować ryzyko i konieczność wykonania konserwacji papieru (jest wyraźnie zakwaszony) – atrakcyjna cena wywoławcza zachęca do podjęcia tego ryzyka.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) „Bez tytułu”, źródło: Christie's

Magdalena Abakanowicz (1930-2017)
tkanina jutowa, 95 x 46,5 cm
Christie’s, Anglia, 12 lutego 2020, estymacja: 80.000 – 120.000 GBP

Po wydarzeniach z października 2019, kiedy to grupa 20 figur autorstwa Magdaleny Abakanowicz została sprzedana na aukcji w DESIE Unicum za 6,8 mln złotych (plus opłaty aukcyjne) stając się najdroższym dziełem w historii polskiego rynku, każde pojawienie się pracy tej fenomenalnie uzdolnionej rzeźbiarki będzie w najbliższym czasie pewnego rodzaju wydarzeniem. W tym przypadku oferowany jest tors postaci za cenę przewyższającą wyniki analogicznych prac na polskim rynku. Dodatkowo figury wykonane z tkaniny jutowej są niezwykle wymagające w kwestii warunków ekspozycji. Pomimo tych niedogodności szalony wzrost cen może okazać się faktem, a praca zapewne znajdzie nowego właściciela na wspomnianej aukcji w Christie’s.

Tytus Czyżewski (1880-1945) „Kompozycja abstrakcyjna”, źródło: Art Torg

Tytus Czyżewski (1880-1945)
„Kompozycja abstrakcyjna”
olej na płótnie, 67 x 97 cm
Art Torg, Czechy, 15 lutego 2020, cena wywoławcza: 5.000 USD

Nie widzimy w tym obrazie nic co przekonałoby nas do uwierzenia, że jest to dzieło jednego z twórców polskiego formizmu. Oprócz odmiennej maniery malarskiej widzimy nieudolnie naśladowaną sygnaturę i postarzane podobrazie. Odradzamy!

Jonasz Stern (1904-1988) „Akt”, źródło: Art Torg

Jonasz Stern (1904-1988)
„Akt”
olej na sklejce, 52 x 40 cm
Art Torg, Czechy, 15 lutego 2020, cena wywoławcza: 3.000 USD

Kolejna praca z katalogu praskiego domu aukcyjnego Art Torg i kolejna negatywna rekomendacja z naszej strony. Kolorystyka, sposób wypełniania kształtów barwami nie przypominają w żaden sposób prac Jonasza Sterna, które znamy. Sygnatura również nie wzbudza zaufania.

Józef Brandt (1841-1915) „Spotkanie”, źródło: Uniques & Antiques

Józef Brandt (1841-1915)
„Spotkanie”
olej na płótnie, 49,5 x 59,5 cm
Uniques & Antiques, Inc., USA, 5 lutego 2020, cena wywoławcza: 325 USD

Czy jest to zaginiony obraz Józefa Brandta z przedwojennego Salonu Juliana Burofa w Warszawie, który odnalazł się na niewielkiej aukcji w Pensylwani? Nie, jest to bardzo mierny falsyfikat – dla porównania zamieszczamy zdjęcie pierwowzoru polecając porównanie np. bardzo trudnej do powtórzenia wyjątkowej palety barw jakich używał Józef Brandt w swych dziełach. Okropne w oferowanym na aukcji obrazie jest odwrocie – sztucznie brudzone płótno, naciągnięte na postarzany, niskiej klasy blejtram (którego malarz klasy i pozycji Brandta nigdy by nie użył) zwieńczone kiepsko sfałszowaną nalepką galeryjną z Salonu Juliana Burofa.

Podziel się z innymi: