Mela Muter (1876-1967) "Miejski zaułek", źródło: Whyte's

Mela Muter (1876-1967)
„Miejski zaułek”

olej na płycie, 52 x 39 cm
Whyte’s, Dublin – Irlandia, 6 czerwca 2022, estymacja: 15.000 – 20.0000 EUR

Kolejna, autentyczna naszym zdaniem, praca Meli Muter, która pojawi się w najbliższym czasie na zachodnich aukcjach – dwustronna kompozycja ukazująca dwa pionowe pejzaże miejskie. Co ciekawe praca licytowana będzie na aukcji w Dublinie, gdzie dość rzadko pojawiają się polonica – cena (być może z tegoż powodu) jest na atrakcyjnym poziomie w stosunku do polskich poziomów cen prac tej artystki. Polecamy!

Józef Męcina Krzesz (1860-1934) Zestaw 4 szkiców ołówek, źródło: Zisska & Lacher

Józef Męcina Krzesz (1860-1934)
Zestaw 4 szkiców
ołówek, akwarela na papierze, od 13,2 x 20 do 17,5 x 25,5 cm
Zisska & Lacher, Monachium – Niemcy, 1 czerwca 2022, cena wywoławcza: 150 EUR

Zestaw 4 szkiców autorstwa bardzo zdolnego, acz niezwykle konserwatywnego ucznia Jana Matejki – Józefa Męciny-Krzesza. Wszystkie prace to zapewne szkice do ukończonych kompozycji – prace są niesygnowane, ale mają potwierdzenia żony artysty. Cena wywoławcza na symbolicznym poziomie – gorąco polecamy!

Henryk Stażewski (1894-1988) „Bez tytułu”, 1977 rok, źródło: Ketterer Kunst

Henryk Stażewski (1894-1988)
„Bez tytułu”, 1977 rok
akryl na płycie pilśniowej, 43 x 51 cm
Ketterer Kunst, Monachium – Niemcy, 10 czerwca 2022, estymacja: 12.000 – 15.000 EUR

Nie jest to dzieło wybitne na tle całego ouvre artysty – jest to jednak dobrej klasy praca z lat siedemdziesiątych (nawiązująca nieco kolorystyką i układem do prac bardzo wczesnych), której niewątpliwym atutem jest znakomita proweniencja (Galeria Foksal) oraz fakt, że obraz ten po raz pierwszy trafia na rynek wtórny. Polecamy!

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915) "Wesoła jazda", źródło: e-artis

„Wesoła jazda”
olej na płótnie, 62 x 48 cm
e-artis, Chemnitz – Niemcy, 22 maja 2022, cena wywoławcza: 1 EUR, cena uzyskana: 70.950 EUR

Doskonały przykład na to, że wysokiej klasy, unikatowe prace wystawione na sprzedaż w dowolnym miejscu na świecie nie przechodzą niezauważone – w tym przypadku mamy na myśli autentyczną pracę Alfreda Wierusza-Kowalskiego wystawioną na aukcji internetowej w niemieckim serwisie aukcyjnym eBay przez niewielki dom aukcyjny z Chemnitz. Praca wystawiona z ceną wywoławczą 1 EUR osiągnęła finalnie kwotę 70.950 EUR. Nowemu nabywcy serdecznie gratulujemy!
P.S. Jako, że na eBay.de nie są doliczane żadne dodatkowe opłaty to jest to mimo wszystko cena, która może oznaczać, że obraz pojawi się ponownie w sprzedaży na polskim rynku.

Tadeusz Kantor (1915-1990) „Kompozycja (Informel?)”, źródło: Art Torg

Tadeusz Kantor (1915-1990)
„Kompozycja (Informel?)”
olej na płótnie, 122 x 100 cm
Art Torg, Praga – Czechy, 3 czerwca 2022, cena wywoławcza: 10.000 USD

To już trzeci raz, kiedy z podobną cyklicznością (raz na rok) praski dom aukcyjny próbuje sprzedawać falsyfikat pracy Tadeusza Kantora – tym razem zamiast 16.000 dolarów oczekiwanych w sierpniu 2021 mamy cenę atrakcyjniejszą – 10.000 dolarów. Praca nadal nie jest jednak autentyczna więc, my nadal odradzamy!