Henryk Epstein (1890-1944) "Scena portowa", źródło: Auktionshaus Mehlis

Henryk Epstein (1890-1944)
“Scena portowa”
olej na płótnie, 13 x 27,5 cm
Auktionshaus Mehlis, Plauen – Niemcy, 27 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 1.800 EUR

Niewielkich rozmiarów, dość typowa kompozycja ze sceną portową z południa Francji autorstwa Henryka Epsteina. Twórczość tego artysty może nie należy do najbardziej odkrywczych, ale na pewno jest on doceniany cenowo na wszelkich polskich aukcjach. Na powyższej aukcji najbardziej zafascynowało nas zdjęcie w katalogu aukcyjnym ukazujące realne wymiary pracy (zamieszczamy je poniżej) – dla nas jest ono dowodem na to, że ten dom aukcyjny musi mieć bardzo świeży towar!  W czasie letniej posuchy na rynkach aukcyjnych – polecamy!

Czesław Zawadziński (1878-1956) Para obrazów, źródło: Laurent Etienne et Sarl Vichy Encheres

Czesław Zawadziński (1878-1956)
Para obrazów
olej na płótnie oraz olej na tekturze, 46 x 33 cm oraz 24 x 16 cm
Laurent Etienne et Sarl Vichy Encheres, Vichy – Francja, 14 sierpnia 2021, estymacja: 200 – 250 EUR

Para autentycznych prac Czesława Zawadzińskiego (wykształconego w Krakowie artysty, który jak wielu mu współczesnych zasilił krąg tzw. École de Paris) – zestaw ten polecamy nie do własnej kolekcji, a jedynie z myślą o tych, którzy chcieliby zarobić na importowaniu sztuki (ceny prac tego artysty na polskim rynku są na zdecydowanie wyższym pułapie).

Włodzimierz Magidey (1881 - 1942) „Wspólna lektura", źródło: Leonard Auction

Włodzimierz Magidey (1881 – 1942)
„Wspólna lektura”
olej na płótnie, 48 x 58 cm
Leonard Auction, Inc., Addison – Stany Zjednoczone, 15 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 100 USD

Całkiem udana praca autorstwa mało znanego artysty pochodzenia żydowskiego urodzonego i wychowanego w Wilnie. Po studiach na monachijskiej Akademii artysta osiadł na stałe w tym mieście i zapewne z tego okresu twórczości pochodzi ta praca. Polecamy!

Tadeusz Kantor (1915-1990) „Kompozycja (Informel?)”, źródło: Art Torg

Tadeusz Kantor (1915-1990)
„Kompozycja (Informel?)”
olej na płótnie, 122 x 100 cm
Art Torg, Praga – Czechy, 12 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 16.000 USD

Kolejna próba sprzedania falsyfikatu pracy Tadeusza Kantora o którym pisaliśmy już we wrześniu 2020 roku. W dalszym ciągu odradzamy!

Malarz Nierozpoznany / Leon Wyczółkowski „Bukiet białych róż”, źródło: Dorotheum

Malarz Nierozpoznany / Leon Wyczółkowski
„Bukiet białych róż”
pastel na papierze, 67 x 44 cm
Dorotheum, Linz – Austria, 27 lipca 2021, cena wywoławcza: 160 EUR, cena uzyskana: 4.000 EUR

Bardzo ciekawy przypadek na którego uwagę zwrócił nam jeden z czytelników – pastel z bukietem białych róż wystawiony na aukcji internetowej Dorotheum, który rozgrzał wiele kolekcjonerskich umysłów do czerwoności. Oto wśród bardzo wielu prac wystawionych na tej aukcji (duże gratulacje dla wszystkich tak wnikliwie analizujących katalogi aukcyjne) znaleźć można było pracę z teoretycznie nierozpoznaną sygnaturą Leona Wyczółkowskiego, malowaną w jego charakterystycznej, pastelowej manierze. Czy zatem pracownicy największego wiedeńskiego domu aukcyjnego wykazali się tak sporą indolencją i nieznajomością jednego z największych malarzy Młodej Polski? Naszym zdaniem zdecydowanie był to celowy zabieg odcinający jakąkolwiek odpowiedzialność domu aukcyjnego za autorstwo pracy. Pomimo, że praca wykazuje cechy wspólne z manierą Leona Wyczółkowskiego to po bliższej analizie, naszym zdaniem jest jedynie naśladownictwem, wykonanym zapewne w epoce. Polecamy wszystkim porównanie z innymi pracami Wyczółkowskiego wykonanymi w technice pasteli w okolicach 1910 roku – wtedy dostrzec można jak bardzo kiepsko namalowany jest np. wazon w którym znajdują się kwiaty lub jak odmiennie (i zarazem miernie) namalowane jest tło. Według naszej subiektywnej opinii osoba, która zakupiła tę pracę za 4.000 EUR plus opłaty zdecydowanie dała się ponieść emocjom.

Podziel się z innymi: