Erno Erb (1878-1943) "Lwowskie przekupki", źródło: Pasarel

Erno Erb (1878-1943)
„Lwowskie przekupki”
olej na tekturze, 35 x 50 cm
Pasarel, Netanja – Izrael, 25 lipca 2023, cena wywoławcza: 2.000 USD

W odróżnieniu od pracy, którą opisywaliśmy w zeszłym tygodniu – na tej samej aukcji w Izraelu nabyć będzie można drugą, bardzo już typową pracę autorstwa Erno Erba. Z pewnością jej atutem jest to, że jest to praca autentyczna, jednak nawet przy zakupie za cenę wywoławczą, po doliczeniu wszelkich opłat i kosztów transportu finalna cena w żadnym stopniu nie będzie już atrakcyjniejsza w stosunku do cen z polskiego rynku. Polecamy wszystkim nieposiadającym jeszcze żadnej pracy tegoż artysty w swojej kolekcji.

Portugał – 10 dukatów Zygmunt III Waza, 1621 rok, Wilno, źródło: Conan Belleville Hôtel d'Ainay

Portugał – 10 dukatów
Zygmunt III Waza, 1621 rok, Wilno
złoto, waga 34.62 gramy
Conan Belleville Hôtel d’Ainay, Lyon – Francja, 7 września 2023, estymacja: 80.000 – 120.000 EUR

W związku z ograniczoną podażą na rynku dzieł sztuki zerkamy z ciekawością na międzynarodowy rynek numizmatyczny, na którym po raz kolejny w 2023 roku nadarzy się okazja do zakupu wybitnej, polskiej, wielodukatowej monety datowanej na 1621 rok (na początku tego roku na aukcji w Nowym Jorku wystawiony był inny, tej klasy egzemplarz z 1622 roku). Jest to portugał wybity za panowania Zygmunta III Wazy w mennicy w Wilnie (które posiadało znakomitą mennicę konkurującą z największą mennicą koronną w Bydgoszczy).

Wedle opisu katalogowego znane jest jedynie 10 zachowanych, złotych monet dziesięciodukatowych monet z czasów Zygmunta III Wazy i tylko 2 wybite w 1621 roku. Z pewnością jest to egzemplarz wybitnie unikatowy, nie widzimy absolutnie żadnych przesłanek, aby tego typu obiekt mógł stracić na wartości z biegiem lat. Polecamy!

Jan Marcin Szancer (1902-1973) "Podróże Pana Kleksa - projekt ilustracji", źródło: LES ENCHERES DU MIDI - CLERTAN & BOISSELLIER Commissaires

Jan Marcin Szancer (1902-1973)
„Podróże Pana Kleksa – projekt ilustracji”
gwasz na papierze, 43 x 30 cm
LES ENCHERES DU MIDI – CLERTAN & BOISSELLIER Commissaires, Beziers – Francja, 20 lipca 2023, cena wylicytowana: 1.050 EUR (plus opłaty aukcyjne)

Niezwykle ciekawa aukcja miała miejsce w ostatni czwartek, w małym domu aukcyjnym w Béziers na południu Francji – w jednym czasie licytowane było kilkadziesiąt prac absolutnie wybitnego, polskiego ilustratora (zwanego „ambasadorem wyobraźni”) – Jana Marcina Szancera. Wśród oferowanych prac znalazł się m.in. opisany przez nas projekt do jednego z najsłynniejszych dzieł ilustrowanych przez Szancera, czyli przygód Ambrożego Kleksa autorstwa Jana Brzechwy. Gratulujemy nowemu nabywcy zakupu w bardzo atrakcyjnej naszym zdaniem cenie!

Możemy jedynie dodać, że prace Jana Marcina Szancera pojawiają się na polskim rynku dość rzadko (ma to związek ze sporami własnościowymi dotyczącymi spuścizny po artyście) – a szkoda, ponieważ bardzo wielu kolekcjonerów chciałoby mieć projekty tego wybitnego artysty w swoich kolekcjach. Nie byliśmy w stanie dowiedzieć się niczego na temat proweniencji oferowanych we Francji prac – przypuszczamy jednak, że mogły pochodzić bezpośrednio od potomków czy spadkobierców artysty (wśród oferowanych prac były całe komplety ilustracji do wybranych książek)

Marek Włodarski (Henryk Streng) (1903-1960) "Figula II", źródło: Helmuth Stone Gallery

Marek Włodarski (Henryk Streng) (1903-1960)
„Figula II”

akwarela na papierze, 28 x 19 cm
Helmuth Stone Gallery, Sarasota – Stany Zjednoczone, 6 sierpnia 2023, estymacja: 400 – 800 USD

Tragikomicznie słabe naśladownictwo pracy Henryka Strenga vel Marka Włodarskiego – już na podstawie zdjęć jesteśmy w pełni przekonani, że praca ta powstała w przeciągu ostatnich kilku lat i była nieudolnie postarzana by imitować upływ kilkudziesięciu lat. Dopełnieniem fałszywości jest odręczne potwierdzenie znajdujące się na odwrocie pracy: „Figura II / Marek Włodarski (Henryk Streng) – za zgodność / właściciel firmy Piotr Zapisek / 20.03.1980”. Nas ów zapisek Pana Zapiska jedynie rozbawia, odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!