Jan Chełmiński (1851-1925) "Oddział  kawalerii rosyjskiej. Karpaty 1914", źródło: Dorotheum

Jan Chełmiński (1851-1925)
„Oddział rosyjskiej kawalerii. Karpaty 1914”
olej na płótnie, 59 x 86 cm
Dorotheum, Wiedeń – Austria, 2 maja 2023, estymacja: 15.000 – 20.000 EUR

W najbliższych tygodniach polscy kolekcjonerzy będą mieli szanse powiększyć swe kolekcje o co najmniej 2 prace cenionego monachijczyka – Jana Chełmińskiego, którego postać przybliżaliśmy naszym czytelnikom artykułem z marca 2022 roku. W pierwszej kolejności polecamy pracę oferowaną przez wiedeńskie Dorotheum na aukcji odbywającej się z początkiem maja – ukazującą oddział rosyjskich zwiadowców przemierzających zimowe Karpaty w czasie działań na froncie wschodnim I Wojny Światowej.

Jan Chełmiński (1851-1925) "Obóz czerkiesów", źródło: Bonhams

Jan Chełmiński (1851-1925)
„Obóz czerkiesów”
olej na płycie, 29,9 x 40,6 cm
Bonhams, Los Angeles – Stany Zjednoczone, 18 kwietnia 2023, estymacja: 10.000 – 15.000 USD

Druga praca Jana Chełmińskiego, którą możemy polecić naszym czytelnikom to mniejszy formatowo, jak i niżej wyceniony „Obóz czerkiesów”, jaki nabyć będzie można równo za tydzień na aukcji w oddziale Bonhams w Los Angeles. Niewątpliwą wadą tej pracy jest jej aktualny stan zachowania – wymagający konserwatorskiego oczyszczenia i usunięcia pożółkniętego werniksu, pod którym skrywa się pierwotna kolorystyka połaci śniegu i poświaty rozpalonego ogniska. Nie jest to jednak cecha dyskwalifikująca pracę, a jedynie dająca szansę do ewentualnego nabycia obrazu w korzystniejszej cenie.

Andrzej Jerzy Mniszech (1823-1905) "Autoportret", źródło: Hotel Drouot

Andrzej Jerzy Mniszech (1823-1905)
„Autoportret”
olej na desce mahoniowej, 50,5 x 35 cm
Millon, Paryż – Francja, 21 kwietnia 2023, estymacja: 8.000 – 12.000 EUR

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o wspaniałym portrecie autorstwa Andrzeja Mniszcha – w tym dodajemy do rekomendacji świetny autoportret artysty. Estymacje obydwóch tych prac są na takim samym poziomie więc my, subiektywnie zdecydowalibyśmy się na pewno na opisywany w zeszłym tygodniu „Portret krawca Hendricka Clootensa” – powyższa praca jest jednak również przykładem najwyższej klasy polskiego malarstwa portretowego z XIX wieku.

Tadeusz Styka (1889-1954) "Dama z psem", źródło: Hotel Drouot

Tadeusz Styka (1889-1954)
„Dama z owczarkiem”
olej na tekturze, 78 x 54 cm
Thierry – Lannon & Associés, Brest – Francja, 29 kwietnia 2023, estymacja: 8.000 – 10.000 EUR

Maestria kunsztu Tadeusza Styki w pełnej krasie – być może niektórym odbiorcom przeszkadzać będzie czarny pysk owczarka niemieckiego na pierwszym planie, ale poza tym, w naszej ocenie, malarsko jest to doskonała praca!

Leopold Gottlieb (1879-1934) "Portret kobiety", źródło: Art Legacy Auctions

Leopold Gottlieb (1879-1934)
„Portret kobiety”
olej na tekturze, 36 x 29 cm
Art Legacy Auctions, Chicago – Stany Zjednoczone, 22 kwietnia 2023, estymacja: 25.000 – 28.000 USD

Istotą i sensem naszego informowania o falsyfikatach na zagranicznych aukcjach jest chęć ostrzeżenia jak najszerszego grona kolekcjonerów przed ewentualną pochopną decyzją – cieszymy się zatem, że powyższy obraz o którym pisaliśmy poprzednio w 2022 roku nadal nie znalazł nabywcy i oferowany jest ponownie. Miejmy nadzieję, że i tym razem nikt nie uwierzy w to, że Leopold Gottlieb mógł własnoręcznie namalować tak nieudany, wręcz koszmarny portret!

Adam Styka (1890-1959) "Portret kobiety w czarnym welonie", źródło: Heritage Auctions

Adam Styka (1890-1959)
„Portret kobiety w czarnym welonie”
olej na płótnie, 50,8 x 40 cm
Heritage Auctions, Dallas – Stany Zjednoczone, 13 kwietnia 2023, estymacja: 2.000 – 3.000 USD

Całkowicie nie wierzymy w tym przypadku w autorstwo Adama Styki – artysta ten portrety malował w mocno odmiennej manierze, ale swe prace wieńczył dość prostą do naśladowania sygnaturą, więc być może to jest kluczem w tej zagadce? Przyznajemy z lekkim przymrużeniem oka, że nam maniera powyższej pracy znacznie bardziej przypomina już malarstwo portretowe np. Wojciecha Kossaka (i to nie tylko dlatego, że modelka ma zadarty nosek niczym Tadeusz Kościuszko…). Nie polecamy!