Wacław Koniuszko (1854-1900) „Nokturn", źródło: Ahlers & Ogletree Auction Gallery

Wacław Koniuszko (1854-1900)
„Nokturn”
olej na płótnie naklejonym na tekturę, 90 x 122 cm
Ahlers & Ogletree Auction Gallery, Atlanta – Stany Zjednoczone, 24 października 2021, cena wywoławcza: 1.500 USD

Wysokiej klasy praca autorstwa Wacława Koniuszki – krakowskiego malarza, który swą edukację uzupełniał również w Monachium (więcej o Koniuszce przeczytacie w TYM ARTYKULE na naszym portalu). Jego prace nie pojawiają się często na rynku – na polskich aukcjach w ciągu ostatnich 20 lat licytowanych było zaledwie 10 obrazów tego autora. Zaproponowana cena wywoławcza, szczególnie w zestawieniu z pokaźnym formatem pracy, nie wydaje się być wcale wygórowana za tak uczciwie namalowany nokturn.

Jacek Stryjeński (1922-1961) „Krakowiacy", źródło: Gailer Auktionshaus

Jacek Stryjeński (1922-1961)
„Krakowiacy”
akwarela, tusz na papierze, 29,8 x 21 cm
Gailer Auktionshaus, Breitbrunn – Niemcy, 30 października 2021, cena wywoławcza: 20 EUR

Naszym zdaniem jest to spora ciekawostka dla wszystkich ceniących twórczość Zofii Stryjeńskiej – na powyższej aukcji pojawia się szansa nabycia pracy jednego z dwóch synów Zofii Stryjeńskiej i Karola Stryjeńskiego, która nosi wiele cech wspólnych z twórczością słynnej matki (temat i sposób przedstawienia są bardzo analogiczne do prac z cyklu „Tańców polskich” lub „Polskich strojów ludowych” Zofii Stryjeńskiej). Nie jest to jednak bezrefleksyjne naśladownictwo, a własne podejście do tego samego tematu przez bardzo uzdolnionego rysownika.

Tego typu ciekawostka, będąca jednocześnie kunsztownie wykonaną pracą jest zdecydowanie warta zapłacenia wielokrotnie wyższej ceny niż proponowane, wywoławcze 20 EUR. Gorąco polecamy!

Witold Korecki (1890-1980) „W świetle księżyca”, źródło: Ahlers & Ogletree Auction Gallery

Witold Korecki (1890-1980)
„W świetle księżyca”
olej na płótnie, 51 x 61 cm

Kolejny w ostatnim czasie na zachodnich aukcjach autentyczny pejzaż Wiktora Koreckiego w dość rozsądnej cenie – motyw nokturnu jest rzadszy w twórczości tego artysty, zatem polecamy!

Jerzy Kossak (1886-1955) „Żołnierz napoleoński w odwrocie spod Moskwy”, źródło: Donny Malone Auctions

„Żołnierz napoleoński w odwrocie spod Moskwy”
olej na tekturze, 44,5 x 61,5 cm
Donny Malone Auctions, Saugerties – Stany Zjednoczone, 25 października 2021, estymacja: 20 – 1.000 USD

Tegoroczny, bardzo silny wzrost cen prac Jerzego Kossaka na polskim rynku ma naturalny wpływ na wzrost podaży falsyfikatów – tak jak w tym przypadku. Praca, która jeszcze daje cienie nadziei na podstawie miniaturki zdjęcia przy jakimkolwiek zbliżeniu kłuje w oczy całkowicie odmiennym sposobem malowania i definitywnie inną kolorystyką. Na plus tego falsyfikatu trzeba uznać poprawne proporcje i detale końskiej anatomii. Koślawe i nieudolne jest natomiast naśladownictwo sygnatury. Odradzamy!

Kazimierz Malewicz (1879-1939) „Kompozycja abstrakcyjna”, źródło: Auction Kings Gallery

Kazimierz Malewicz (1879-1939)
„Kompozycja abstrakcyjna”
olej na płótnie, 79 x 99 cm
Auction Kings Gallery, Tampa – Stany Zjednoczone, 23 października 2021, estymacja: 30.000 – 40.000 USD

Dla domów aukcyjnych z Florydy nie ma rzeczy niemożliwych – tym razem potężna, pseudo-suprematyczna kompozycja mająca być dziełem czołowego, europejskiego twórcy awangardy – Kazimierza Malewicza (w rękach prywatnych jest jedynie kilka jego prac olejnych, a każde pojawienie się jego pracy to sensacja na światowym rynku). Pomimo dość wysokiej jak na falsyfikat estymacji (30-40 tysięcy dolarów) jest również spora zachęta dla naiwnych poszukiwaczy pozornych okazji – cena wywoławcza za to duże płótno to jedyne 500 dolarów.