Tamara Łempicka (1898-1980) "Kompozycja abstrakcyjna", źródło: Sotheby's

„Kompozycja abstrakcyjna”
olej na płótnie, 27 x 22 cm
Sotheby’s, Londyn – Wielka Brytania, 28 czerwca 2023, estymacja: 20,000 – 30,000 GBP

Praca kusząca z pewnością atrakcyjnym poziomem estymacji – jak na autentyczną, sygnowaną pracę olejną autorstwa Tamary Łempickiej. Jest to również praca bardzo charakterystyczna dla twórczości artystki w latach pięćdziesiątych XX wieku kiedy to na pewien czas uległa fascynacji kompozycjami abstrakcyjnymi. Podczas rozważań proszę jednak pamiętać o bardzo niewielkich rozmiarach pracy.

Tamara Łempicka (1898-1980) "Kobieta w żółtej sukni", źródło: Sotheby's

„Kobieta w żółtej sukni”
olej na płótnie, 80 x 120 cm
Sotheby’s, Londyn – Wielka Brytania, 27 czerwca 2023, estymacja: 2.500.000 – 3.500.000 GBP

Powstała w 1929 roku, niewątpliwie autentyczna praca Tamary Łempickiej, którą opisywaliśmy dla Państwa ponad rok temu – wówczas praca na aukcji w Nowym Jorku (z estymacją 5 – 7 milionów dolarów) nie znalazła nabywcy, teraz Sotheby’s uznało, że należy spróbować szczęścia w londyńskiej filii, przy wyraźnie niższym poziomie estymacji (2,5 – 3,5 milionów funtów). Bardzo ciekawi jesteśmy wyniku takiej próby – trudno się jednak oprzeć wrażeniu, że praca ta nie porywa swą urodą (przez krępość i barczystość portretowanej modelki?) kolekcjonerów malarstwa Łempickiej i o znalezienie nabywcy w aktualnej sytuacji rynkowej również może być trudno.

Igor Mitoraj (1944-2014) "Bez tytułu", źródło: Hindman

pastel na tekturze, 57,2 x 54,6 cm
Hindman, Chicago – Stany Zjednoczone, 27 czerwca 2023, estymacja: 2.000 – 4.000 USD

Z jednej strony prace malarskie i graficzne Igora Mitoraja prawie zawsze wyglądają jak projekty docelowych rzeźb, z drugiej strony praca prezentowana na powyższej aukcji charakteryzuje się niezwykle ekspresyjnymi barwami dzięki zastosowaniu intensywnej czerwieni. W naszej ocenie to jedna z najlepszych nierzeźbiarskich prac Mitoraja jaką widzimy na rynku w ostatnich kilku latach. Polecamy!

Tamara Łempicka (1898-1980) "Akt", źródło: Vintage Art Finder Gallery

„Akt”
węgiel na papierze, 24,5 x 32 cm
Vintage Art Finder Gallery, Tbilisi (Georgia) – Stany Zjednoczone, 21 czerwca 2023, estymacja: 3.000 – 5.000 USD

Czy na aukcji niewielkiego domu aukcyjnego w amerykańskim stanie Georgia da się odnaleźć efektowne i autentyczne prace Tamary Łempickiej? Naszym zdaniem raczej nie, a na pewno nie w tym przypadku kiedy to oferowany jest szkic będący (średnioudanym) odtworzeniem znanej kompozycji olejnej. Odradzamy!

Wojciech Albert de Kossak (???) "Studium głowy konia", źródło: San Rafael Auction Gallery

„Studium głowy konia”
pastel na papierze, 38 x 28 cm
San Rafael Auction Gallery, San Rafael – Stany Zjednoczone, 24 czerwca 2023, estymacja: 1.500 – 2.500 USD

Poza jedynie tematyką nic w tej pracy nie zgadza się z oryginalnymi dziełami Wojciecha Kossaka – technika wykonania, sposób modelowania, kolorystyka i sygnatura, nie mają wiele wspólnego z twórczością najsłynniejszego polskiego batalisty. Do pracy dołączono też ekspertyzę historyka sztuki z Poznania, której treść to w 95% biogram artysty oraz jedno, krótkie zdanie, że praca miałaby powstać we wczesnym okresie twórczości Kossaka, o czym świadczy zapis sygnatury. Przy tak malowanej pracy ta mało konkretna opinia także nas nie przekonuje, więc zakup tego pastelu stanowczo odradzamy.