Tamara Łempicka (1898-1980) „Dziewczyna w szarym turbanie”, źródło: Sotheby's

„Dziewczyna w szarym turbanie”
olej na płótnie, 30,6 x 25,2 cm
Sotheby’s, Londyn – Anglia, 2 marca 2023, estymacja: 200.000 – 300.000 GBP

Efektowna praca pochodzącej z Polski królowej art deco w malarstwie czyli Tamary Łempickiej. O jej pracy postanowiliśmy wspomnieć z powodu dobiegającej końca wystawy monograficznej artystki, jaka ma miejsce w krakowskim Muzeum Narodowym i z tego co wiemy będzie to rekordowa pod względem frekwencji wystawa w całej historii naszego Muzeum. Powyższa praca z pewnością mogłaby również znaleźć miejsce na owej wystawie, jak i jako depozyt w większości polskich muzeów. Gorąco polecamy!

Stanisław Ignacy Witkiewicz / Witkacy (1885-1939) "Portret Mariana Zyndrama Kościałkowskiego (1892-1946)", źródło: Briscadieu Bordeux

Stanisław Ignacy Witkiewicz / Witkacy (1885-1939)
„Portret Mariana Zyndrama Kościałkowskiego (?)”
pastel na papierze, 62 x 47 cm
Briscadieu Bordeux, Bordeux – Francja, 25 lutego 2023, estymacja: 12.000 – 18.000 EUR

Niewątpliwie autentyczna praca autorstwa Witkacego – portret niezwykle ekspresyjny, choć malowany w autorskim typie „B”, czyli w „rodzaju bardziej charakterystycznym, jednak bez cienia karykatury. Stosunek do modela obiektywny”. Praca opisana w katalogu aukcyjnym jako portret Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego – trudno tę kwestię jednak jednoznacznie potwierdzić, ponieważ praca nie jest ujęta w najważniejszym katalogu prac malarskich Witkacego autorstwa Ireny Jakimowicz (atrybucja ta opiera się zapewne na przekazie poprzednich właścicieli). Innym mankamentem, o jakim należy wspomnieć to stan zachowania – znając z autopsji wiele portretów autorstwa Witkacego musimy stwierdzić na podstawie zdjęcia, że pastele w powyższym portrecie na skutek niewłaściwego przechowywania osypały się i rysy postaci są przez to znacznie mniej wyraźne. Pomimo tych mankamentów jesteśmy pewni, że aukcja tej pracy będzie cieszyła się dużym zainteresowaniem. Polecamy!

P.S. Wszystkim zainteresowanym dalszymi informacjami na temat „Firmy portretowej S. I. Witkiewicz” polecamy artykuł jaki opublikowaliśmy swego czasu w naszym portalu.

Tadeusz Brzozowski (1918-1987) "Padół podołkami okraszony jest", źródło: Ans Azura

Tadeusz Brzozowski (1918-1987)
„Padół podołkami okraszony jest”
tusz na papierze, 51 x 72,5 cm
Ans Azura, Bukareszt – Rumunia, 27 lutego 2023, cena wywoławcza: 7.500 EUR

Dość ciekawy projekt stara się zrealizować dom aukcyjny Ans Azura próbując promować polską sztukę współczesną na terenie Europy Środkowo-Wschodniej i Środkowej. Aktualna aukcja odbywa się w Bukareszcie, a wcześniejsza miała miejsce w maju 2022 roku w Warszawie. Katalog zawiera wiele prac polskich klasyków współczesności (oprócz Brzozowskiego jest również m.in. Gierowski, Berdyszak, Henryk Włodarski czy Erna Rosenstein). Jedyny problem jaki zauważamy, to fakt, że nie są to prace sztandarowe dla danych artystów (głównie prace na papierze i grafiki), a duża ilość prac była kupiona wcześniej na polskich aukcjach za dość wysokie ceny przez co ceny wywoławcze aktualnie nie będą z pewnością atrakcyjne dla polskiego klienta. Mimo wszystko patrzymy z zaciekawieniem na ambitny i bądź co bądź, unikatowy projekt – 99% dzieł polskich klasyków malarstwa jest od wielu lat jedynie importowanych do kraju z najrozmaitszych zakątków świata, tutaj mamy sytuację odwrotną.

Henryk Epstein (1890-1944) "Chryzantemy w wazonie", źródło: Basel Auction House

Henryk Epstein (1890-1944)
„Chryzantemy w wazonie”
olej na płótnie, 52 x 38 cm
Basel Auction House, Miami – Stany Zjednoczone, 25 lutego 2023, cena wywoławcza: 2.000 USD

Twórczości Henryka Epsteina subiektywnie nie cenimy zbyt wysoko – nie mamy jednak litości dla ewidentnych falsyfikatów jego prac, takich jak powyższe dzieło. Była to zapewne anonimowa, przedwojenna martwa natura, do której ktoś wtórnie dopisał sygnaturę (czerwoną farbką by oszukać fluorescencję UV). Odradzamy!

Jan Styka (1858-1925) "Taniec", źródło: Art Antique Gallery & Auctioneers E. P.

Jan Styka (1858-1925)
„Taniec”

olej na płótnie, 150 x 220 cm
Art Antique Gallery & Auctioneers E. P., Wiedeń – Austria, 28 lutego 2023, cena wywoławcza: 2.800 EUR

Potężna rozmiarowo praca w spektakularnej ramie kolumnowej – całość od wielu dni rozpala nadzieje wielu poszukiwaczy okazji na rynku sztuki. Dom aukcyjny dość rzetelnie (choć dla wielu osób zbyt mgliście) opisał pracę jako dzieło artysty z kręgu Jana Styki. Oczywiście jest to bardzo naciągana atrybucja ponieważ z Janem Styką zbieżna jest jedynie poruszana, rzymska tematyka. Pracę tę według nas rozpatrywać należy jako potężne, dekoracyjne dzieło anonimowego artysty – do takiej charakterystyki pasuje zresztą rzetelnie ustalona, atrakcyjna cena. Pracą Styki ten obraz nigdy się nie stanie i na taką okazję liczyć nie należy!