Olgierd Bierwiaczonek (1925-2002) "Martwa natura z samowarem", źródło: Auktionshaus Groben

Olgierd Bierwiaczonek (1925-2002)
„Martwa natura z samowarem”
olej na płótnie, 73 x 60 cm
Auktionshaus Groben, Witten – Niemcy, 31 lipca 2021, cena wywoławcza: 350 EUR

Klasyczna martwa natura autorstwa Olgierda Bierwiaczonka – artysty przez większość życia związanego z Katowicami, którego twórczość lubimy i cenimy. W samej pracy widać zarówno bardzo rzetelny warsztat malarski, jak również wyraźne wpływy Eugeniusza Eibischa, którego Bierwiaczonek był uczniem. Gorąco polecamy!

Antoni Kowalski (ur. 1957) "Chwile niepozbierane", źródło: Historia Auktionshaus

Antoni Kowalski (ur. 1957)
„Chwile niepozbierane”
olej na płótnie, 65 x 50 cm
Historia Auktionshaus, Berlin – Niemcy, 17 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 250 EUR

Pochodząca z 1985 roku kompozycja autorstwa artysty związanego z Katowicami, ucznia Jerzego Dudy Gracza – Antoniego Kowalskiego. Mając na uwadze znacznie wyższe ceny jego prac na polskim rynku oraz stale rosnące zainteresowanie tego typu surrealistycznymi kompozycjami na polskich aukcjach zakup tej pracy w środku wakacyjnego okresu może być dobrą decyzją. Polecamy!

Jerzy Zitzman (1918-1999) „Portret dwustronny", źródło: NY Elisabeth

Jerzy Zitzman (1918-1999)
„Portret dwustronny”
olej na sklejce, 27 x 23 mm
NY Elisabeth, Beverly Hills – Stany Zjednoczone, 8 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 100 USD

Ciekawa i udana naszym zdaniem dwustronna kompozycja portretowa autorstwa mało znanego artysty związanego z Bielskiem. Na polskim rynku pojawiały się do tej pory głównie prace rysunkowe i akwarele – na powyższej aukcji dostępna jest przedwojenna praca olejna. Na awersie portret damy w renesansowym stroju na tle włoskiego pejzażu, na rewersie portret brodatego mężczyzny o aparycji Don Kichota (malowanego nieco w konwencji budzącej skojarzenia z twórczością Eugeniusza Zaka). Polecamy!

Bogdan Kupczyk (ur. 1934) / Huta Szkła Gospodarczego "Ząbkowice" w Dąbrowie Górniczej "Para wazonów", źródło: Claydon Auctioneers Ltd

Bogdan Kupczyk (ur. 1934) / Huta Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej
Para wazonów
szkło barwione w masie na kolor turkusowy, wysokość: 16,5 cm
Claydon Auctioneers Ltd, Middle Claydon – Anglia, 4 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 26 GBP

Niewielka okazja dla miłośników polskiego, powojennego wzornictwa przebywających akurat w okolicach Londynu – para charakterystycznych wazonów projektów Bogdana Kupczyka wykonanych w Hucie Szkła Ząbkowice w Dąbrowie Górniczej. Atutem jest ciekawe, turkusowe wybarwienie szkła. Polecamy!

Leszek Piasecki (1928-1990) “Rajtarzy”, źródło: Historia Auktionshaus

Leszek Piasecki (1928-1990)
“Rajtarzy

olej na płótnie, 22 x 32 cm
Historia Auktionshaus, Berlin – Niemcy, 17 sierpnia 2021, cena wywoławcza: 150 EUR

Potencjalna okazja co do której mamy bardzo pokaźne wątpliwości – o ile temat i sposób ukazania jeźdźców (XVII-wiecznych szwedzkich rajtarów?) mógłby jeszcze pasować do twórczości Leszka Piaseckiego o tyle niewyraźna, czerwona sygnatura skutecznie zniechęca nas do tej pracy jako potencjalnie przesygnowanego obrazu innego autora. Odradzamy!

Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonanej jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym odpowiada sprzedawca.

Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!