
Henryk Stażewski (1894-1988)
„Relief Nr 19”, 1967 rok
technika własna (metal, akryl), 45,5 x 45,5 cm
Sotheby’s, Mediolan – Włochy, 28 maja 2025, estymacja: 40.000 – 60.000 EUR
Aukcje mediolańskiego oddziału Sotheby’s od kilku lat obfitują w znakomite, reliefowe prace Henryka Stażewskiego z lat sześćdziesiątych – najpewniej jest to efekt systematycznej wyprzedaży mądrze budowanej kolekcji co procentuje takimi wynikami jak rekordowe 1 mln euro za spektakularny pod każdym względem relief sprzedany tamże w 2022 roku (o czym pisaliśmy TUTAJ).
Co wielokrotnie podkreślaliśmy – twórczości Henryka Stażewskiego można nie lubić, ale nie sposób zakwestionować jego istotnej pozycji w świecie sztuki europejskiej abstrakcji połowy XX wieku. Powyższy, bardzo rozsądnie wyceniony relief – gorąco polecamy!

Jan Bułhak (1876-1950)
„Widoki Gdańska – 16 fotografii z lat dwudziestych XX w.”
odbitki żelatynowo – srebrowe (vintage print), 11 x 16 cm
Galerie Bassenge, Berlin – Niemcy, 4 czerwca 2025, cena wywoławcza: 2.000 EUR
16 unikatowych fotografii autorstwa Jana Bułhaka, który uznawany jest za jednego z najważniejszych polskich fotografów pierwszej połowy XX wieku i nazywany jest ojcem polskiej fotografii artystycznej. Ze względu na wątłą kondycję rynku fotografii kolekcjonerskiej w Polsce zbiór tego typu z pewnością nie należy do obiektów o potencjale spekulacyjnym – jest jednak wspaniałą pamiątką z międzywojennego Gdańska i może być wyjątkową ozdobą każdego gdańskiego wnętrza. Polecamy!

Emilia Dukszyńska – Dukszta (1847-1898)
„Dziewczynka z koszem jabłek”
olej na płótnie, 82 x 67 cm
Dawo Auktionen, Saarbrucken – Niemcy, 31 maja 2025, cena wywoławcza: 720 EUR
Praca XIX-wiecznej, polskiej malarki – Emilii Dukszty-Dukszyńskiej, która w naszej ocenie absolutnie zasługuje na przypomnienie szerszej publiczności. Urodzona w 1837 roku w Petersburgu, córka Gabriela (polskiego urzędnika pochodzącego z ziemiaństwa guberni witebskiej) i Marii z Kossów. Studia malarskie za zgodą ojca rozpoczęła w Warszawie pod kierunkiem Jana Ksawerego Kaniewskiego oraz Aleksandra Lessera, następnie wyjeżdżała do Drezna, Monachium, Paryża i Amsterdamu.
Powyższa praca, namalowana w 1887 roku pochodzi zapewne z okresu, w którym artystka studiowała i tworzyła na terenie dzisiejszych Niemiec (najpewniej w Monachium). Bez cienia wątpliwości warsztat i talent tejże artystki, jak również upór w zdobywaniu artystycznego wykształcenia w zdominowanym przez mężczyzn XIX-wiecznym akademickim świecie, zasługuje na dostrzeżenie i przypomnienie. Polecamy!

Nikifor Krynicki (1895-1968)
„Przemyśl”
akwarela, gwasz na papierze, 22 x 17,5 cm
Bonhams – Skinner, Marlborough – Stany Zjednoczone, 28 maja 2025, cena wywoławcza: 500 USD
Dom aukcyjny Skinner był jednym z najbardziej renomowanych domów aukcyjnych w Stanach Zjednoczonych – coś niedobrego musiało jednak stać się z jego zespołem eksperckim ponieważ powyższa praca przedstawia poziom najgorszego pchlego targu – nie tracąc czasu na zbędne analizy możemy podsumować, że jest to ordynarny, współcześnie wykonany falsyfikat okraszony kilkoma odciskami sfałszowanych pieczęci na odwrocie. Szczerze odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!