
Mojżesz Kisling (1891-1953)
„Dziewczynka”, 1927 rok
olej na płótnie, 55 x 38 cm
Artcurial, Paryż – Francja, 5 czerwca 2025, cena wywoławcza: 60.000 EUR
Już od kilku tygodni nie polecaliśmy Państwu żadnej pracy krakowskiego „Księcia Montparnasse’u”, czyli Mojżesza Kislinga. W tym tygodniu na aukcji w Paryżu nadarza się okazja nabycia portretu dziewczynki pochodzącego z lat dwudziestych, czyli szczytowego okresu twórczości artysty. Praca posiada rzetelną proweniencję (była w jednej kolekcji od czasu nabycia jej bezpośrednio od artysty) oraz ma umiarkowanie atrakcyjną wyceną – polecamy!

Broncia Koller Pinell (1863-1934)
„Akt stojący”
węgiel na papierze, 63 x 45,6 cm
Widder Auktionen, Wiedeń – Austria, 5 czerwca 2025, estymacja: 150-300 EUR
Wiedeński dom aukcyjny Widder wystawia 3 szkice urodzonej w Sanoku artystki Bronci Koller-Pinell (a właściwie Bronisławy Pineles). Warto zapoznać się z życiorysem tejże artystki, zarówno ze względu na niezwykłą skalę trudności, którą jako kobieta musiała pokonać by zostać artystką w XIX-wiecznym Wiedniu, jak również na fakt, że finalnie uznawana jest za jedną z najważniejszych artystek wiedeńskiej secesji. Sam szkic również polecamy!

Juliusz Holzmüller (1876-1932)
„Wesele krakowskie”
akwarela na papierze, 38 x 70 cm
Auktionshaus im Kinsky GmbH, Wiedeń – Austria, 16 czerwca 2025, cena wywoławcza: 1.000 EUR
Jedna z najlepszych prac Juliusza Holzmullera, jakie pojawiły się w ostatnich latach na rynku aukcyjnym. Kompozycja o nietypowym, wachlarzowym formacie bez cienia wątpliwości była wzorowana na wcześniejszych, analogicznych pracach autorstwa Juliusza Kossaka. Jego imiennik – Holzmuller – był rzetelnym i precyzyjnym akwarelistą co dało efekt w postaci tej drobiazgowo dopracowanej kompozycji. Polecamy!

Teodor Axentowicz (1858-1938)
„Portret damy”
pastel na , 97 x 70 cm
Antique Arena Inc, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 8 czerwca 2025, cena wywoławcza: 50 USD
Nowojorskiemu domowi aukcyjnemu musimy przyznać, że dość rzetelnie opisał, że jest to jedynie pastelowy portret kobiety noszący sygnaturę „T. Axentowicz” – jest to w pełni uzasadniony opis, ponieważ oferowana praca jest dawnym pastelowym portretem, do którego ktoś wtórnie dopisał sygnaturę mającą imitować podpis Axentowicza. Odradzamy!
Przedstawione opinie prezentują subiektywne zdanie autorów – przygotowane są zgodnie z ich najlepszą wiedzą i możliwością oceny wykonane jedynie na podstawie zdjęć. Prosimy pamiętać, że finalna, prawna odpowiedzialność za autentyczność i zgodność dzieł ze stanem faktycznym jest odpowiedzialnością sprzedawcy.
Jeśli byliby Państwo zainteresowani spersonalizowanymi rekomendacjami lub wstępną oceną autentyczności obrazów lub dzieł sztuki – możemy przygotować taką opinię w ramach płatnej, dedykowanej usługi. Zapraszamy do kontaktu!