Anna Güntner (1933-2013) „Spotkanie z narzeczonym", źródło: Shapiro Auctions

Anna Güntner (1933-2013)
„Spotkanie z narzeczonym”
olej na płótnie, 88 x 68 cm
Shapiro Auctions, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 31 lipca 2021, estymacja: 20.000 – 30.000 USD

Praca jednej z najciekawszych, powojennych polskich artystek tworzących w nurcie surrealizmu – naszym zdaniem jest to jedna z najlepszych jej prac jakie pojawiły się w ostatnich kilkunastu latach na rynku (a podaż jest bardzo ograniczona ponieważ Anna Güntner już na początku lat osiemdziesiątych przestała tworzyć). Prezentowana praca ma świetną i klarowną proweniencję i jest w naszej ocenie kandydatką do osiągnięcia rekordu cenowego. Gorąco polecamy!

Marian Michalik (1947-1997) "Martwa natura z papierowym samolotem", źródło: Kunstauktionshaus Schlosser

Marian Michalik (1947-1997)
„Martwa natura z papierowym samolotem”
olej na płótnie, 70,5 x 90 cm
Kunstauktionshaus Schlosser, Bamberg – Niemcy, 30 lipca 2021, cena wywoławcza: 1.200 EUR

Bardzo typowa i bez cienia wątpliwości autentyczna praca częstochowskiego malarza, którego śmiało można tytułować jednym z praojców (przeżywającego aktualnie swój szczerozłoty okres) nurtu zwanego realizmem magicznym. Olejne prace Michalika w tym typie bardzo często wyceniane są w Polsce znacznie powyżej ceny wywoławczej z opisywanej aukcji, zatem polecamy!

Mojżesz Kisling (1891-1953) „Sonia", źródło: Shapiro Auctions

„Portret Denyse le Bec (Sonia)”
akwatinta barwna na papierze, 605 x 445 mm
Shapiro Auctions, Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 31 lipca 2021, estymacja: 500 – 700 USD

Niezwykle efektowna i naszym zdaniem jedna z lepszych grafik stworzonych przez Mojżesza Kislinga pod koniec lat dwudziestych – praca wykonana w szlachetnej technice akwatinty, odręcznie sygnowana i numerowana przez autora. W porównaniu do cen innych egzemplarzy tej grafiki z rynku polskiego – estymowana cena jest szalenie okazyjna. Polecamy!

Ćmielów / Józef Młynarski (1925-1984) "Wazon z panoramą Warszawy", źródło: Sovcom

Ćmielów / Józef Młynarski (1925-1984)
„Wazon z panoramą Warszawy”
porcelana ręcznie malowana i złocona, wysokość: 47 cm
Sovcom, Moskwa – Rosja, 20 lipca 2021, cena wywoławcza: 40.000 RUB

Spora ciekawostka dla kolekcjonerów polskiej porcelany – sporych rozmiarów wazon wykonany w Ćmielowie, z odręcznie malowaną panoramą Warszawy oraz zdobieniami i złoceniami autorstwa Józefa Młynarskiego (1925-1984). Pomimo dość eklektycznie-dziwnej formy (wazon ma kształt greckiej amfory i jest dekorowany widokiem Warszawy malowany w typowo powojennej manierze) jego olbrzymim, kolekcjonerskim atutem jest niezwykle ciekawa proweniencja – obiekt ten był prezentem polskiej delegacji dla szefa dyplomacji  ZSRR Andrieja Andriejewicza Gromyko (1909-1989). Polecamy!

Mojżesz Kisling (1891-1953) “Akt leżący”, źródło: Livingston Auction Inc

“Akt leżący

sangwina na papierze, 45 x 60 cm
Livingston Auction Inc, Edison – Stany Zjednoczone, 24 lipca 2021, cena wywoławcza: 1.000 USD

W miarę poprawnie namalowany akt kobiecy (poziom niezłego studenta uczelni artystycznej) nie mający w naszej ocenie nic wspólnego z twórczością i ręką Mojżesza Kislinga. Jako dodatek bardzo wątpliwa historia pracy i jej proweniencja. Odradzamy!

Tamara Łempicka (1898-1980) "Akt w fotelu", źródło: International Art Auction Gallery

„Akt w fotelu”
olej na płótnie, 66 x 56 cm
International Art Auction Gallery, Miami – Stany Zjednoczone, 31 lipca 2021, cena wywoławcza: 500 USD (estymacja: 28.000 – 36.000 USD)

Sam powyższy falsyfikat nie bawi nas tak bardzo jak cały katalog aukcji na której praca się znajduje – obok pracy Tamary Łempickiej znajdą Państwo prace m.in. Picassa, Marka Rothko, Fridy Kahlo oraz wszystkich czołowych impresjonistów. Poniżej zamieszczamy stronę z katalogu gdzie obok opisywanego falsyfikatu pracy Łempickiej mogą Państwo zakupić od razu, w pakiecie tancerki Edgara Degas 😉 Odnośnik do pełnego katalogu TUTAJ. Co istotne wedle organizatorów aukcji – wszystkie prace mają ceny wywoławcze na poziomie 300 oraz 500 dolarów (motywem przewodnim aukcji jest „Bid in $ 2 Million Fine Art Sale – NO RESERVE”). Bardzo głęboko zastanawiamy się przez kogo i dla kogo organizowane są aukcje tego typu?