Adam Styka (1890-1959) „U wodopoju”, źródło: Dreweatts Auction

Adam Styka (1890-1959)
„U wodopoju”
olej na tekturze, 36,5 x 45 cm
Dreweatts Auction, Berkshire – Anglia, 2 marca 2023, cena wywoławcza: 1.800 GBP

Udana malarsko praca znakomitego polskiego orientalisty – Adama Styki. Jej autentyczność nie budzi najmniejszych zastrzeżeń, a cena wyjściowa jest więcej niż atrakcyjna. Warto byłoby poznać bliżej proweniencję, gdyż może się za nią kryć jakaś ciekawa historia – praca pierwotnie była sprzedawana w Paryżu, później trafiła do Anglii, gdzie co najmniej raz zmieniła już właściciela. Gorąco polecamy!

Stanisław Puchalik (1939-2012) "Samiczki", źródło: Auktionshaus Wendl

Stanisław Puchalik (1939-2012)
„Samiczki”, 1988 rok
olej na płótnie, 100 x 100 cm
Auktionshaus Wendl, Rudolstadt – Niemcy, 2 marca 2023, cena wywoławcza: 480 EUR

Bez cienia wątpliwości autentyczna praca autorstwa krakowskiego kolorysty, profesora krakowskiej ASP – Stanisława Puchalika. Kompozycje z postaciami były znacznie rzadsze w jego twórczości – tutaj mamy dwie młode dziewczyny i na dodatek kotkę 😉  Polecamy!

Maurycy Stryjecki (1923-2003) "Bez tytułu", źródło: Setdart

Maurycy Stryjecki (1923-2003)
„Bez tytułu” 1986 rok
olej na płótnie, 32 x 40 cm
Setdart, Barcelona – Hiszpania, 14 lutego 2023, cena wywoławcza: 500 EUR

Praca została przypisana Maurycemu Tomaszowi Stryjeckiemu – byłaby to jednak bardzo nietypowa praca autorstwa tego warszawskiego artysty znanego głównie z projektów plakatów. W rzeczywistości nastąpiła błędna atrybucja, gdyż autorem tego obrazu jest jego syn Mateusz Stryjecki – artysta działający na wielu różnorodnych polach sztuk plastycznych i muzycznych. Zachęcamy do zapoznania się z działalnością twórcy na jego autorskiej stronie internetowej.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) "Oko", źródło: Antique Arena Inc.

Magdalena Abakanowicz (1930-2017)
„Oko”

tusz na papierze, 42 x 28 cm
Antique Arena Inc., Nowy Jork – Stany Zjednoczone, 18 lutego 2023, estymacja: 100 – 150 USD

Praca, której rzetelne i merytoryczne zakwestionowanie na podstawie zdjęcia jest raczej niewykonalne – zarówno podpis jak i styl malowania są bardzo zbieżne z późnymi pracami Magdaleny Abakanowicz. Intuicja podpowiada nam jednak, że proponowana estymacja na poziomie 100-150 dolarów oraz zapisów „Sold as is” wykluczający późniejszą jakąkolwiek odpowiedzialność sprzedawcy oznaczają, że jest to pozycja jedynie dla osób lubiących wielkie ryzyko (może okazać się, że jest to np. wydruk oryginalnej pracy). Nie polecamy!

Tadeusz Kantor (1915-1990) "Mój pomnik", źródło: Copake Auction

Tadeusz Kantor (1915-1990)
„Mój pomnik”

tusz na papierze, 29 x 20 cm
Copake Auction, Copake – Stany Zjednoczone, 11 lutego 2023, estymacja: 300 – 400 USD

Falsyfikat do stworzenia którego jego pomysłodawca i wykonawca musiał włożyć sporo wysiłku, a na dodatek posiadał całkiem sporą wiedzę na temat Tadeusza Kantora – motywem przewodnim pracy jest projekt pomnika, który miał stanąć na ulicy Kanoniczej w Krakowie (który pewnego razu nieskromny artysta faktycznie sam zaprojektował). Oprócz namalowania rysunku w „kantorowym stylu” konieczne było podrobienie autorskiej pieczątki, naniesienie quasi autorskiej sygnatury i datowania. Fałszerz dodał również specjalny-uwiarygadniający bonus jakim jest odbitka fotograficzna z jednego ze spektakli Teatru Cricot 2 – w naszej ocenie jest to jednak wtórna odbitka z podrobioną pieczątką Leszka Dziedzica (jednego z głównych fotografów dokumentujących pracę Tadeusza Kantora i jego Teatru Cricot 2).  Odradzamy!