Święto kawalerii polskiej czy kilka warstw historii w jednym obrazie?
Krakowskie Błonia i “Święto kawalerii polskiej” Wojciecha Kossaka
Wojciech Kossak znany jest z malowania koni. Malował je w różnych konfiguracjach i sytuacjach, także przedstawiając wydarzenia historyczne. Jednym z takich obrazów jest wykonany w 1934 roku obraz “Święto kawalerii polskiej”. Najważniejsze i najpiękniejsze na obrazie są oczywiście konie kawalerii. Dodatkowo autorowi udało się w jednym obrazie zawrzeć kilka wątków z historii Polski.
Wojciech Kossak (1856-1942) „Święto kawalerii polskiej”, 1934 rok, źródło: Muzeum Narodowe w Krakowie
Obraz przedstawia wydarzenie, które miało miejsce w 1933 roku na krakowskich Błoniach. Święto było zorganizowane, aby uczcić 250. rocznicę zwycięskiej odsieczy wiedeńskiej. Piękne przedstawiona kawaleria przypomina o polskim wojsku, które przez wieki używało koni. W tle kopiec Kościuszki, pomnik wystawiony w latach dwudziestych XIX wieku przez społeczeństwo dla przywódcy ostatniego zrywu narodowego przed utratą niepodległości. Po lewej stronie, na platformie możemy dostrzec tego, który miał ogromny wpływ na odzyskanie utraconej niepodległości, czyli Józefa Piłsudskiego.
Budowa trybun na Błoniach przed Świętem Kawalerii, 1933 rok, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe
Obraz upamiętnia nie tylko widok samego wydarzenia, ale także to jak wyglądało wtedy otoczenie. W tle widzimy kopiec Kościuszki i gołe, niezalesione wzniesienie poniżej. Teraz gdy miasto Kraków rozrosło się tak, że sięga kilka kilometrów za kopcem trudno sobie wyobrazić, to wzgórze przedstawione na obrazie. Pomocny może być nie tylko obraz, ale także zdjęcia okolicy sprzed stu lat. Murowane zabudowania otaczające kopiec, czyli austriacki fort, kiedyś były dużo bardziej widoczne niż obecnie. Zalesione wzgórze zaskakująco zmieniły odbiór kopca i okolicy.
Błonia z widokiem na Kopiec Kościuszki, źródło: archiwum autorki
Obrazy przedstawiające wydarzenia w Krakowie nie tylko pozwalają nam pamiętać o historii, która miała tutaj miejsce. Obrazy namalowane przez faktycznych świadków często są również źródłem wiedzy o zmianach zaistniałych w przestrzeni naszego miasta. Odkrywanie tych zmian jest fascynujące.
Autor: Klaudia Ziobro
Krakuska z dziada pradziada i z zamiłowania. Poszukiwaczka miejskich szczegółów i śladów historii. Z wykształcenia manager, z wyboru przewodnik po Krakowie. Współtwórca Ciekawych Krakowa.
Ulubiony artysta: Stanisław Wyspiański
zobacz inne teksty tego autora >>