Tajemnica daty urodzin Jana Matejki.

Kościół św. Krzyża

Znajdujemy się przed jednym z najstarszych kościołów Krakowa. Jak na stary kościół przystało, kryje wiele tajemnic. Jedną z nich jest data urodzin Jana Matejki.

Rodzina Matejków żyła nieopodal, na ulicy Floriańskiej. Kościół św. Krzyża był dla nich parafią. To tutaj odbył się ślub rodziców Jana, tutaj Jan i całe jego rodzeństwo było chrzczone. Ojciec rodziny Franciszek Ksawery Matejko, z wykształcenia muzyk, był tu organistą. To był kościół, do którego Jan Matejko przychodził jako dziecko i jako dorosły.

Parafia Świętego Krzyża była świadkiem życia religijnego mistrza. Jest to także miejsce, gdzie powstały dwa dokumenty z datą urodzin Jana. Niestety daty te nie są zgodne.

Sklepienie palmowe w krakowskim kościele Św. Krzyża, źródło: archiwum autorki

Sklepienie palmowe w krakowskim kościele Św. Krzyża, źródło: archiwum autorki

Jan Matejko przyszedł na świat w 1838 roku. Były to czasy Wolnego Miasta Krakowa i wikary parafialny zastępował wtedy urzędnika stanu cywilnego. Dlatego wydawano tutaj nie tylko dokumenty związane z sakramentami, ale również np. akty urodzenia.

W akcie urodzenia Jana data przyjścia na świat to 28 lipca.
Księga Metrykalna mówi, że Jan przyszedł na świat 24 czerwca 1838 roku.

Jakby tego było mało, to dwie współczesne Matejce osoby podaje kolejne dwie daty jego urodzin:
Sekretarz artysty Marian Gorzkowski wskazuje datę 30 lipca, a historyk literatury Stanisław Tarnowski podaje 30 czerwca.

Ciekawe co myślał o tym sam Matejko? Kiedy obchodził urodziny?

Dom parafialny przy krakowskim kościele Św. Krzyża, źródło: archiwum autorki

Dom parafialny przy krakowskim kościele Św. Krzyża, źródło: archiwum autorki

Autor: Klaudia Ziobro

Krakuska z dziada pradziada i z zamiłowania. Poszukiwaczka miejskich szczegółów i śladów historii. Z wykształcenia manager, z wyboru przewodnik po Krakowie. Współtwórca Ciekawych Krakowa.
Ulubiony artysta: Stanisław Wyspiański

zobacz inne teksty tego autora >>