5 ciekawostek o… Henryku Uziemble
Henryk Uziembło, artysta znany na rynku antykwarycznym głównie jako twórca scen rodzajowych utrzymanych w nurcie młodopolskiego zainteresowania kulturą ludową, był przede wszystkim grafikiem, plakacistą, twórcą witraży i polichromii oraz architektem wnętrz.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Ignacym Pieńkowskim
Tworzył kompozycje oddziałujące dużą skalą barw, a krytycy wielokrotnie podkreślali rolę koloru w malarstwie Pieńkowskiego.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Juliuszu Joniaku
W ostatnich dekadach Joniak malował często impastami tworząc zestawienia barwne, które oddawały witalność oglądanego świata.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Witoldzie Wojtkiewiczu
Choroba w połączeniu z nadwrażliwością, dramatycznymi wahaniami nastrojów i przeżywaniem rzeczywistości w dwójnasób bez wątpienia wykańczały delikatną konstrukcję artysty, jednak może właśnie te cechy pozwoliły wytworzyć sztukę absolutnie unikatową na tle współczesnych mu zjawisk?
czytaj dalej5 ciekawostek o… Józefie Rapackim
Malował widoki rozległych pól i łąk, a ulubionymi motywami stały się samotne brzozy w pejzażu i polany kwitnących wrzosów. Przez współczesnych sobie był zresztą określany jako „malarz brzóz i liliowych wrzosów”.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Piotrze Stachiewiczu
Kim była ulubiona modelka Stachiewicza, gdzie artysta mieszkał i pracował w Krakowie, dlaczego nie został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych? Zapraszamy do lektury!
czytaj dalej5 ciekawostek o… Janie Wacławie Zawadowskim (1891-1982)
„Malarz zostawił Paryż z jego hałasem i zgiełkiem (…) Orcel stało się jego odosobnieniem z wyboru, gdzie wielkie osobistości tego świata składały mu wizyty. Tam stał się wieśniakiem, wykarczował stok wzgórza, gdzie posadził i uprawiał krzewy winorośli.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Władysławie Jarockim (1879-1965)
„Najbardziej malowniczymi byli Huculi w zimie czy wczesną wiosną, w całym przepychu swych wspaniałych, barwnych strojów przy cerkwiach, czy przy święceniu wody w „Jordana”. Gorący koloryt, czerwienie, mogły urzekać.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Arturze Nachcie-Samborskim
„Sztuka Samborskiego jest oszczędna w środkach, wyrafinowana w formie i konstrukcji, śmiała w rozwiązaniach kolorystycznych, a przy tym dziwnie bezpośrednia w oddziaływaniu. Ta bezpośredniość jest wynikiem pełnej dojrzałości artysty.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Piotrze Potworowskim
W obrazach z okresu angielskiego artysta zerwał ostatecznie z filozofią kapistów, wypracował indywidualny styl bliski abstrakcji, oparty na czystym znaku malarskim.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Hannie Rudzkiej-Cybis
„Potrzebna nam była konfrontacja ze sobą i konfrontacja z wielką sztuką. Bo artysta rodzi się poprzez sztukę, poprzez nawarstwienie doświadczeń, przez myślenie i przeżycie innych malarzy.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Meli Muter
Dla twórczości Meli Muter od początku istotne znaczenie miała tematyka związana ze światem ludzi doświadczonych trudami życia. Takie też modele dobierała do swoich ulubionych kompozycji – przedstawień matki i dziecka.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Janie Cybisie
Jan Cybis, główny teoretyk grupy artystów tworzących w latach 20. we Francji, nazywany był żartobliwie przez kolegów Janem Kapistą.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Julianie Fałacie
„Odświeżenie krwi artystycznej przez powołanie najznakomitszych artystów rozproszonych po świecie i zgromadzenie ich w Krakowie, było moim celem i najgorętszym pragnieniem.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Karolu Kossaku
„Wojciech życzliwie obserwował postępy bratanka, a Karol wiele skorzystał z nauk stryja, nigdy jednak nie przekonał się do malarstwa olejnego, nad wszystkie techniki przekładając akwarele i ołówek.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Carlotcie Bologna
„Zostałam skierowana do Akademii Sztuk Pięknych – jak do klasztoru. To, co opisuję, może wydać się dziwne, nawet nieprawdziwe, ale gdy reżyserzy zaczynali rozmowy przy moim mężu, on uśmiechnięty potakiwał.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Aneri – Irenie Weissowej
„Poszłam pod wskazany adres na ulicę Kanoniczą, nie wiedząc, nie przeczuwając nawet, że to tam właśnie dawno powinnam była iść. Tak zostałam uczennicą Weissa, zostałam jego żoną, szliśmy razem przez życie – do końca jego dni” – mówiła Aneri w jednym z wywiadów.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Marii Jaremie
„Jej zetknięcie z teatrem można by nazwać po prostu czystym. Nie chciała tego stosunku skazić profesjonalnością i dlatego pozostał żywiołowy, pełen świeżego uroku wielkiej przygody i świetnej zabawy.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Rafale Malczewskim
Rafał rysował i malował od dziecka, wielokrotnie był też portretowany przez ojca. „Żyłem już w świecie malarskim. (…) dziwiłem się raczej, że ktoś na czym innym spędza czas niż na malowaniu” – pisał po latach.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Igorze Mitoraju
„Jak wcześniej w Meksyku, tak potem w Grecji i we Włoszech poczułem, tak bym to nazwał, oddech kamienia. Ktoś powiedział, że kamienie oddychają, i że ten ich oddech jest jak śpiew syren, bo wabi i uwodzi, żeby potem zgubić.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Auguście Zamoyskim
„Ja bowiem – używam życia!!! Poza rzeźbą nie znam wyższej przyjemności, większej możliwości użycia życia, jak sport: cała rzeźba we własnym ruchu ciała.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Magdalenie Abakanowicz
„Chciałam czym prędzej skończyć studia i uciec jak najdalej od tych wszystkich ustabilizowanych kierunków, od ludzi, którzy wydają recepty.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Teodorze Grottcie
Pochodzący z Częstochowy artysta Teodor Grott już na początku studiów w krakowskiej Akademii stał się ulubieńcem profesora Leona Wyczółkowskiego.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Wlastimilu Hofmanie
Początkowo artysta podpisywał się jeszcze jako Vlastimil, ale dość szybko zmienił pisownię swojego imienia na spolszczoną wersję – Wlastimil.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Wandzie Gentil-Tippenhauer
Spod góralskiej czapeczki wymykały się promienie bursztynowych włosów… „Ruda idzie” – rozlegało się po domu – „zobaczymy co za nowiny nam dzisiaj przyniesie”.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Stanisławie Witkiewiczu
„Niesłychanie miły charakter Stasia Witkiewicza wpłynął bardzo na to, że nasza kolonia w Hotelu Europejskim stała się miejscem błogosławionym.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Ludwiku Markusie
To za radą Guillaume Apollinaire’a i według jego pomysłu Ludwik Markus zmienił nazwisko na inspirowane nazwą podparyskiej miejscowości.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Tadeuszu Makowskim
„Dzisiaj mi smutno. Dzień był burzliwy, wiatr chłodny jak mrożące fale oceanu z dalekim wspomnieniem dni minionych, z żałosnym płaczem białych mew.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Włodzimierzu Tetmajerze
Jak miało się wkrótce okazać zainteresowanie Tetmajera Bronowicami było dalece bardziej zaawansowane niż zachwyt pejzażami.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Oldze Boznańskiej
Oprócz myszek, Olga Boznańska posiadała dwa pieski: Boby’ego i Cui-Cui, kanarka Maciusia, papugę Jacquot oraz świnkę morską.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Henryku Stażewskim
Henryk Stażewski żył 94 lata – rozpoczął swoją działalność artystyczną jako pionier polskiej awangardy, a zakończył jako jej nestor.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Andrzeju Pronaszce
Trzy lata później przyszły malarz i scenograf Andrzej Pronaszko rozpoczął studia w pracowni Leona Wyczółkowskiego, których… także nie ukończył.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Leonie Chwistku
Tak szerokim wachlarzem talentów w różnych dziedzinach, jakie miał Chwistek, można byłoby obdzielić co najmniej kilku naukowców i artystów.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Alfonsie Karpińskim
„Dwadzieścia lat międzywojennych dla malarza, jak ja bez stałych dochodów, to okres lawirowania między malowaniem dla sztuki a malowaniem by żyć.”
czytaj dalej5 ciekawostek o… Władysławie Ślewińskim
Szlachcic polski może uprawiać tylko rolę albo sztukę – mawiał Ślewiński. W pierwszym odniósł totalną porażkę, za to w drugim odnalazł się bardzo dobrze.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Wojciechu Kossaku
Wojciech Kossak miał jednak niespokojną naturę, był aktywny, ruchliwy, to między innymi stąd liczne podróże i… inne pracownie.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Leonie Tarasewiczu
Leon Tarasewicz jest jednym z niewielu, o ile nie jedynym artystą, który do swoich obrazów używa nie tylko farby i pędzli, lecz łopaty i betoniarki.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Andrzeju Wróblewskim
Po zdaniu matury w 1945 roku, Andrzej Wróblewski zapisał się od razu na dwa kierunki, aby połączyć studia teoretyczne z praktyką.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Stanisławie Szukalskim
Stosunki Szukalskiego z Akademią zawsze były napięte. Jako jedynych cenił Wita Stwosza, Jana Matejkę, Stanisława Wyspiańskiego i Jacka Malczewskiego.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Teodorze Axentowiczu
Każda dama chciała mieć swój portret z podpisem mistrza Axentowicza, a ten nie odmawiał nigdy, a o odpowiednio wysokie ceny również potrafił zabiegać.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Mai Berezowskiej
Wielbicielka piękna ludzkiego ciała, nagości, miłości zmysłowej. Miała wielu „fanów” czekających z napięciem na jej nowe rysunki w czasopismach.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Teofilu Ociepce
Julian Tuwim, nie mógł wyjść z podziwu nad fantazją i nieprawdopodobnymi kolorami obrazów Ociepki. Zakupił od niego Strzygonia.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Mieczysławie Szczuce
Nie nazywaliśmy go między sobą geniuszem, lecz każdy z nas w gruncie rzeczy tak o Szczuce myślał – wspominają jego koledzy ze studiów.
czytaj dalej5 ciekawostek o… Zofii Stryjeńskiej
„(…) zgoliłam głowę do skóry i w ubraniu męskim Tadzia i za jego papierami pojechałam zapisać się do Akademii Sztuk Pięknych w Monachium.”
czytaj dalej