Jankiel Adler (1895-1949) „Kobieta i martwa natura”, źródło: Sotheby's

Jankiel Adler (1895-1949)
„Kobieta i martwa natura”
olej na płótnie, 112,5 x 85,5 cm
Sotheby’s, USA, 21 listopada 2019, cena wywoławcza: 14.000 USD

Bardzo pokaźnych rozmiarów praca autorstwa Jankiela Adlera – artysty żydowskiego pochodzenia, którego ceny na polskim rynku osiągają w ostatnich latach niezwykle wysokie pułapy. Listopadowa aukcja w nowojorskim Sotheby’s to szansa na zakup bardzo efektownej pracy z lat trzydziestych za bardzo rozsądną cenę (co oczywiście może zmienić się w trakcie licytacji). Polecamy!

Roman Bratkowski (1869-1954) „Zimowy pejzaż z potokiem”, źródło: Kunst- und Auktionshaus Wilhelm M. Döbritz

Roman Bratkowski (1869-1954)
„Zimowy pejzaż z potokiem”
olej na płótnie, 79 x 100 cm
Kunst- und Auktionshaus Wilhelm M. Döbritz, Niemcy, 9 listopada 2019, cena wywoławcza: 800 EUR

Dojrzałą twórczość pejzażową Romana Bratkowskiego cenimy i wysoko oceniamy – w szczególności pejzaże malowane w okolicach Lwowa gdzie wówczas żył i tworzył. Prezentowany na wspomnianej aukcji pejzaż ma bardzo wiele atutów – m.in. świetnie rozegrane partie różnorodnie oświetlonego śniegu. Dla całkowitej pewności należałoby jeszcze poprosić zdjęcie o zbliżenie sygnatury artysty, która na bardzo charakterystyczny krój liter i ogólne skomplikowanie – byłaby niezwykle trudna do podrobienia. Na podstawie walorów malarskich – polecamy!

Antoni Kozakiewicz (1841-1929) „Na wiejskiej drodze”, źródło: PR Collectibles

Antoni Kozakiewicz (1841-1929)
„Na wiejskiej drodze”
nieznana technika na papierze, 25 x 40 cm
PR Collectibles, USA, 1 listopada 2019, cena wywoławcza: 300 USD

Dość osobliwy sposób żerowania na klientach licytujących na odległość – w katalogu owego domu aukcyjnego znajduje się mnóstwo prac teoretycznie malowanych przez słynnych polskich autorów (jest jeszcze Wojciech Kossak, Maksymilian i Aleksander Gierymscy, Franciszek Kostrzewski i wielu, wielu innych) – analiza dobrej jakości zdjęć nie pozwala na znalezienie jakichkolwiek niepokojących elementów w kompozycji, stylu czy sygnaturze. Powód jest bardzo prosty – są to zdjęcia oryginalnych pierwowzorów, a dom aukcyjny sprzedaje reprodukcje opisując je jako „in the manner of” czyli „w stylu” (co również całkowicie ucina temat późniejszych reklamacji czy roszczeń wobec sprzedawcy). Analizując opinie zamieszczone w internecie o tym domu aukcyjnym widzimy wyraźnie, że dużo klientów spodziewało się, że za kilkaset dolarów zakupi coś więcej niż kolorową reprodukcję.

Jerzy Kossak (1886-1955) „Pościg za kirasjerem”, źródło: Black River Auction

„Pościg za kirasjerem”
olej na tekturze, 19 x 32 cm
Black River Auction, USA, 15 listopada 2019, cena wywoławcza: 500 USD

Naszym zdaniem nie jest to praca Jerzego Kossaka, a jedynie współczesne, średniej jakości naśladownictwo kompozycji która co jakiś czas pojawia się na polskim rynku (dla porównania 2 autentyczne pierwowzory poniżej). Na oferowanym w USA egzemplarzu widać wyraźnie nieudolnie powtórzoną sygnaturę oraz wiele śladów wtórnego postarzania.

Stanisław Chlebowski (1835-1884) „Scena orientalna”, źródło: Auktionshaus Mehlis

Stanisław Chlebowski (1835-1884)
„Scena orientalna”
akwarela na papierze, 23,5 x 31,5 cm
Auktionshaus Mehlis, Niemcy, 21 listopada 2019, cena wywoławcza: 1.500 EUR

Stanisław Chlebowski był malarzem o wielkim talencie i perfekcyjnym, akademickim wykształceniu (ukończył doskonałą w tamtym czasie Akademię Sztuk Pięknych w Petersburgu) – każda jego praca dopracowana była w najdrobniejszych detalach jak na XIX-wiecznego akademika przystało. Spoglądamy na wspomnianą powyżej akwarelę, jaka wystawiona jest na listopadowej aukcji i subiektywnie nie wierzymy by mogła być to jego praca. Detale anatomiczne postaci czy też architektura na dalszym planie są naszym zdaniem fatalne w swej malarskiej jakości. Odradzamy!

Podziel się z innymi: