Igor Mitoraj (1944-2014) „Splecione dłonie”, źródło: CAEN ENCHERES

„Splecione dłonie”
brąz patynowany, wysokość: 68,5 cm
Caen Enchers, Francja, 27 kwietnia 2019, estymacja: 2.000 – 3.000 EUR

Dość nietypowa praca Mitoraja ukazująca splecione, spętane dłonie – na polskim rynku inne egzemplarze pojawiały się do tej pory jedynie 2-3 razy i to z ceną zdecydowanie powyżej 20-25 tys. zł. Jako rzeźba odlana jedynie (jak na Mitoraja) w 250 egzemplarzach jest z pewnością godna polecenia i uwagi. Co ciekawe i możliwe do zauważenia jedynie przy oględzinach na żywo – model do tej rzeźby musiał powstać na skutek zanurzenia w formie naturalnych dłoni – na powierzchni rzeźby widoczne są praktycznie niemożliwe do wyrzeźbienia najdrobniejsze detale anatomiczne skóry.

Zygmunt Landau (1898-1962) „Dziewczyna ze słoikiem”, źródło: Yair Art Gallery

Zygmunt Landau (1898-1962)
„Dziewczyna ze słoikiem”
olej na płótnie naklejonym na tekturę, 53 x 18 cm
Yair Art Gallery, Izrael, 25 kwietnia 2019, cena wywoławcza: 1.400 USD

Nieco szkicowa, acz z pewnością autentyczna praca Zygmunta Landaua. Dla miłośników polskich malarzy pochodzenia żydowskiego na pewno opcja godna rozważenia.

Alfred Wierusz Kowalski (1849-1915) „Obóz beduinów”, źródło: Olympia Auctions

„Obóz beduinów”
olej na płótnie, 35,5 x 56 cm
Olympia Auctions, Anglia, 17 kwietnia 2019, cena wywoławcza: 4.000 GBP

Praca posiada rozbudowaną i raczej rzetelną proweniencję (w tym sprzedaż przez znaną i cenioną Lipert Gallery w Nowym Jorku). Niestety poza dobrze wyglądającą sygnaturą niepokój budzi niezwykle szkicowa maniera, niedopracowanie wszystkich planów krajobrazu oraz nawet temat – obóz Beduinów nie jest tematem znanym w twórczości Wierusza. Praca ma również bardzo niedawne notowanie aukcyjne – ze stycznia 2019 z USA (gdzie praca miała sprzedać się za ok. 7.700 EUR) co wskazuje, że ktoś wcześniej wycofał się już z zakupu.

Malarz Polski (dla dociekliwych Józef Chełmoński) „Żurawie”, źródło: William J. Jenack Auctioneers

Malarz Polski (dla dociekliwych Józef Chełmoński)
„Żurawie”
akwarela na papierze, 38 x 62 cm
William J. Jenack Auctioneers, USA, 22 kwietnia 2019, estymacja: 300 – 500 USD

Potencjalna okazja dla naiwnych tropicieli… Dom aukcyjny daje pozorną szansę wykazania się dociekliwością i przeczytania niezwykle czytelnej sygnatury – gdyby jednak po zakupie zwycięzcę aukcji dopadły wątpliwości co do autorstwa – zwrot nie będzie możliwy ponieważ praca sprzedana zostanie jako „Polish school”.

Podziel się z innymi: