„Rijksmuseum w Amsterdamie”
W kolekcji Muzeum jest ponad milion obiektów, na ekspozycjach można ich obejrzeć 8 tysięcy, a na stronach albumu znalazło się ponad 500 reprodukcji obrazów.
czytaj dalej„Van Eyck. Zbliżenia”
Tym razem w serii „Zbliżenia” przenosimy się w czasie do XV-wiecznych Niderlandów by przyjrzeć się z bliska twórczości Jana van Eycka.
czytaj dalej„Być jak Caravaggio”
W światku sztuki i w kręgach internetowych dość głośno było o tej książce będącej zapisem wspomnień amerykańskiego fałszerza dzieł sztuki – Tony’ego Tetro.
czytaj dalej„Malczewski. Zbliżenia”
Symboliczne malarstwo Malczewskiego aż się prosi o dokładną analizę i „rozbieranie” alegorii i znaków by dojść do sedna ich prawdziwego znaczenia.
czytaj dalej„Łempicka. Tryumf życia”
„Tamara już dawno postanowiła, że za każdy sprzedany obraz kupi sobie brylantową bransoletkę i będzie je kupować, aż pokryje brylantami oba nadgarstki”.
czytaj dalej„Mela Muter. Gorączka życia”
„Kocham każdy mój model, nawet najbrzydszy. A jeśli nie potrafię go pokochać, nie umiem go też namalować” – mówiła Mela Muter.
czytaj dalej„Boznańska. Non finito”
Książka Angeliki Kuźniak „Boznańska. Non finito” przybliża nam sylwetkę Olgi-malarki, ale także Olgi-córki, Olgi-siostry, Olgi-kobiety.
czytaj dalej„Klan Matejków”
„Klan Matejków” oczarował nas niezwykle wciągającą historią i potężną dawką merytorycznej wiedzy o jednym z najważniejszych polskich artystów.
czytaj dalej„Pomiędzy powstaniem a emigracją. Podgórski szkicownik Piotra Michałowskiego z roku 1832”
Rzadko kiedy w ogólnodostępnej sprzedaży pojawiają się tak szczegółowe opracowania tak niewielkiego wycinka działalności danego twórcy. W tym przypadku jednak ten krótki, roczny okres jest kluczowy w kształtowaniu się osobowości Piotra Michałowskiego jako artysty.
czytaj dalej